628033550

628033550



26 WALERY PISAREK

czytelników zainteresowanych ich treścią i zdolnych do jej przyswojenia.

Kiedy mówimy, że efektywność i sprawność systemu komunikowania zależy od podziału pracy między poszczególne elementy tego systemu, nie znaczy to oczywiście, byśmy uważali za możliwe takie rozczłonkowanie zadań prasy, radia, telewizji, literatury masowej i innych środków, by odpowiadało ono społecznemu podziałowi pracy w sferze ekonomicznej. Wprawdzie korzystanie przez człowieka zarówno z prasy, jak z radia i telewizji można uznać za zjawisko typowe w przemysłowo rozwiniętym społeczeństwie drugiej połowy XX wieku, ale przecież zdarzają się ludzie korzystający tylko z prasy, tylko z radia lub tylko z telewizji. Ścisłe rozgraniczenie treści rozpowszechnianych przez każdy z tych podstawowych kanałów komunikowania masowego nie sprzyjałoby integracji całego społeczeństwa. Z drugiej strony jednak równie niewskazane byłoby jednoczesne transmitowanie przekazów identycznych treściowo (co nie znaczy — ideowo), a zwłaszcza formalnie, przez wszystkie media. Po pierwsze, nie byłoby wówczas rzeczą możliwą zaspokojenie zróżnicowanych potrzeb dysponentów i odbiorców (tzn. system byłby nieefektywny), po drugie, oznaczałoby to niewyzyskanie naturalnych właściwości poszczególnych mediów i marnotrawstwo zasobów przez dublowanie pracy (tzn. system byłby niesprawny).

Wzajemne stosunki między prasą, radiem i telewizją od lat stanowią niewyczerpany temat badań empirycznych, rozważań teoretycznych i dyskusji na całym świecie. Problem, jak w przyszłości potoczą się losy tych trzech głównych środków komunikowania masowego, jakie miejsce zajmie w społecznym systemie porozumiewania się za 10—20 lat każdy z nich, leży dziś w centrum zainteresowania nie tylko prasoznawców, ale także wydawców, producentów programu radiowo-telewizyjnego, polityków i propagandzistów. Od tego bowiem, jakie szanse dalszego rozwoju ma prasa i radio wobec szybkiego rozpowszechniania się telewizji, zależy sens inwestycji i modernizacji w przemyśle poligraficznym, w systemie kolportażu, a nawet w szkolnictwie.

Do dziś nikt nie potrafi dać jednoznacznych w pełni wiarygodnych odpowiedzi na postawione wyżej pytania. Problemu przyszłości prasy, radia i telewizji nie rozwiązują ostatecznie ani dotychczasowe badania empiryczne, ani statystyczna analiza doświadczeń w krajach najbardziej rozwiniętych przemysłowo, ani oparte na nich przewidywania specjalistów. Co gorsza, różne badania, różne analizy i różne rozumowania prowadzą do wniosków wzajemnie sprzecznych, co zresztą nie powinno nas dziwić, bo wszelkie sądy i prognozy na temat obecnej i przyszłej roli prasy, radia i telewizji w ogóle są z natury rzeczy bardzo niepewne.

Wszystkie sądy i prognozy formułowane w świecie zachodnim mają cechę wspólną: opierają się na milczącym założeniu, że rywalizacja między prasą, radiem i telewizją jest czymś nieuniknionym i prowadzić musi, zgodnie z prawami rynku kapitalistycznego, do zwycięstwa i ustalenia dominacji jednego z tych środków masowych.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Mikrokontrolery i mikrosystemy -Zs 12II. Zagadnienia elementarne i ich treści obowiązujące do drugie
Mikrokontrolery i mikrosystemy - Z 3I. Zagadnienia elementarne i ich treści obowiązujące do pierwsz
50654 ScannedImage 38 sprawdził się jako myśliwy, uważano ich za zdolnych do małżeństwa, dawniej zaś
P1011907 zdolny do bezinteresownej złośliwości, kiedy (w myśl hasła: „na złość babci odmrożę sobie u
P1011907 zdolny do bezinteresownej złośliwości, kiedy (w myśl hasła: „na złość babci odmrożę sobie u
30 WALERY PISAREK ko rozbudzić zainteresowanie określonym problemem; zaspokoić je mogą najskutecznie
38 WALERY PISAREK LITERATURA Z. Bajka: Czytelnictwo dzienników i czasopism w Polsce. Raport z badań
Francuz1 p    .CX?U>&J LlCrć-IOy Viur ~ 26 O METODACH BADAŃ PSYCHOLOGICZNYCH1.
SNV36449 RÓŻANY KRZYŻ 67 nowią bowiem próbę dyskretnego sprostowania ich treści. W 1610 r. Andrea z
IMG)26 (2) Badania potowe herbicydów Celem ich jest: Ocena skuteczności działania na różne gatunki c
IMG?26 osób. przy użyciu urządzeń podsłuchowych treści prowadzonych przez nich r0j podczas spotkań t
28 WALERY PISAREK wzrasta aż do pewnego punktu, w którym następuje najpierw zahamowanie rozwoju, a n
32 WALERY PISAREK w których telewizja nigdy jej nie zagrozi. Wniosek ten, choć w zasadzie słuszny,
34 WALERY PISAREK W wielu rozwiniętych krajach o różnych ustrojach ludzie — jak wynika z badań — tra

więcej podobnych podstron