6307878179

6307878179



Permanentnie pracownicy Zakładu biorą ponadto udział w badaniach statutowych i badaniach własnych, które dotyczą pełnego spektrum tematyki fotogrametrycznej, teledetekcyjnej oraz GIS-owskiej

W ostatnich latach badania koncentrowały się na wstępnej korekcji obrazów satelitarnych (wpływ rzeźby na radiometrię, metodyce wytwarzania map tematycznych, doskonaleniu metod przetwarzania map i obrazów cyfrowych dla potrzeb analiz przestrzennych w Systemach Informacji Geograficznej, zastosowaniach GIS do modelowania podatności środowiska na degradację, teledetekcyjnym monitoringu skarp kopalń odkrywkowych, wykorzystaniu ortofotomap cyfrowych w geoinformacyjnym systemie wspomagania decyzji, udostępnianiu baz danych GIS w systemach sieciowych, badaniu przydatności aparatów cyfrowych do prac pomiarowych (medycyna i zabytki architektury), fotogrametrycznej kontroli i korekcji napięć lin odciągowych, optymalizacji fotogrametrycznej i inwentaryzacji zabytków architektury i sztuki z wykorzystaniem VSD, sporządzaniu cyfrowych fotoplanów rozwinięć zabytkowych malowideł znajdujących się na powierzchniach niepłaskich, inwentaryzacji fotogrametrycznej odkształceń i przemieszczeń.

Na szczególną uwagę zasługuje temat badawczy rozpoczęty w roku akademickim 1999/2000, dotyczący opracowania najkorzystniejszych metod wdrażania geoinformatycznych metod obrazowych do użytku w szerokich kręgach społecznych. Wyniki uzyskiwane w ramach kursów organizowanych dla uczniów gimnazjów w Krakowie i Warszawie (przy finansowym wsparciu fundacji im. Alfreda Jużykowskiego) są godne zauważenia.

Naukowa współpraca międzynarodowa rozwinęła się w ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia.

W latach 1991-1998 Prof. Jachimski uczestniczy w temacie „Engineering Photogrammetry” w ramach Central European Initiative (CEI). Instytucją wiodącą tego tematu jest Institute for Photogrammetry and Remote Sensing Politechniki w Wiedniu. Udział biorą przedstawiciele politechnik w Zagrzebiu, Budapeszcie, Sofii, Bratysławie, Brnie, Pradze, Lublijanie, Bukareszcie, Warszawie oraz SGGW i AGH Kraków.

Uczestnictwo w tym temacie zaowocowało umowami o współpracy (w ramach międzyrządowych protokołów) z Politechniką w Lublijanie, temat „Digital photogrammetry for historie monuments recording” (1996-1999) oraz z Escuela de Estudios Arabes w Granadzie (Hiszpania), temat „Modern methods of photogrammetric recording of historie monuments” (od 1995r.).

Nawiązane kontakty pozwoliły organizować krótkotrwałe wyjazdy pracowników Zakładu do Austrii, Włoch, Słowenii, Słowacji, Czech, Ukrainy, Hiszpanii. W stażach zagranicznych brali też udział studenci w ramach programu CEEPUS.

5. Działalność społeczna i organizacyjna

5.1. Działalność międzynarodowa

Działalność międzynarodowa pracowników Zakładu jest związana z Międzynarodowym Towarzystwem Fotogrametrii, które w 1980r przyjęto nazwę: Międzynarodowe Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji (ISPRS - International Society for Photogrammetry nad Remote Sensing) a także z Międzynarodowym Komitetem Fotogrametrii Architektonicznej (ICAP - International Committee for Architectural Photogrammetry). Nie będą tu omawiane uczestnictwa i prezentacje referatów



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Pracownicy zakładowej służby bhp biorą udział w analizie zagrożeń i ocenie ryzyka zawodowego na
uczestniczyć w zebraniach naukowych Zakładu. Studenci, członkowie Koła Naukowego, biorą aktywny udzi
❖    arbitralność decyzji, pracownicy nie biorą udziału w podejmowaniu decyzji,
Podstawowe informacje o Instytucie . • metody eksploracji danych. Pracownicy zakładu prowadzą badani
skanuj0016 (7) PRZEPISY GRY WINTERKROS Biorą w niej udział dwie drużyny. Celem gry jest umieszczenie
Pracownicy Zakładu Aerologu i Bezpieczeństwa Górniczego Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki
K Gąsiarek 4 zasady ortografii polskiej * Jest pracownikiem Zakładu Języka Polskiego w Katedrze Pe
ii Więcej na www.stat.gov.pl Dziękujemy Państwu za udział w badaniach ankietowych. ^^łŁ>egc
Aby wziąć udział w badaniu, wojdź na strony: http://badania.pbs.pl/3tudonci.p9 W celu uzyskania
Inż. John George Willoughby Munns (1915-2002), obywatel Wielkiej Brytanii, pracował w Zakładzie Pods
Ponadto. *    Udział w pracy badawczej w nowoczesnych dziedzinach -

więcej podobnych podstron