6700449702

6700449702



końca monopolu PZPR tym częściej na łamach „Studiów” pojawiały się artykuły, które jeszcze kilka lat wcześniej nie zostałyby dopuszczone do druku.

Prawdziwym przełomem był 1992 r., kiedy redakcji udało się zmienić nazwę rocznika na „Studia z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej”. Dopiero po ostatecznym rozpadzie ZSRR tytuł rocznika stał się w pełni adekwatny do zawartości, historia ZSRR stała się zaś jednym z wielu okresów historii Rosji. Jednocześnie „Studia” skutecznie walczyły ze stereotypem, jakoby w III Rzeczypospolitej nikt już nie zajmował się badaniami nad historią Rosji i ZSRR. Było wręcz odwrotnie. Dopiero teraz badania te w pełni się rozwinęły, gdyż zajęto się tematyką dotąd zakazaną (jeńcy wojenni 1920 r., represje radzieckie, wysiedlenia, deportacje). Po raz kolejny starano się też przybliżyć badaczom w kraju najnowszą historiografię rosyjską. Na łamach „Studiów” pojawili się znów badacze rosyjscy piszący o sprawach trudnych dla obu stron, zaś w recenzjach coraz częściej przewijały się rosyjskie prace naukowe. Nowe „Studia” dzięki upadkowi cenzury oraz otwarciu się wielu archiwów stały się miejscem, w którym starano się wypełniać luki wynikające z obowiązujących do 1989 r. na terenie tzw. obozu socjalistycznego „zasad” pisania historii. Na łamach rocznika opublikowanych zastało bardzo wiele ważnych dokumnetów źródłowych. Pojawiły się też ważne opracowania z historii najnowszej. Dotyczyło to zwłaszcza tematyki bałkańskiej, niezwykle szeroko obecnej do dziś na łamach rocznika.

Materiały przygotowywane do druku w „Studiach” zamieszczane są w działach stałych i w działach pojawiających się w roczniku nieregularnie. W ostatniej kategorii wyróżnić możemy rubryki pojawiające się dość często („Materiały i dokumenty”, „Dyskusje i polemiki”) oraz sporadycznie (bloki jubileuszowe, wspomnienia pośmiertne „In memoriam”). Najważniejszym działem stałym są „Artykuły i rozprawy”, gdzie spotkać można teksty autorstwa pracowników i stałych współpracowników Zakładu Dziejów Europy XIX i XX wieku oraz Instytutu Historii PAN, a także badaczy z innych ośrodków naukowych i uniwersyteckich z kraju (Kraków, Poznań, Łódź, Białystok, Wrocław, Lublin, Katowice, Gdańsk) i zagranicy (Rosji, Litwy, Łotwy, Bułgarii, Czech, Słowacji, Węgier, Francji, Rumunii). W „Studiach” znajdziemy głównie artykuły poświęcone historii politycznej Europy Wschodniej i Środkowo-Wschodniej, a także, choć znacznie rzadziej, jej historii gospodarczej i kulturze. Dużo miejsca, jak już wcześniej wspomniałem, przeznacza się historii Rosji. Bardzo wiele poruszanych na łamach „Studiów” tematów ukazuje problematykę historyczną tej części kontynentu europejskiego w kontekście dziejowym mocarstw zachodnioeuropejskich oraz Stanów Zjednoczonych, a także innych krajów Europy, Ameryki i Azji.

11



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
P1030040 Jeremy fykin ludzie na świecie od pojawienia się gatunku homo sapiens 2-3 miliony lat temu*
P1030040 Jeremy fykin ludzie na świecie od pojawienia się gatunku homo sapiens 2-3 miliony lat temu*
38596 skanuj0023 projektu edukacyjnego, jak byśmy dziś powiedzieli. W tym samym sezonie na łamach „M
27337 skanuj0017 z tym człowiekiem na łamach jego gazety (red. nacz.) na temat użytych przez niego o
PC130281 so II, Polityku rynku prasy zmiany systemu gospodarczego, W związku z tym sytuacja na rynku
Wesołych świąt Dzień dobiega końca, niecierpliwe dzieci pałrzg, czy na niebie gwiazdka już się św
Image346 projektować układ, aby na jego wyjściach pojawił się zakodowany numer tego z wybranych wejś
Image462 Przykład 3. Podać rozwiązanie selektora czasowego, na którego wyjściu pojawia się impuls o
Image512 emiterowego RE. Po przełączeniu na wyjściu układu pojawia się sygnał 1, przy czym sygnał te
Image617 Impuls 1 na wejściu powoduje pojawienie się impulsu 1 na wejściu tranzystora T2, co powoduj
img035 35 Pragniemy teraz zwrócić uwagę na pewien efekt pojawiający się w sygnale DSB-SC, gdy sygnał

więcej podobnych podstron