7025752670

7025752670



RÓŻNICE MIĘDZYPŁCIOWE W REAKCJACH NA JAWNĄ I UKRYTĄ RADĘ 309

Chauhan i Smith, 2002). Podczas gdy kobiety mają szerokie sieci wsparcia (Oygard, 2001), mężczyźni polegają głównie na swoich małżonkach i partnerkach, który ch pomoc przyjmują z jednej strony jako coś naturalnego, w pisanego w rolę, jaką pełnią, a z drugiej, jest ona dostarczana tak subtelnie, że. jak pisze Hobfoll (1998). pomaga utrzymać mężczyznom iluzję samodzielnego radzenia sobie. Tannen (1990). badając style komunikacyjne kobiet i mężczyzn, zauważyła, że z jednej strony w rozmowach

0    problemach mężczyźni częściej niż kobiety udzielają rad. ale z drugiej, gdy je otrzymują, są bardziej narażeni na przeżywanie poniżenia. Michaud i Warner (1997) zorganizowały eksperyment, w którym pytały kobiety

1    mężczyzno to. jak zachowaliby się jako dawcy wsparcia i co by czuli jako biorcy' rad w hipotetycznych sytuacjach rozmów o problemie. Chociaż nie znaleziono różnic międzypłciowych w tym. jak często badani udzielaliby rad. zgodnie z wcześniejszy mi obserwacjami Tannen mężczyźni częściej niż kobiety stw ierdzali, że jako biorcy rad przeżywaliby uczucia złości, urazy i poniżenia, natomiast kobiety twierdziły, że reagowały by raczej wdzięcznością, czułyby się pocieszone, wspomożone i w bliskiej relacji z dawcą wsparcia.

Mimo że niew iele badań nad zachowaniami pomocowymi ma pełny krzyżowy schemat, podejrzewa się. że w sparcie może być różnie odbierane przez kobiety i mężczyzn w' zależności od pici osoby, która je zapewnia. Na przykład w badaniach Glynn, Christenfeld i Gerin (1999) szczególnie nieskuteczna okazała się relacja pomocowa mężczyzna-mężczyzna. Podczas gdy wsparcie dawane przez kobiety było uniwersalnie kojące (obniżało ciśnienie krwi w sytuacji stresu), pomoc zapewniana przez mężczy zn u kobiet nie dawała żadnych tego typu skutków. a mężczyznom podnosiła tętno.

Międzypłciowe różnice w reakcji na rady -hipotezy badaw cze

Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki badań nad skutkami rady (choć dotyczyły one sytuacji hipotetycznych) oraz przy glądając się stereotypow ej męskości i kobiecości. wydaje się, że radzenie będzie różnie wpływało na kobiety i mężczyzn. Pow inno być bardziej obciążające dla ty ch ostatnich, dlatego że między innymi kwestionuje ich kompetencję i samodzielność. Niekoniecznie jednak należy się spodziewać, że mężczyźni będą zgłaszać większy dystres niż kobiety. Ekspresję emocjonalną mężczyzn charaktery zowano jako ograniczoną (Chentsova-Dutton i Tsai. 2007), przy czym w szczególności niewłaściwe było dla nich wy rażanie takich uczuć, jak stracił, niepokój. smutek czy niewiara w siebie (Brody i Hall. 2008: 0‘Neil, 1981; Plant. Hyde. Kcltncr i Devine, 2000).

Matsumoto i współpracownicy (1998) w badaniach międzynarodowych nad kontrolą emocji ustalili, że niezależnie od kręgu kulturowego mężczyźni lepiej od kobiet panowali nad strachem i zaskoczeniem, natomiast znacząco gorzej nad złością i pogardą. Mandal (2004) wskazuje także na to. że mężczyźnie negatywne emocje wolno wyrażać poprzez agresję. Fisher i współpracownicy (1982) opisali dw a sposoby, na jakie można zareagow ać wobec otrzy mywania wsparcia - można albo poczuć się gorszy m i mniej kompetentnym w porównaniu z osobą dostarczającą pomocy, albo można osobę pomagającą zdeprecjonować i zdyskwalifikować jej wysiłki. Wydaje się, że mężczyźni reagują w ten dragi sposób - przeżywając złość i mniej przy chylnie oceniając osobę dającą rady. Dzięki temu mogą się chronić przed negatywnym porównaniem społecznym. Wydaje się też. że zastosowanie wobec nich strategii off-record, czyli stworzenie sytuacji, w' której mają wolność w interpretowaniu komunikatu osoby wspierającej, miałoby potencjalnie duże znaczenie ochraniające zagrożoną twarz. Można by zatem się spodziewać, że różnica w reakcjach mężczyzn na radę w prost i na radę zamaskowaną będzie większa niż w przy padku kobiet. W szczegółach założono zatem, że:

1.    Mężczyźni będą zgłaszali ogólnie mniejszy dystres niż kobiety.

2.    W warunku rady bezpośredniej mężczyźni będą zgłaszać w ięcej złości niż kobiety'.

3.    W warunku rady bezpośredniej mężczyźni będą dokonywać bardziej negatywnej oceny partnera niż kobiety'.

4.    Mężczyźni będą dokonywać mniej niekorzy stnych porównań społecznych z partnerem interakcji niż kobiety'.

5.    Różnice w reakcjach na bezpośrednią i pośrednią radę będą wy raźniejsze u mężczyzn niż u kobiet.

Różnic międzypłciowych spodziewano się także w przypadku inny cli potencjalnie obciążających czynników związanych z otrzymywaniem rady. Co do nich nie formułowano jednak hipotez kierunkowych, przy jmując podejście eksploracyjne, choć prawdopodobne wydawało się. że rada będzie ..sy gnałem o znajdowaniu się w kłopotach" raczej dla kobiet. One również będą się czuć bardziej zobow iązane do odwdzięczenia się oraz że bardziej niż mężczyźni zaczną wątpić w to. że z sukcesem wykonają czekające na nie zadanie. Postanow iono sprawdzić także ewentualne istnienie efektów interakcyjny ch pici osoby badanej i pici osoby wspierającej. W zw iązku z niew ielką ilością wcześniejszych badań i ty m razem nie formułowano hipotez kierunkowych, choć - uwzględniając wy niki Glynn i ia (1999) - spodziewano się, że dla mężczyzn szczególnie obciążająca będzie rada bezpośrednia daw ana przez innego mężczy znę.



Wyszukiwarka