6700449354

6700449354



13


Wiadomości Uniwersyteckie

Komputeryzacja Biblioteki Głównej

MAK W BIBLIOTECE

Biblioteki szkół wyższych, mimo że są jednostkami powołanymi do pełnienia podobnych zadań, różnią się między sobą pod wieloma względami — wielkością i zakresem zbiorów, strukturą organizacyjną i organizacją procesów bibliotecznych, sytuacją lokalową, zatrudnieniem itd. Różnice te są jeszcze wyraźniejsze. jeżeli uwzględni się wszystkie biblioteki naukowe. Ten stan rzeczy jest być może jedną z przyczyn braku do tej pory wspólnej koncepcji komputeryzacji bibliotek w Polsce i jedną z przeszkód w stworzeniu uniwersalnego systemu bibliotecznego. Mimo to komputeryzycja bibliotek naukowych, przede wszystkim bibliotek szkół wyższych, jest nieunikniona, po-niważ muszą one nadążać za postępem współczesnej cywilizacji, nieodłącznie związanej z komputerami. Polskie bibliotekarstwo naukowe jest w pełni świadome tej konieczności. Od przeszło 20 lat komputeryzacja bibliotek jest przedmiotem wielu publikacji i tematem coraz częściej organizowanych seminariów, konferencji i narad. Wiele bibliotek wykorzystuje już komputery do usprawnienie prostych czynności bibliotecznych i prac pomocniczych, a także w działalności informacyjnej, do przeszukiwania abonowanych w postaci dyskietek i dysków optycznych bibliografii bieżących. Kilkanaście bibliotek wdrożyło lub rozpoczęło wdrażanie na ogół jednego z takich procesów bibliotecznych, jak gromadzenie, opracowanie czy udostępnianie zbiorów. Także Biblioteka Główna UMCS, która z początkiem stycznia br. otrzymała kilka komputerów, przystąpi niebawem do wdrażania systemu katalogowania i wyszukiwania zbiorów o nazwie MAK. opracowanego przez Bibliotekę Narodową.

Biblioteki podejmują także próby współpracy ze sobą. czy też z ośrodkami informacji, w postaci wymiany danych na dyskietkach.

O bibliotece skomputeryzowanej można jednak mówić tylko wtedy, kiedy dysponuje ona integralnym systemem, który działa w oparciu o komputer centralny z terminalami na wszystkich odcinkach pracy oraz dla czytelników, lub wykorzystuje mikrokomputery pracujące w układzie sieciowym. Przy takim stopniu komputeryzacji katalog biblioteki dostępny jest także na odległość. Dzięki włączeniu systemu komputerowego do sieci o zasięgu lokalnym, krajowym. europejskim, a nawet światowym, biblioteka udostępnia informacje o swoich zbiorach wielu bibliotekom w kraju i za granicą, i sama korzysta z katalogów tych bibliotek.

Ponadto „duża" komputeryzacja zmniejsza koszty funkcjonowania biblioteki poprzez wiążącą się z nią redukcję zatrudnienia, usprawnia proces gromadzenia materiałów bibliotecznych i skraca czas ich opra-cownia. ułatwia korzystanie z katalogu i pozwala na uzyskiwanie wieloaspektowych informacji o zasobach. upraszcza wypożyczanie miejscowe i międzybiblioteczne.

Problem polega na tym. że taką komputeryzację może zapewnić dużej bibliotece naukowej tylko zakup i wdrożenie jednego ze znanych, funkcjonujących i sprawdzonych w bibliotekach zagranicznych, systemów. Wprawdzie w kilku bibliotekach uczelnianych wyspecjalizowanych wdrażane są systemy krajowe. np. w bibliotekach Akademii Rolniczej w Lublinie i Politechniki Lubelskiej — system prof. Krzysztofa Sapiechy, to jednak biblioteki uniwersyteckie i inne duże biblioteki naukowe „skazane" są na drogi system zagraniczny.

W roku 1992 trzem uniwersytetom — Warszawskiemu. Jagiellońskiemu i Gdańskiemu — udało się uzyskać pieniądze na komputeryzację bibliotek od amerykańskiej fundacji A. Mellona. Biblioteki tych uniwersytetów kupiły amerykański system VTLS(Vi-rginia. Tech. Library Systems). Władze kilku następnych uczelni, w tym KUL i UMCS, czynią starania

0    zdobycie środków finansowych tą samą droga

1    z tym samym przeznaczeniem. Usiłowania uniwersytetów lubelskich wspierane są przez Akademię Rolniczą i Politechnikę Lubelską, które deklarują przyszłą współpracę swoich bibliotek z bibliotekami uniwersyteckimi, co jest dla fundacji Mellona sprawą znaczącą. Zrealizowana w dużej części Lubelska Akademicka Sieć Komputerowa jest argumentem uzasadniającym deklarowaną wolę współpracy lubelskich bibliotek akademickich.

Należy jednak wiedzieć, że komputeryzacja biblioteki jest procesem długim, trwającym kilka lat. Poza tym w pierwszym okresie, w okresie wdrażania systemu. powoduje dodatkowe wydatki (okresowy wzrost zatrudnienia) i wysiłek pracowników, związany z potrzebą szkolenia się oraz równoległym funkcjonowaniem systemu tradycyjnego i komputerowego, wygospodarowaniem miejsca na sprzęt itd. Równocześnie komputeryzacja nie przynosi w tym okresie korzyści czytelnikom i trudno jest z góry określić czas, kiedy te korzyści staną się odczuwalne, tj. kiedy nastąpi całkowite wdrożenie systemu.

Natomiast jedno jest pewne, że biblioteki, przynajmniej uniwersyteckie, powinny porozumieć się ze sobą i zmierzać do kupienia tego samego systemu. Wtedy łatwiejsze, bo wspólne, byłoby rozwiązywanie problemów i wykonanie pewnych bardzo istotnych prac merytorycznych, których ukończenie powinno było poprzedzić rozpoczynający się proces „dużej" komputeryzacji polskich bibliotek naukowych.

Teresa Gaworczyk

iadMigj Ślęzak, linoryt. IW2


UPOŚLEDZONY

DZIAŁ

Dział Toku Studiów, jedno z ważniejszych ogniw administracji uczelnianej kontrolujący proces dydaktyczny w UMCS i prowadzący nabór na studia, jest całkowicie nie skomputeryzowany. Dane dotyczące kilkunastu tysięcy uczących się i tysięcy corocznych kandydatów gromadzone są i opracowywane środkami archaicznymi.

DAR

W dowód sentymentu, jaki żywię dla swojej dawnej Uczelni, proszę redakcję WU o przyjęcie daru w wysokości 200 000 zł na cele wydawnicze.

Dr Zbyszek G


Wizje „wielkiego uczonego” w oczach licealistów

POTOCZNY STEREOTYP JAKO WRÓG WIEDZY ŚCISŁEJ

Notatka z zeszytu do fizyki ucznia klasy siódmej: Sir Izaac Newton (1643-1727) fizyk, astronom, matematyk angielski. Jeden z największych uczonych w historii nauki. Sjormulowal 3 zasady dynamiki, prawo ciążenia powszechnego, podstawy termodynamiki i teorii świata, współtwórca rachunku różniczkowego i całkowego. Epokowe dzieło Newtona to „Philosophiae Natura!is Principia Mathematica".

W ramach praktyki pedagogicznej prowadziłem w jednej z lubelskich szkół podstawowych lekcje fizyki w klasach siódmych. Pech chciał, że w szkole zabrakło nauczyciela przedmiotu. Wobec tego wszystkie lekcje przygotowywałem i prowadziłem sam. Przez pięć tygodni płynąłem po szerokich wodach dydaktyki, pełnych rekinów, w dodatku bez sternika, kompasu i łodzi. Pod koniec tego okresu doświadczeń postanowiłem sprawdzić wiadomości uczniów, przeprowadzając sprawdzian. Nie wnikając w omawianie wyników sprawdzianu (średnia 3,46) chciałbym przedstawić rzadko dyskutowaną, acz wielce zabawną stronę wydarzenia, jaką jest swoisty humor przeinaczeń i improwizacji uczniów.

Za przykład posłużą odpowiedzi uczniów na jedno spośród 5 pytań teoretycznej części testu. Pytanie to było jedynym nie zawartym bezpośrednio w treści nauczania objętej programem. Pytanie brzmiało! „Sir Izaak Newton". W założeniu miała to być nieobowiązkowa „deska ratunku” dla uczniów, którzy nie zrozumieli moich nieudolnie prowadzonych lekcji. Na 50 objętych testem osób deski chwyciło się 49. Notatka w zeszytach uczniów podana jest powyżej.

Pośród odpowiedzi można wyróżnić kilka grup. W grupie pierwszej mamy do czynienia ze swoistą mitologizacją postaci Newtona. Ze zdania .Jeden z największych uczonych w historii nauki" uczniowie zapamiętali (cyt.) „był czołowym naukowcem w historii". „największy uczony historii", „najsłynniejszy fizyk świata" lub po prostu „najwybitniejszy z naukowców”. Obezwładniająca jest chęć przedstawienia Newtona w jak najlepszym świetle. Być może uczniowie myśleli, iż nauczycielowi-fizykowi będzie miło przeczytać pochwałę kogoś z branży.

Dzięki drugiej grupie odpowiedzi znaczenia nabiera powiedzenie o dzwonieniu w niewiadomo którym kościele. Przykładowo cytat: „uczony, fizyk angielski. który zajmował się matematyką angielską, stworzył aż trzy działy na temat dynamiki i optyki, twórca fizyki współczesnej". Proszę zauważyć, że niemal niczego z tych informacji nic znajdziemy w podyktowanej przez nauczyciela notatce. „Trzy działy dynamiki i optyki" to zapewne transformacja 3 zasad dynamiki. O odkrytym przez Newtona prawie powszechnego ciążenia uczniowie piszą: „odkrył, że na każde ciało działa siła przyciągania równa wartości tego ciała", „sformułował prawo ciążenia różniczkowego". „odkrył prawo ciążenia powszechnego, różniczkowego i całkowego". Odpowiedzi świadczą niestety o nieznajomości prawa ciążenia (czym jest

tajemnicza „wartość ciała"? Czyżby na Kaczyńskiego działała gorsza siła przyciągania niż na Kuronia?) oraz o pomieszaniu informacji. Z pewnością duża jest tu wina nauczyciela. Kilka skrajnych przypadków brzmi:    „współtwórca ruchu różniczkowego",

„współtwórca ruchu różyczkowego", „współtwórca ruchu całkowitego", „odkrył promień światła", „współpracował przy ustalaniu zasady różniczkowania".

W kolejnej grupie odpowiedzi uczniowie uprawiają wolną słowotwórczość opartą na braku wiadomości. Zdaje się, że dla tych kilku uczniów przynajmniej pozornie role się odwróciły to ja byłem rekinem, a Newton przyprawą, abym mógł ich smacznie zjeść. Cytat: „angielski wynalazca, wynalazł teorię siły", „znany fizyk i matematyk pochodzący z Anglii, który napisał książkę o nazwie Prophylactica Mathematica", „wynalazł słowo próżnia". Nie popadając w przesadę można by określić tym słowem stan umysłów moich uczniów w trakcie sprawdzianu. Ich zdaniem biedny Newton był też „autorem trzech zasad chemiki", „współtwórcą rachunu różniczkowego". Rachun — to brzmi groźnie.

Nie powinienem zapewne tak kpić sobie z uczniów, których nie udało mi się nauczyć* Niech jednak stanie się zadość sprawiedliwości. Atrafftent na spodniach i plastelina we włosach to najmniejsze z uszczerbków, jakie wyniosłem z tej szkoły. W mej właśnie spędziłem osiem lat swej młodości i nie pamiętam, abyśmy tak znęcali się nad praktykantami No, może nad jednym... Jednak zdecydowanie nie strzelaliśmy plasteliną. Jeżeli już. to haczykami lub ryżem. Lecz cóż. tempora mutantur. Mam tylko nadzieję że tekstu tego nie przeczyta pewien „przerośnięty" uczeń, który po ogłoszeniu wyników sprawdzianu powiedział mi: .Ja na ciebie sk..synu poczekam po lekcji".

Tomas: Durakiewicz



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
28 Wiadomości UniwersyteckieW KRĘGU BIBLIOTEKI Od ponad czterech lat bibliotekarze lubelscy odwiedza
20 Wiadomości Uniwersyteckie 20 Wiadomości Uniwersyteckie Nowości biblioteczne Praktyka biblioteczna
13 Wiadomości Uniwersyteckie MAJOWE WIZYTY •[ ZAGRANICZNYCH GOŚCI U ANGLISTÓW W maju miały miejsce
13 WIADOMOŚCI UNIWERSYTECKIE bezpośrednio utylitarna i hedonistyczna, lecz porusza się w wyższej sfe
13 Wiadomości Uniwersyteckie RUBINOWE GODY ło. Wobec lego trzasnąłem drzwiami i wyszedłem. Kolejny
13 Wiadomości UniwersyteckieZ REKTORSKIEGO SPRAWOZDANIARUCH SŁUŻBOWY PRACOWNIKÓW UMCS W ROKU AKADEMI
13 Wiadomości UniwersyteckieZ REKTORSKIEGO SPRAWOZDANIAWskaźnik liczby studentów do liczby nauczycie
19 Wiadomości UniwersyteckieZ REKTORSKIEGO SPRAWOZDANIA GŁÓWNE KIERUNKI BADAN WYDZIAŁ BIOLOGII I
13 Wiadomości Uniwersyteckie ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI NOWA MATURA Schemat egzaminu maturalnego od 2002
20 Wiadomości Uniwersyteckie KSIĘGOZBIORY LUBELSKIE ODKRYCIE W BIBLIOTECE GŁÓWNEJ UMCS Monika
23 Wiadomości Uniwersyteckie Przechadzki po bibliotekach TAJEMNICE BIBLIOTEKI BABEL Biblioteka to
21 Wiadomości Uniwersyteckie „Wszechświat (który inni nazywają Biblioteką) ... zawiera wszystkie
27 Wiadomości Uniwersyteckie w bibliografii jest niekompletny, gdyż, jak pisze Andrzej Korytko, prof
20 Wiadomości Uniwersyteckie Z REKTORSKIEGO SPRAWOZDANIA BIBLIOTEKA GŁOWNAI BIBLIOTEKI Rok
Wiadomości Uniwersyteckie 21Z REKTORSKIEGO SPRAWOZDANIA Struktura finansowania Biblioteki
23 Wiadomości Uniwersyteckie Z REKTORSKIEGO SPRAWOZDANIAJEDNOSTKI OGÓLNOUNIWERSYTECKIE Biblioteka
KOMPUTERYZACJA BIBLIOTEK W KONTEKŚCIE STANDARDÓW W maju 1994 r. odbyła się w Gdańsku zorganizowana p
KOMPUTERYZACJA BIBLIOTEK PUBLICZNYCH — STAN I ZAMIERZENIA,Białystok 3 - 5 czerwca 1996 W dniach od 3
Gmach główny Biblioteki Uniwersyteckiej w PoznaniuGmach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu Biblio

więcej podobnych podstron