70520021

70520021



Wiadomości Uniwersyteckie 25

Z REKTORSKIEGO SPRAWOZDANIA

Archiwum i Muzeum UMCS


Ogród Botaniczny


Centrum Dokumentacji Europejskiej


osób, w tym na pierwszym roku 14 osób (4 z Białorusi, 4 z Ukrainy, 3 z Kazachstanu, 2 z Rosji i 1 z Mołdawii), na drugim roku 12 osób (4 z Rosji, 3 z Białorusi, 3 z Kazachstanu, 1 z Mołdawii i 1 z Uzbekistanu) i 22 osoby na trzecim roku (11 z Kazachstanu, 9 z Ukrainy i 2 z Białorusi).

Ponadto, podobnie jak w latach ubiegłych, w lipcu 2002 r. w ramach „Lata Polonijnego” Centrum zorganizowało następujące kursy dla cudzoziemców: a) trzystopniowe studium metodyki nauczania języka polskiego dla nauczycieli z Europy Wschodniej (36 uczestników), b) letnia szkoła języka i kultury polskiej (40 uczestników), c) praktyki językowe dla studentów filologii polskiej i slawistyki (97 uczestników), d) kurs języka i kultury polskiej dla nauczycieli i działaczy polonijnych z Europy Wschodniej (24 uczestników), e) kurs humanistyczny dla studentów lektoratów języka polskiego (29 uczestników), f) trzystopniowe studium dla instruktorów polonijnych zespołów

W roku sprawozdawczym działalność Archiwum skupiła się na dwóch głównych grupach czynności:porząd-kowanie i ewidencja akt osobowych byłych studentów Filii UMCS w Rzeszowie; obsługa b. absolwentów UMCS (wraz z Filią) oraz aktualnych pracowników UMCS w związku z realizacją ustawy ZUS o kapitale początkowym.

W związku z brakiem pomieszczeń magazynowych nie przejmowano akt osobowych byłych studentów z Dziekanatów poszczególnych Wydziałów. Przyjęto jedynie: akta studiów podyplomowych i uzupełniających studiów magisterskich realizowanych przez b. Filię UMCS w Rzeszowie w Punkcie Konsultacyjnym w Przemyślu w ilości 2067 j. a. = 17,5 mb, akta studiów podyplomowych Wydziału Matematyki i Fizyki w ilości 208 j. a. = 1,8 mb, akta przewodów doktorskich i habilitacyjnych Wydziału Filozofii i Socjologii w ilości 72 j. a. = 1,9 mb, akta osobowe pracowników naukowo-dydaktycznych w ilości 126 j. a. = 2,5 mb. Łączna liczba przejętych akt: 2473 j. a. = 23,7 mb.

W roku sprawozdawczym nie prowadzono żadnych prac nad opracowaniem zasobu.

Udostępniono w pracowni do celów naukowo-badawczych akta 145 osobom, wypożyczono do celów służbowych poszczególnym jednostkom organizacyjnym UMCS 172 j. a., wydano dokumenty osobiste z indywidualnych teczek osobowych 440 osobom, przygotowano zaświadczenia potwierdzające okres studiów, blok pedagogiczny i inne 6850 osobom.

Łączna liczba osób, które zostały obsłużone przez Archiwum wynosi 7435.

folklorystycznych (41 uczestników), zorganizowane we współpracy z Zespołem Tańca Ludowego UMCS.

Łącznie w kursach uczestniczyło 267 osób z 31 państw.

W roku sprawozdawczym pracowaliśmy nad przygotowaniem dwóch ogólnopolskich konferencji naukowych, które odbędą się jesicnią br. Konferencja pt. „Teksty kultury - oblicza komunikacji XXI w.” w terminie od 11 do 13 września 2003, konferencja pt. „Karnawalizacja we współczesnym języku polskim" w terminie od 10 do 12 października 2003.

W roku sprawozdawczym zbiory biblioteki Centrum powiększyły się o 336 egzemplarzy książek i 5 kaset wideo. Aktualnie w bibliotece znajduje się 12612 książek i 159 kaset wideo.

W Centrum zatrudnionych jest 26 pracowników: 20 nauczycieli akademickich (w tym 1 profesor tytularny i 5 doktorów), 2 pracowników administracyjnych, 2 inżynieryjno - technicznych i 2 pracowników służby bibliotecznej.

Archiwum na bieżąco załatwia sprawy kapitału początkowego pracowników we współpracy z Samodzielną Sekcją Wynagrodzeń Bezosobowych i Ubezpieczeń Społecznych.

Sytuacja magazynowa jest krytyczna, pogłębiona podobnym stanem w poszczególnych Dziekanatach Uczelni, które muszą przechowywać akta byłych studentów dwukrotnie dłużej, niż przewidują to stosowne przepisy.

W okresie sprawozdawczym współpracowano z innymi instytucjami naukowymi oraz kontynuowano spotkania międzyarchiwalne poświęcone problemom dokumentacji współczesnej. Pracownicy Archiwum uczestniczyli w Powszechnym Zjeżdzie Archiwistów Polskich w Szczecinie (IX 2002 r.) oraz konferencji archiwistów szkół wyższych w Łodzi (VI 2003 r.).

W ramach obowiązkowych objazdów programowych przyjęto w Archiwum studentów historii z Kolegium UMCS w Białej Podlaskiej, Kolegium UMCS w Radomiu.

Archiwum UMCS jest tradycyjnie miejscem praktyk zawodowych dla studentów specjalizacji archiwalnej UMCS i KUL, na praktyki przyjęto 6 osób.

Archiwum służy na bieżąco informacją oraz wyszukiwaniem dokumentów dla potrzeb poszczególnych komórek organizacyjnych Uczelni.

W okresie sprawozdawczym Muzeum UMCS prowadziło działalność w pięciu podstawowych zakresach: gromadzenie i opracowywanie zbiorów muzealnych, działalność oświatowo-wychowawcza, opracowywanie dokumentacji prasowej, działalność usługowa, podnoszenie kwalifikacji pracowników.

W Muzeum przygotowano następujące ekspozycje w siedzibie własnej i w innych pomieszczeniach Uniwersytetu: „Dyplomy 1992-2002. Zakład Grafiki i Serigrafii”, „50 lat Wydziału Humanistycznego UMCS”, „Ludzie Uniwersytetu Marii Curie-Skło-dowskiej w ekslibrisach Zbigniewa Jóźwika”, „Integracja Europy. Od Ottona III do Unii Europejskiej” (w Chatce Żaka).

Nawiązano bliższą współpracę z

Aktualnie w Ogrodzie prowadzone są następujące prace badawcze: 1) ochrona gatunków rzadkich i ginących na Lubelszczyźnie - monitoring wybranych gatunków oraz próby re-introdukcji, 2) kontrola nasadzeń na terenie byłej kopalni piasku w Leśnictwie Gołąb, 3) monitoring gatunków chronionych wprowadzonych w rejonie Jeziora Piskory, 4) ocena stanu populacji gatunku chronionego Lino-syris vulgans w Tarnogórze k. Izbicy, 5) biologia kwitnienia i rozmnażanie sukulentów z podrodzinyAsclepiado-ideac uprawianych w warunkach szklarniowych, 6) waloryzacja ekotypów traw z grupy Festuca rubra L. i Festuca ovina L. jako źródło zasobów genowych do hodowli nowych odmian, 7) tworzenie banku genów roślin chronionych i ginących strefy bagiennej i torfowo-błotnej przy zbiornikach wodnych Ogrodu Botanicznego UMCS, 8) opracowanie kolekcji i zbiorów Ogrodu Botanicznego UMCS, 9) odłowy oraz obrączkowanie ptaków w ramach programu „Stałe Powierzchnie Odłowu”, 10) badania naukowe i obserwacje entomologiczne w ramach tematu „Fauna stawonogów parków miejskich Lublina”, 11) obserwacje wykonywane przez pracowników Katedry Botaniki Wydziału Ogrodniczego AR w Lublinie

Centrum funkcjonuje na podstawie umowy zawartej 6 lipca 2000 r. pomiędzy Komisją Europejską a Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Komisja Europejska przyznała CDE UMCS status pełnego centrum (fuli European Documentation Centre). Celem funkcjonowania Centrum jest gromadzenie dokumentacji dostarczanej przez Unię Europejską, wspieranie i ujednolicanie nauczania oraz prac badawczych dotyczących integracji europejskiej, rozpowszechnianie informacji, a także organizowanie konferencji i seminariów. Merytoryczny nadzór nad działalnością Centrum został powierzony Dziekanowi Wydziału Politologii i Radzie. W Centrum zatrudnionych jest trzech pracowników na pełnym etacie na stanowisku młodszego bibliotekarza.

Dzięki życzliwości władz Wydziału

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Przygotowano do opracowania bibliograficznego ok. 1500 wycinków prasowych z prasy lokalnej i ogólnokrajowej, dotyczących szeroko pojętej działalności Uniwersytetu.

Działalność usługowa Muzeum UMCS dotyczy udostępniania przechowywanych zbiorów, głównie do celów naukowych i wydawniczych.

na materiale roślinnym Ogrodu Botanicznego, 12) obserwacje biologiczne na Leuzea carthamoides, 13) obserwacje i zbieranie owadów przez pracowników naukowych, doktorantów i magistrantów Katedry Entomologii Wydziału Ogrodniczego AR w Lublinie, 14) udostępnianie materiału roślinnego, literatury i dokumentacji prac badawczych prowadzonych przez magistrantów, doktorantów i pracowników AR, AM, KUL, UMCS.

W ramach działalności dydaktycznej Ogrodu Botanicznego wymienić należy: wykłady i ćwiczenia dla studentów Wydziału BiNoZ, wykłady dla studentów V roku Akademii Rolniczej, opiekę dydaktyczną nad wycieczkami szkolnymi oraz prace magisterskie i doktorskie wykonywane przez studentów i pracowników Akademii Rolniczej, Akademii Medycznej, KUL i UMCS.

Ogród brał udział w organizacji Festynu z okazji Dnia Dziecka, Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska i Dni Lublina oraz udzielał fachowych porad z zakresu hodowli, uprawy i ochrony roślin.

Ogród jest udostępniany zwiedzającym. Przychody ze sprzedanych roślin i biletów wstępu wyniosły w 2002 r. 228 669,26 zł.

Politologii od 1 października 2002 roku Centrum przeniosło się do nowego pomieszczenia o powierzchni 50 m-\ Obecny stan spełnia już warunki umowy UMCS z Komisją Europejską w stopniu minimalnym.

Biuro Oficjalnych Wydawnictw Wspólnot Europejskich EUR OP z siedzibą w Luksemburgu regularnie przesyła od listopada 2000 roku materiały i publikacje wydawane przez instytucje UE. Stan zbiorów na 30 czerwca 2003 roku wynosił: 798 wydawnictw zwartych, 60 tytułów czasopism i 73 pozycje ze zbiorów specjalnych (CD-ROM, mapy, plakaty).

Zawartość gromadzonej dokumentacji europejskiej stanowią: prawo pierwotne, czyli traktaty i uzupełnienia, prawo wtórne, tj. rozporządzenia, dyrektywy, decy-    A

zje, zalecenia i opinie,    ▼

numer 8, 2003



Wyszukiwarka