6931257456

6931257456



11


PRAWO DO KOMUNIKOWANIA SIĘ

Mamy tu powrót sporu o uniwersalność zasad RTC, bo mimo pozorów RTC jest nadal problemem kontrowersyjnym. Problem, czy destrukcyjne komunikaty, komunikaty „przestępców” mają być słyszalne, powraca i jest dziś znów aktualny. Czytelnika, którego oburza łączenie RTC z prawem „przestępców” współczesnego świata, zachęcam, by uwzględniał nie tylko al-Kaidę, ale również Czeczenię.

Tak więc niepostrzeżenie we współczesnej polityce RTC pojawia się ponownie państwo, które wyłącza z jego stosowania przestępców, anarchistów, warchołów i politycznie niepoprawnych. Państwo nie angażuje się w spory międzynarodowe, lecz wprowadza ograniczenia praw swoich obywateli za międzynarodową aprobatą. Być może, że także antyglobalizm przyjmie jakąś bardziej zorganizowaną formę prowadzącą do zamykania się społeczeństw i oponenci RTC znów się pojawią. Na razie wiatry zdają się sprzyjać żegludze.

Zmiana trzecia - to poważny wzrost dostępnych nowych narzędzi komunikowania, zmierzch epoki masowego komunikowania i coraz szersze i powszechniejsze użycie tych nowych narzędzi przez każdego, a więc rządy, podmioty rynkowe i zwykłych obywateli w międzynarodowym dialogu.    )

W końcu zmiana czwarta - coraz bardziej interaktywny charakter tego nowego komunikowania, co jest jakby potwierdzeniem idei RTC i myśli Jeana D’Arcy. Pamiętamy bowiem, jak wiele wysiłku włożono, by udowodnić, że RTC dotyczy interaktywnego komunikowania się, a nie linearnego komunikowania, a zarazem przełamania ograniczeń języka angielskiego, który nie podsuwa nam dwu odmiennych słów dla ukazania tych różnic, przeciwnie niż hiszpański, czy języki słowiańskie z polskim włącznie: komunikowanie się vs komunikowanie.

2. Risht to Communicate czy Risht to Inform?

Dziś warto powrócić do kiedyś zapoznanego problemu, czym Prawo do Komunikowania się różni się od Prawa do Informowania?

Pamiętajmy, że 27 lat temu nie poświęcano wiele uwagi rozróżnieniu komunikacji i informacji, raczej godząc się, że są to pojęcia równoznaczne. Komunikowanie to przysyłanie informacji - mówiono - lub komunikujemy, informując.

Tymczasem postęp, jaki nastąpił w rozumieniu tych dwu różnych zjawisk, głównie dzięki badaniom nad komunikacją międzykulturową, pozwala widzieć komunikację jako ważny czynnik kulturowej wspólnoty, a informację jako czynnik niezależny, który może taką wspólnotę zarówno integrować, co i rozsadzać.

Wtedy widziano w informacji te wartościowe treści komunikowania, o których obecność w święcie trzeba się starać, a nie - informacyjną komunikację jako bezprzedmiotowe gadulstwo, którego należy unikać. Prawo do komunikowania się - mówiono - nie może zachęcać do bezprzedmiotowe-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
15 PRAWO DO KOMUNIKOWANIA SIĘ Dylemat socjologiczny Pisałem wówczas o społecznych celach komunikacji
pic 10 11 183526 -    prawo do odwoływania się od decyzji dotyczących wychowanka, -
DSC00207 (2) ia ł* EOS* ł* m 11. Częściej niż w dużych przedsiębiorstwach mamy tu do czynienia
13.    Mamy prawo do leczenia się we wszystkich krajach członkowskich UE. Biorąc
obraz9 domości te odnoszą się do czasów już późniejszych, mianowicie do przełomu IV i V w. Mamy tu
obraz9 (28) domości tc odnoszą się do czasów już późniejszych, mianowicie do przełomu IV i V w. Mam
godność osoby ludzkiej, prawo do życia, ochrony zdrowia czy prawo do rozwoju. Karina: Zobacz tu z ko
Zasady ze zbiorowego prawa pracy: a) prawo koalicji - prawo do zrzeszania się pracowników w związki
CCF20121129015 2012-11-29 ■    do poruszania się w labiryncie zwierzę można motywowa
O nieograniczone prawo do ubiegania się o urząd. 0 wolność wypowiedzi oraz prawo do krytyki i protes
12. Dyplomant ma prawo do zapoznania się z treścią ocen dokonanych przez promotora i recenzenta w te
PRAWO DO STOWARZYSZANIA SIĘ W Polsce wszystkie dzieci mogą należeć do różnych organizacji

więcej podobnych podstron