6800810080

6800810080



Gazeta AMG nr 6/2013

leczenia w Klinice pozwoli na skuteczniejsze leczenie wad słuchu u dzieci i dorosłych.

prof. Jerzy Kuczkowski, Klinika Otolaryngologii GUMed

Nasi uczeni wybrani do PAN

Prof. Roman Kaliszan, kierownik Katedry Biofarmacji i Far-makodynamiki oraz prof. Janusz Limon, kierownik Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zostali wybrani 23 maja br. przez Walne Zgromadzenie Polskiej Akademii Nauk na członków rzeczywistych PAN. Obecnie GUMed ma w nieco ponad trzystuosobowej korporacji uczonych polskich wszystkich specjalności (w tym wśród ponad trzydziestu członków Wydziału Nauk Medycznych) trzech przedstawicieli w randze członka rzeczywistego (godność tę otrzymał uprzednio prof. Stefan Angielski) oraz jednego członka korespondenta prof. Krzysztofa Narkiewicza. Natomiast dr hab. Bartosz Karaszewski z GUMed jest z wyboru członkiem i przewodniczącym Akademii Młodych Uczonych powołanej przez PAN spośród wybitnych naukowców poniżej 38 roku życia.

Młodzi farmaceuci walczą

o swoją przyszłość

W grudniu ubiegłego roku studenci farmacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego napisali petycję do Ministra Zdrowia, w której przedstawili problemy związane z przyszłością swojego zawodu. Poparli ją studenci z wydziałów farmaceutycznych z całej Polski. Żacy postanowili walczyć o lepsze jutro magistra farmacji oraz dobro pacjenta. Kolejnym krokiem ku zmianom była konferencja Farmaceuta dziś i jutro, która została zorganizowana 20 kwietnia br. przez studentów gdańskiego oddziału Młodej Farmacji pod patronatem honorowym prof. Wiesława Sawickiego, dziekana Wydziału Farmaceutycznego.

Podczas konferencji dyskutowano o zmianach, które powinny zostać zainicjowane, aby odwrócić kierunek, w którym zmierzają obecnie apteki i zawód farmaceuty. Rozpoczęły ją prezentacje zaproszonych prelegentów, którzy zwrócili uwagę na najbardziej istotne problemy pojawiające się w zawodzie farmaceuty oraz przestawili pomysły na modyfikacje. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Wiesław Sawicki; dr n. farm., mgr prawa Agnieszka Zimmermann; dr n. farm. Weronika Żebrowska - Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gdańsku; mgr farm. Elżbieta Kuriata - Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Olsztynie; Anna Ni-żyńska - studentka V roku gdańskiego Wydziału Farmaceutycznego; dr n. med. Paweł Chrzan - przedstawiciel Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz prof. Małgorzata Sznitowska.

Konferencję zakończyła burzliwa dyskusja na temat Jaka jest przyszłość zawodu farmaceuty w Polsce?, którą ciekawie poprowadził dr hab. Michał Markuszewski, prof. nadzw. W przebiegu dyskusji zauważono, że podstawowe przemiany powinny zajść w pierwszej kolejności na poziomie prawa. Należy uregulować wiele kwestii prawnych, m.in. włączyć zawód farmaceuty w poczet zawodów medycznych. Zauważono również brak uregulowań w kwestii obowiązków i uprawnień technika farmacji. Postulowano o solidarność w środowisku farmaceutycznym i dbanie o wizerunek magistra farmacji przez każdego posiadającego ten tytuł.

Należy zwrócić uwagę na słowa jednego z prelegentów, który określił konferencję ewenementem na skalę krajową, gdyż studenci - nawet jeszcze nie farmaceuci - biorą przyszłość swojego zawodu we własne ręce i rozpoczynają konsekwentną walkę o to, by ich wiedza była w pełni wykorzystana w przyszłym zawodzie dla dobra pacjenta. Co ważne, w wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele innych wydziałów farmaceutycznych w kraju: z Białegostoku, Bydgoszczy, Lublina, Poznania oraz Warszawy. To wydarzenie było jednym z wielu działań, które studenci planują, by pracować nad założeniami petycji, swoimi ideami i pomysłami.

Monika Mironiuk, Młoda Farmacja Gdańsk



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Gazeta AMG nr 6/2013 Zapraszamy 8 czerwca na VIII edycję Pikniku na ZdrowieZadbajmy o zdrowie W
Gazeta AMG nr 3/2013 prof. Andrzej HellmannWykorzystanie osiągnięć biologii molekularnej w leczeniu
Gazeta AMG nr 6/2013 Gazeta AMG nr 6/2013 • Źródło: prezentacja prof. Jana Pawlaczyka, 2012 r. (Uniw
Gazeta AMG nr 6/2013 Gazeta AMG nr 6/2013 Więcej
20 Gazeta AMG nr 6/2013 Zatrzymane w kadrze - historia USB w obrazach (1)Początki Przyglądanie się d
Gazeta AMG nr 6/2013 Gazeta AMG nr 6/2013 Komitet Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk Pałac Kultuiy
Gazeta AMG nr 6/2013 Gazeta AMG nr 6/2013Przemówienie dziekana prof. Wiesława Sawickiego Panie Rekto
Gazeta AMG nr 7/2013 Gazeta AMG nr 7/2013 The message from vice dean prof. Maria Dębska-ŚlizieńThe m
Gazeta AMG nr 7/2013 Jubileusz 25-lecia pracy artystycznej maestro Jerzego Szarafińskiego z Chórem
Gazeta AMG nr 7/2013 Jubilata, lecz także dla większości chórowej braci, której również chciano tym
Gazeta AMG nr 7/2013 Podczas koncertu nie mogło zabraknąć zdecydowanego akcentu rockowego. Blok mocn
Gazeta AMG nr 7/2013 artystycznie zadaniu w tak krótkim czasie. Później, gdy emocje opadły, była już
Gazeta AMG nr 7/2013 nym. Po zdaniu matury w V Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Ol
Gazeta AMG nr 7/2013 wość i finanse i pracuje z sukcesami jako analityk finansowy. Obaj synowie po u
Gazeta AMG nr 7/2013 W numerze...Kalendarium rektorskie Kalendarium
Gazeta AMG nr 7/2013 Gazeta AMG nr 7/2013 (v J Thomson reutcrs    Source: Thomson Reu
Gazeta AMG nr 7/2013 wanych jednostek (wedtug kryterium liczby projektów oraz wysokości przyznanej k
Gazeta AMG nr 7/2013 Gazeta AMG nr 7/2013UCK Wzorcową Placówką Służby Zdrowia Uniwersyteckie Centrum
Gazeta AMG nr 3/2013 wodniczący Białoruskiego Towarzystwa Dermatologicznego, wybitni dermatolodzy

więcej podobnych podstron