6770510898

6770510898



Piętro alpejskie zdominowane jest przez murawy wysokogórskie, które w zależności od podłoża dzielą się na: zespól situ skuciny i boimki dwurzędowej Oreoch/oo distichae -Juncetum trifidi, który występuje na podłożu kwaśnym oraz jedno z najbogatszych zbiorowisk tatrzańskich- zespół kostrzewy pstrej Festuco versicoloris - Seslerietum tatrae- na wapieniu (Piękoś-Mirkowa, Mirek 1996).

W najwyższych rejonach Tatr występuje piętro turniowe. Jest to strefa dominacji roślin zarodnikowych (porostów, mchów i wątrobowców) oraz luźnych, rozrzuconych wśród nagich skał i ubogich w gatunki, niskich muraw. Głównym zbiorowiskiem jest tu zespół boimki dwurzędowej Oreochloelnm distichae subnivale (Piękoś-Mirkowa, Mirek 1996).

2.3. Rys historyczny

Pierwszymi ludźmi, którzy pojawili się w Tatrach byli najprawdopodobniej myśliwi i poszukiwacze skarbów. Ich śladem podążyli górnicy, którzy już w XIV wieku rozpoczęli wydobywanie rud z głębi tatrzańskiego górotworu. Na przełomie XVI-XVII wieku pojawiło się w Tatrach pasterstwo, a mniej więcej 100 lat później przemysł hutniczy. Po upadku hutnictwa, jego miejsce zajął przemysł papierniczy, który zakończył swą działalność pod koniec XIX wieku. Za pierwszą tatrzańską turystkę, uważa się Beatę z Kościeliskich-Łaska, która w 1565 odbyła wycieczkę do Zielonego Stawu Kieżmarskiego (Nyka 1994) inaugurując w ten sposób erę turystyki pieszej, która swój szczyt osiągnęła w drugiej połowie XX wieku. Według Piękoś-Mirkowej (1981) ślady działalności człowieka w postaci przekształconej szaty roślinnej, widoczne są na większej części terenu Doliny Bystrej (Rycina 6).

Równolegle z działaniami powodującymi niszczenie przyrody tatrzańskiej, trwały prace nad objęciem ochroną tego wyjątkowego zakątka Polski.

Historia starań o ochronę Tatr sięga pierwszej połowy XVII wieku, wtedy to dochodziło do sporów pomiędzy starostami a chłopami, którzy nadmiernie wycinali i pustoszyli lasy. Komisja królewska z 1765 roku ostrzegała przed szkodliwością wypasu owiec w lasach i marnotrawstwem drewna przez pasterzy. Jednakże z tych ostrzeżeń nie wyciągnięto żadnych wniosków i w protokole z 1775 roku, pisze się nadal o pustoszeniu lasów przez chłopów (Paryski 1984).

Pierwszym, który wystąpił z ideą ochrony przyrody tatrzańskiej był Ludwik Zejszner-wybitny polski geolog. W latach 1839-1851 pisał on, o nadmiernym wyniszczeniu lasów tatrzańskich, o niszczeniu limb, kozic i świstaków. Te apele pełniły bardzo ważną rolę w społeczeństwie polskim, wzbudzały one szerszą świadomość zagrożenia przyrody



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Mózg zdominowany jest przez procesy automatyczne, a nie myślenie celowe. Większość z procesów zachod
140 projektów małych ogrodów (142) Światło i cień Ogród ten zdominowany jest przez wielki kasztanowi
Zalecenia Jest to kolejne zadanie, które wymaga od ucznia nie tylko wyszukania informacji, ale (do p
Motywacja jest to zestaw sil, które sprawiają że ludzie zachowują się w określony sposób. Schemat:
35 Zasada prawa (zasada prawna) to pojęcie języka prawniczego, przez które, zależnie od kontekstu, m
WA308?7 II5947 NAUKA O LUDACH099 I 83 zaś jest o wiele krótszym u kobiet, które prędzej od nas płci
4 (243) Kowadło jest to metalowe narzędzie, które staży za podłoże do kucia na nim lub klepania. Ci
Image095 Rys. 4.13. Charakterystyki poboru mocy przez bramkę I-NIE (NAND) w zależności od
img12 Zmienne - Zmiana typu 1/3 Zazwyczaj nie jest konieczne określenie typu zmiennej W zależności o
rozdział 9 (10) Na rysunku 2 przedstawiono spadek wartości bieżącej inwestycji w wysokości I zł w za
201002246 AO. Wyznaczenie wysokości walca w zależności od promienia kuli. co wykazuje teze zadania.
IMAG0091 punkt kontrolny G2/M kontrolowany przez cyklinę B i kinazę CDK2 zależną od cyklin
41693 P1010627 MIKROZŁAMANIA - FAZA OCHRONY p W fazie ochrony, czyli przez pierwsze 6 do 8 tygodni (
74 u swego domu pogryziona przez jakieś nieznajome psy. Naturalnie od razu domyślił się, kto to tak

więcej podobnych podstron