6404671109

6404671109



78


Katarzyna Żukrowska

wobec państw partnerskich oraz sfer oddziaływania. Nie musi to oznaczać całkowitego zastąpienia wcześniej stosowanej filozofii, która sprzyjała wzajemnemu zbliżeniu i jego ocenie, ale może i z pewnością powinno prowadzić do jej przewartościowania. UE wielokrotnie w przeszłości wskazywała, że jest zdolna do wprowadzania rozwiązań zindywidualizowanych dla poszczególnych państw czy ich grup w relacjach z własnym rynkiem wewnętrznym i państwami członkowskimi. Dowodem tego były umowy, które mimo stosowania pewnych cech i zasad przyjętych w polityce handlowej Wspólnoty (gradualizm, asymetria, sekwencja itp.) były przygotowywane tak, aby uwzględnić odrębność interesów danej grupy państw, dojrzałość do integracji i jej społeczną akceptację. Proces wzajemnych relacji między UE a grupą państw może również mieć wpływ na określenie pewnych kierunków reform w samej UE. Najlepszym tego przykładem jest kwestia konsolidacji budżetów, czego źródłem może być reforma chociażby systemów emerytalnych.1

Obok problemu równowagi fiskalnej, bardzo różnie obecnie postrzeganego przez ekonomistów, czego dowodem jest wystąpienie pani prezes MFW, Christine Lagarde,2 coraz częściej zwraca się uwagę na problem kształtowania popytu globalnego jako czynnika stymulującego wzrost i stabilność gospodarki światowej.3 Popyt globalny jest wynikiem skumulowanego popytu zgłaszanego przez gospodarki na poszczególnych kontynentach, czy popytu poszczególnych rynków. Metody jego stymulowania zależą od rodzaju popytu (elastyczności popytu zróżnicowanej w zależności od towarów i dochodów), poziomu rozwoju, otwartości gospodarki, intensywności jej powiązań z otoczeniem międzynarodowym, rozwoju infrastruktury, poziomu ryzyka itp.

Instytucjonalizując swoje stosunki z krajami trzecimi, UE kieruje się kilkoma zasadami. Łatwo je prześledzić w procesie instytucjonalizacji relacji między Wspólnotami Europejskimi a krajami Europy Środkowej i Wschodniej, które poprzedziły członkostwo. Przed podpisaniem umowy z WE kraje EŚiW musiały być członkami GATT (obecnie ten wymóg dotyczy członkostwa we WTO). Członkostwo we WTO jest poprzedzone członkostwem w MFW i Banku Światowym. W przypadku czterech państw (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) członkostwo w UE poprzedzone zostało członkostwem w OECD, co ułatwiało proces liberalizacji przepływu kapitału (długo-, średnio- i krótkoterminowego). Relacje UE z krajami trzecimi rozpoczynają się od dialogu politycznego. Prowadzi to do powołania do życia wspólnych komisji i grup roboczych, które przygotowują koncepcję współpracy i pozwalają określić zasady,

1

   Global Financial Stability Report. Restoring Confidence and Progressing Reforms, October 2012, World Economic and Financial Survey, IMF, Washington 2012.

2

   C. Jones, Lagarde Calls for Caution on Austerity, „Financial Times” October 12,2012.

3

   Global Economic Prospects. Manufacturing Progress amid Turmoil. Expansion of Global Demand, World Bank, Washington, June 2011, s. 6.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
86 Katarzyna Żukrowska Tabela 6. Główni partnerzy Rosji w 2010 roku -
Katarzyna ŻukrowskaSTAN UMÓW UNII EUROPEJSKIEJ Z OTOCZENIEM MIĘDZYNARODOWYM (PRZYKŁAD WNP, PAŃS
96 Katarzyna Żukrowska Zestawienie wskazuje, że polityka członkostwa państw afrykańskich w GATT/ WTO
IMG#49 42 Polska wobec zagrożenia terroryzmem morskim oraz iryd-19288. Nie można z żadnego z nich st
IMG968 upowiazki przedstawicieli dyplomatycznych wobec państwa przyjmującego a) poszanowanie i
“+ Gdzie można spotkać renifera? Na mapie wpisz nazwy państw skandynawskich oraz ich stolic. fr-M
skanowanie0002 (121) dwa czynniki:    powstanie państwa izrael oraz burzliwy, powojen
72 73 stwowego systemu edukacyjnego. Są swoistą alternatywą wobec państwowego i dotychczasowego syst
Ryc. 5 Ryc. 6 Ryc. 5. 6. Chora J. R., 1. 40, 1891/78. Od kilku miesięcy zawroty głowy oraz bóle i mr
Partnerstwo Neunkirchen oraz Wolsztyna Podpisali umowę o partnerstwie W oraz Wol: Powodowo Latawce n
prawa etycznego — wszystkie te motywy nie mogły wobec państw zastąpić faktów, źe Polacy są zupełnie
154 JANINA KATARZYNA ROGOZIK Szatkowskiej (nieznanego nazwiska) oraz szofer marszałka Macieja Rataja
organów państwowych wobec izby ma charakter wtórny, gdyż najpierw musi być uregulowane w ustawie alb
25. obowiązywanie umów wobec państw trzecich - umowy na korzyść państwa trzeciego i nakładające obow
25. Państwa zależne oraz minipaństwa Państwa zależne - to państwa których zdolność do utrzymywania
European Commission7. Najczęściej zadawane pytania Szczególne obszary państw członkowskich oraz ich

więcej podobnych podstron