628033551

628033551



PRASA, RADIO, TELEWIZJA... 27

W państwach kapitalistycznych podział pracy tak w gospodarce narodowej, jak i w komunikowaniu masowym, które zresztą jest jej ważnym elementem, dokonuje się żywiołowo za pośrednictwem rynku. W systemie gospodarki socjalistycznej podziału pracy nie determinują rynkowe formy wymiany dóbr; kierują nim odpowiednie organy planujące. Podobnie, nie na wolnej grze sił, ale na racjonalnym planowaniu opiera się rozwój i działalność masowych środków informacji i propagandy w państwie socjalistycznym.

W ustroju kapitalistycznym prasa, radio i telewizja konkurują o odbiorców, ale w ostatecznym rozrachunku konkurencja ta sprowadza się do konkurencji o zyski. Wzrost dochodów przedsiębiorstw telewizyjnych w dziedzinie reklamy oznacza zmniejszenie się dochodów przedsiębiorstw prasowo-wydawniczych. Z tego względu konkurencja między prasą, radiem i telewizją w społeczeństwie kapitalistycznym, dyktowana dążeniem do maksymalizacji zysków, ma charakter antagonistyczny: występuje tu istotna sprzeczność interesów każdego z trzech mediów.

W społeczeństwie socjalistycznym czynnikiem decydującym o rozwoju prasy, radia i telewizji nie jest ich dochodowość, ale dobro społeczne. Prasa, radio i telewizja mają wspólne cele, a więc tym samym antagonistyczny konflikt między nimi nie może występować (co oczywiście nie znaczy, że nie mogą występować konflikty między poszczególnymi osobami związanymi z prasą, radiem i telewizją). Brak antagonistycznej sprzeczności między mediami nie wyklucza przecież współzawodnictwa między nimi.

Aby współzawodnictwo nie przerodziło się w konkurencję, warto w interesie społecznym dokonać ogólnego podziału pracy między środki masowe na tej samej zasadzie, jak się ustala zakres i zasięg oddziaływania poszczególnych dzienników i czasopism. Każdy ze środków masowych ma swoiste cechy, które go szczególnie predestynują do wypełniania określonych funkcji społecznych. Analiza tych cech może się stać podstawą najbardziej racjonalnego podziału zadań w imię optymalizacji oddziaływania.

Dotychczasowe doświadczenia najbardziej rozwiniętych krajów kapitalistycznych pod względem tendencji rowojowych prasy, filmu, radia i telewizji podsumowuje znany wykres M. De Fleura. Ilustruje on tę prawidłowość, że zasięg każdego środka komunikowania


Krzywe rozpowszechnienia czterech mediów; szczytowy punkt rozwoju każdego z nich przyjęto

za 100%



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PRASA, RADIO, TELEWIZJA... 29 kają w środkach masowych? Czego oczekują od gazety, radia i telewizji?
PRASA, RADIO, TELEWIZJA... 31 Od skuteczności realizowania powyżej omówionych celów bezpośrednich
PRASA, RADIO, TELEWIZJA... 33 formowania, czemu sprzyja sposób odbioru programów radiowych. Słuchacz
PRASA, RADIO, TELEWIZJA... 35 Po piąte, wśród wiadomości krajowych, a zwłaśzcza lokalnych opublikowa
PRASA, RADIO, TELEWIZJA... 37 szą liczbą radioodbiorników i telewizorów (w tym także tranzystorowych
Środki transmisji - prasa, radio, telewizja itp. Sprzężenie zwrotne - komunikat został usłysznay,
podziału pracy. Tak samo jak Diderotowska papiernia, fabryka szpilek działa w uporządkowany sposób
1 I KRÓTKA HISTORIA PIENIĄDZA 1 W GOSPODARCE potrzeby, » podział pracy pozostaje jedynie w ramach Ja
PICT0008 książęcej, dobierając do pracy tak biegłego notariusza, jak Michał (po raz pierwszy jako no
państwem kapitalistcznym. Tygodniowy czas pracy - 78 godzin tygodniowo w latach 1860/70, a 1900/05 -
177 KRONIKA NAUKOWA b) organizacja pracy redakcji w prasie, radio i telewizji. Celem pierwszej konfe
KSIĄŻKA (14) I 13. inicjatywa, I 14. zgranie personelu”. Omówmy pokrótce znaczenie tych zasad. Podzi

więcej podobnych podstron