70520014

70520014



23


Wiadomości Uniwersyteckie

Z REKTORSKIEGO SPRAWOZDANIA

JEDNOSTKI OGÓLNOUNIWERSYTECKIE

Biblioteka Główna i Biblioteki Zakładowe


Zadania realizowane przez system biblioteczno-informacyjny Uczelni dotyczyły zarówno bieżącej działalności i sprawnego wykonywania usług, jak tez podejmowania nowych przedsięwzięć, ważnych dla dalszej modernizacji Biblioteki.

Dużą wagę przywiązywano do zapewnienia czytelnikom szerokiego dostępu do zasobów elektronicznych (baz danych i pełnych tekstów czasopism), co znalazło odzwierciedlenie w statystyce udostępnionych jednostek w roku 2002: tradycyjnie 435 tys., w sposób elektroniczny juz 137 tys. Możliwość negocjacji warunków dostępu zapewniają wspólne inicjatywy grupy bibliotek, czyli zakupy konsor-cyjne. Biblioteka Główna uczestniczy w 4 konsorcjach, co umożliwia korzystanie z serwisów dających dostęp w sieci uczelnianej do prawie 12 tys. tytułów czasopism i innych publikacji naukowych.

Istotną zmianą w pracy bibliotekarzy było opracowanie zbiorów w centralnym narodowym katalogu NU-KAT. Współkatalogowanie, czyli przejmowanie danych bibliograficznych raz juz utworzonych, stało się rzeczywistą praktyką polskich bibliotek w pełnym wymiarze. Wcześniej poprzedzone było wspólnym tworzeniem kartoteki haseł wzorcowych, centralnej kartoteki tytułów czasopism, oraz kopiowaniem rekordów z baz lokalnych. Korzyści wynikające z pracy w centralnym katalogu to przede wszystkim szybszy proces katalogowania. W konsekwencji prawie rocznej pracy w NUKAT dojrzała sprawa zmian organizacyjnych w procesie katalogowania książek w Bibliotece Głównej. Polega ona na połączeniu opracowania formalnego i rzeczowego w jeden oddział (dotychczas dwóch oddzielnych jednostek).

Szkolenie studentów I roku z przysposobienia bibliotecznego odbyło się z wykorzystaniem (pilotażowo) metod nauczania na odległość. We współpracy z Uniwersyteckim Centrum Zdalnego Nauczania i Kursów Otwartych opracowano kurs w wersji internetowej „Pierwsze kroki w bibliotece " http://orion.umcs.lublin.pl/~be/ Program jest nie tylko nowoczesną formą prowadzenia zajęć grupowych przez bibliotekarzy, ale także możliwością poznawania zasad korzystania z biblioteki w trybach indywidualnym i zdalnym.

System biblioteczno-informacyjny pracował w strukturze prawie niezmienionej, poza rozszerzeniem sieci bibliotek zakładowych o nową jednostkę. Z dniem 1 września 2002 r. na mocy Zarządzenia Nr 35/2002 Rektora została powołana Biblioteka Centrum Dokumentacji Europejskiej z siedzibą pl. Litewski 3.

System ten tworzą: Biblioteka Główna i 27 bibliotek zakładowych: 6 wydziałowych, 12 instytutowych, 5 zakładowych, 4 jednostek pozawydziałowych oraz dwie biblioteki Kolegiów UMCS - w Biłgoraju i Radomiu. Księgozbiór Kolegium w Białej Podlaskiej rozwijany jest jako depozyt UMCS w ramach Biblioteki Podlaskiej Fundacji Wspierania Talentów. Ponadto rozwijane są księgozbiory przy dwóch jednostkach uniwersyteckich: Zakładzie Kultury i Historii Żydów oraz Zakładzie Kulturoznaw-stwa.

Zmiany w strukturze organizacyjnej systemu, zwłaszcza Biblioteki

Głównej, były ważnym przedmiotem prac i dyskusji bibliotekarzy. Ich rezultat w postaci projektu nowej struktury Biblioteki Głównej został przedstawiony Władzom Uczelni oraz członkom Rady Bibliotecznej na posiedzeniu w dniu 27 czerwca br. Wstępnie przyjęto termin jego wprowadzenia od nowego roku akademickiego. Projekt ten ma służyć modernizacji zarządzania Biblioteką; wyodrębnione są w nim wyraźnie poziomy zarządzania strategicznego i operacyjnego, wraz z podziałem kompetencji i odpowiedzialności; wprowadza zmiany w kierunku spłaszczenia i uproszczenia struktury; oraz uwzględnia przemiany wynikające z katalogowania w NUKAT. Realizacja projektu ma na celu przede wszystkim podniesienie jakości usług świadczonych czytelnikom.

Rok 2003 jest przełomowy w zakresie rozbudowy infrastruktury informatycznej Biblioteki. W trakcie realizacji jest duża inwestycja sprzętowa nieodzowna dla dalszego rozwoju pracy w zautomatyzowanym systemie bibliotecznym VTLS (zakupionym w 1994 r. dzięki dotacji z Fundacji Mel-lona). Na tę inwestycję składają się: zakup nowego serwera i systemu zarządzania bazą Oracle, dokonanie migracji danych do najnowszej wersji systemu - V1RTUA, oraz wymiana 54 komputerów (w tym 27 terminali).

Warto dodać, ze w najbliższym czasie przechodzi na system VIRTUA cała grupa Bibliotek Wdrażających i Użytkujących VTLS, dzięki czemu udało się wynegocjować korzystne warunki wspólnej migracji bibliotek polskich. Stanowi to kolejny przykład pozytywnych efektów współpracy bibliotecznej.

Zakup nowego serwera umożliwi komputeryzację sieci bibliotek zakładowych w szerszym niz dotychczas zakresie (czynnikiem hamującym było maksymalne obciążenie starego serwera). Planuje się, że do grona 4 bibliotek zakładowych katalogujących w VT1-S dołączy większość spośród 27 bibliotek sieci, co zapewni szybsze tworzenie katalogu komputerowego jako jednego i jednolitego źródła informacji o zbiorach bibliotecznych całego Uniwersytetu.

Korzystanie z zasobów drukowanych i elektronicznych utrzymuje się na wysokim poziomie i stale wzrasta. Statystyka udostępniania przedstawia się następująco:

334 320 vol. i jedn. ogółem - w tym: książek - 241 204, czasopism -91 767, zbiorów specjalnych - 1349,

25 362 kserokopii,

107 169 artykułów z 4082 tytułów czasopism elektronicznych (dane za 2002 r.).

4043 udostępnienia baz danych na CD-ROM,

19 082 udostępnienia Internetu.

Odwiedziny w czytelniach wyniosły 78 929 osób (w tym studentów - 67 618); liczba użytkowników elektronicznych źródeł informacji - 23 125; liczba czytelników zarejestrowanych w wypożyczalni miejscowej - 9966.

Czytelnicy korzystali także w dużym zakresie z usług informacyjnych oraz pomocy w poszukiwaniu literatury. Ogółem udzielono ponad 20 tys. informacji bezpośrednich (w tym katalogowych) i 240 informacji pisemnych; udzielono ponad 4 tys. informacji bibliotecznych i bibliograficznych wymagających dłuższych poszukiwań; wykonano prawie 1,5 tys. zestawień bibliograficznych oraz opracowano 5 kwerend.

Zadania dydaktyczne realizowano w różnych formach, mając na celu zapoznanie użytkowników z zasadami korzystania z katalogów, księgozbioru i elektronicznych źródeł informacji. Studenci I roku zostali przeszkoleni w ramach przysposobienia bibliotecznego (przeszkolono 4115 studentów w 193 grupach). Dla starszych lat studiów różnych kierunków prowadzono warsztaty bibliograficzne, z których skorzystało 379 osób w 27 grupach.

W ramach prac dokumentacyjnych kontynuowano tworzenie bazy „Bibliografia Dorobku Naukowego UMCS”, która liczy aktualnie prawic 16 tys. rekordów bibliograficznych. Gromadzone w niej dane pozwalają na wykonywanie wielu zestawień bi-bliometrycznych i uwzględniają m.in. impact factor, czyli wskaźnik wartościujący czasopisma oraz punktację KBN.

Opracowano dwie pozycje w ramach serii „Bibliografie Osobowe” (nr 26 i 27). Stanowią je: Bibliografia publikacji prof. dr hab Mani Cackowskiej oraz Bibliografia publikacji prof. dr. hab. Henryka Gmiterka.

Gromadzenie zbiorów Biblioteki Głównej odbywa się w oparciu o egzemplarz obowiązkowy (EO), kupno (prenumeratę), wymianę i dary.

Akcesją, wg Rejestru Przybytków, objęto łącznie prawie 21 tys. vol. i jedn., w tym 15,5 tys. z EO, ponad 1800 z kupna. Gromadzenie czasopism wyrażone liczbą tytułów bieżących wynosi 3457 tytułów (2820 polskich i 637 zagranicznych). Wpływ bieżący czasopism zarejestrowano w liczbie 18 840 jednostek.

Wśród nabytków skromnie reprezentowana jest książka zagraniczna -tylko 266 vol. (115 z kupna, 125 z wymiany). Drogą kupna antykwarycznego zbiory specjalne wzbogaciły się o 10 starych druków,

numer 8, 2003



Wyszukiwarka