6790846672

6790846672



Szybki rozwój technologii powoduje ciągłe udoskonalanie dachówek pod względem parametrów technicznych. Dąży się do poprawiania trwałości dachówek poprzez zwiększanie ich wytrzymałości. Modyfikuje się skład surowcowy, w celu otrzymania optymalnych, najkorzystniejszych rozwiązań. Dachówki ceramiczne doskonali się również pod względem walorów estetycznych, np. poprzez modyfikację kształtów.

Dachówki pokrywane są specjalnymi powłokami, w celu nadania im odpowiedniej barwy. Dawniej ceramiczne dachówki miały odcień jedynie naturalny, ceglasty, dzisiaj jest to już prawie cała paleta barw. Barwy dachówek uzyskuje się poprzez barwienie ich w masie lub angobowanie. Barwienie w masie polega na dodaniu minerałów do surowców (przed ich przerobem) zapewniających zmianę koloru. Angobowanie polega na spryskaniu powierzchni wysuszonych dachówek (przed wypaleniem) płynną warstwą glinki szlachetnej (iłu) rozmieszanej w wodzie i zabarwionej naturalnymi tlenkami żelaza.

Różnorodność kształtów i kolorów dachówek ceramicznych stwarza obecnie duże możliwości kształtowania wyglądu dachu, który stanowi ważny element architektoniczny całej budowli (Rys.9). Dach ceramiczny pasuje do elewacji tynkowej, kamiennej lub klinkierowej. Obecnie na dachach obserwuje się wiele oryginalnych kolorów dachówek ceramicznych, takich jak: barwy grafitowe, niebieskie, zielone, brązowe, szare, czarne, fioletowe, żółte, a nawet spotyka się dachówki cieniowane lub kolorystycznie stylizowane na stare sprawiające wrażenie podniszczonych. Jeśli chodzi o kształty to popularne są zarówno dachówki tradycyjne np. karpiówki czy esówki, jak i nowoczesne oryginalne kształty dachówek zakładkowych wymyślone przez producentów.

Powszechnie wiadomo, że ceramika budowlana to ceniony materiał o wielowiekowej tradycji. Ale przyznać trzeba również, iż ceramika wypalana w sposób tradycyjny miała i ma niewystarczające dla naszego klimatu właściwości termoizolacyjne, wymagające stosowania różnych systemów dociepleń, a to się wiąże z dodatkowymi kosztami.

Oprócz powszechnie znanej cegły pełnej, najpopularniejszym obecnie materiałem do budowy ścian zewnętrznych, są pustaki ceramiczne. Pomimo wielu zalet, jakie posiada cegła pełna, jej parametry termoizolacyjne pozostawiają wiele do życzenia. Aby zbudować z niej ciepłą przegrodę, trzeba wykonać dość grubą i pracochłonną ścianę trój warstwową (Tabela 3).

17



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Czy elektronika nie ma wad? 1.    Zbyt szybki rozwój technologiczny -
assembler?86? 5 3. Kolejne generacje mikroprocesorów firmy INTEL Szybki rozwój technologii wytwarz
Jania regencyi pod względem spraw technicznych, rozporządzając, iz odtąd tylko te sprawy, których wa
Grafika inżynierska - teoria Podział kart graficznych pod względem zaawansowania technicznego: •
15. NOWE ŹRÓDŁA I TECHNOLOGIE WYTWARZANIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ Tablica 15.5. Wybrane parametry techn
56642 str11 (15) dzajów służb morskich. Poszczególne typy zróżnicowane są pod wzglądem parametrów te
•    szybki rozwój nowych technologii, zwłaszcza technologii informacyjnych i
Obraz0253 14. TRENDY ROZWOJOWE OBRÓBKI SKRAWANIEM Proces udoskonalania przebiegu i zdolności technol
70595 Wprowadzenie do MatLab (4) Maćkowi i WojtkowiPRZEDMOWA Szybki postąp w technologii mikroproces
Politechnika Wrocławska Możliwości technologiczne Laboratorium Szybkiego Rozwoju Produktu przy
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego0 Szybki rozwój usług doprowadza do nowego etapu w przekazie in
Streszczenie W dobie ciągłego rozwoju technologii cyfrowych oraz postępującej urbanizacji rodzi się
Streszczenie W dobie ciągłego rozwoju technologii cyfrowych oraz postępującej urbanizacji rodzi się
chalmers0208 210 Realizm niereprezentacyjny nie dorównywała pod względem technologicznego rozwoju in

więcej podobnych podstron