6295504423

6295504423



Wpływ współczesnego kryzysu finansowego na charakter i kierunki reform... 17

systemu finansowego i przełożyć się na ogólną efektywność gospodarczą. Może ono wynikać z kumulow ania się różnych pojedynczych ryzyk*. Dotychczas systemowe i kompleksowe analizy zagrożeń ryzykiem systemowym były niedostateczne. Brakowało też instrumentów’ w sferze regulacji i nadzoru, które można by było wykorzystać w zwalczaniu zidentyfikowanych potencjalnych ryzyk systemowych. Uwaga regulatorów' i polityków koncentrowała się przede wszystkim na zapewnieniu stabilności pojedynczych instytucji, rynków i infrastruktury, dominowało tzw. podejście mikroostrożnościowe.

Tymczasem na poziomie makro kwestią o istotnym znaczeniu dla ryzyka systemowego jest problem istotnych dla systemu instytucji finansowych - Syste-matically lmportant Financial Institution (SIFI), który ch bankructwo może mieć poważne skutki dla całego systemu finansowego. Zdaniem ekspertów szczególnym wyzwaniem jest zdefiniowanie i identyfikacja systemowo ważnych instytucji finansowych. Należy podkreślić, że bezpieczeństwo systemowo ważnej instytucji nie zależy jedynie od jej wielkości. Obok w ielkości uwzględnić należy także jej powiązania z innymi uczestnikami ry nku, zastępowalność, jak również ogólną sytuację na rynku. Innymi słowy' chodzi o ocenę, czy upadłość takiej instytucji będzie miała systemowe konsekwencje. Jest to problem, którego rozwiązanie wymaga rozwinięcia odpowiedniej metody identyfikacji znaczących systemowo instytucji (SIFI)1 2 3.

Istotny m zagadnieniem związanym z istnieniem systemowo znaczący ch instytucji finansowych jest problem Morał Hazardu, czyli „pokusy nadużycia”. Przed kryzysem w ielkie instytucje bankowe miały niepisane gwarancje państwa. W razie kłopotów mogły liczyć na wsparcie. To zachęcało je do uczestnictwa w coraz bardziej ryzykownych projektach. Po upadku Lehmann Brothers rządy zdecydowały się nie dopuścić do bankructwa kolejnego banku, co spowodowało, że gwarancje te dotychczas o charakterze implicite zamieniły się w gwarancje explicitem. Gwarancje państwa stanowiły dla dużych banków swoistą „kotwicę bezpieczeństwa”. Umożliwiała ona tym bankom przez długi okres dostęp do tańszego finansowania na rynku, większy udział w danym sektorze i kształtowanie cen oferowanych usług. Jednocześnie gwarancje dla wielkich i silnie powiązanych instytucji finansowych pozostawały w wyraźnej sprzeczności z zasadami rynkowo ukształtowanego i funkcjonującego systemu finansowego.

W gospodarce rynkowej decyzje podejmowane są w wamnkach niepewności i ryzyka. Wyższość gospodarki rymkowej w stosunku do innych systemów zawiera się w bodźcach generowanych przez warunki rynkowe w stosunku do uczestników rynku, którzy po ich uwzględnieniu rozważają korzyści, jakie mogą osiągnąć

1

   G. Tcmpcl-Gugcreli. Syslemische Risiken - Herausforderung fur Zentralbanken, Deutsche Bundesbank. „Auszuge aus Presseartikeln" 2009. nr 47.

2

   A. Weber, Eckpunkte.... dz. cyt.

3

   M. Schiertz, Zalimen słali zerschłagen, „Die Zeit” z 29.10.2009.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wpływ współczesnego kryzysu finansowego na charakter i kierunki reform... w gospodarce rynkowej nie
Wpływ współczesnego kryzysu finansowego na charakter i kierunki reform... 15 powinno być kontrolowan
Wpływ współczesnego kryzysu finansowego na charakter i kierunki reform... 19 by być systemowo ważną
IMG?19 p celowo wpływać na charakter i kierunek przemian. Pogłębiona wiedza pedeutologiczna pozwala
111 Ewa Kucharska-Stasiak Wpływ współczesnych koncepcji wyceny na metodykę wyceny nieruchomości w
103 Ewa Kucharska-Stasiak Wpływ współczesnych koncepcji wyceny na metodykę wyceny nieruchomości w
105 Ewa Kucharska-Stasiak Wpływ współczesnych koncepcji wyceny na metodykę wyceny nieruchomości w
107 Ewa Kucharska-Stasiak Wpływ współczesnych koncepcji wyceny na metodykę wyceny nieruchomości w
109 Ewa Kucharska-Stasiak Wpływ współczesnych koncepcji wyceny na metodykę wyceny nieruchomości w
Mgr. Tomasz Serwach Gospodarka światowaĆwiczenia VIII - Współczesny kryzys finansowo -
OMiUP t1 Gorski8 Q[m3/h] P[kW] Y=(H)[m] Rys. 2.153. Wpływ lepkości pompowanego czynnika na charakte
Jacek PRZEPIÓRKA , Marian SZCZEREK Wpływ swobodnej energii powierzchniowej na charakterystyki tribol
Wpływ amerykańskiego kryzysu na bezpieczeństwo i stabilność rynków finansowych w UE i Polsce [Dokume
WPŁYW REFORMACJI NA CHARAKTER I ROLĘ KSIĄŻKI XVI w. -zamiast starannie wydawanych książek pojawił si
charakterystycznymi.... Ze względu na zakres i kierunek działania Ruchy reformatorskie: -
skanuj0023 (190) waga jednego ze wspomnianych składników ma istotny wpływ na charakter zmian w płuca

więcej podobnych podstron