7008823389

7008823389



Projekt Budowlano-Wykonawczy „Wymiana instalacji elektrycznych i teletechnicznych w budynku nr 63 na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie

Poziomy zabezpieczenia (klasyfikacja systemów wg PN-EN 50131-1)

Kategoria zagrożonej wartości

Poziom zabezpieczenia

niższy | normalny | wyższy

uzyskany przez zastosowanie systemu alarmowego klasyfikowanego wg PN-EN 50131-1

Z1

nieokreślonej

stopień 1

stopień 1

Z2

stopień 1

stopień 1

stopień 2

Z3

stopień 2

stopień 2

stopień 3

Z4

stopień 3

stopień 3

stopień 4

btopien l:    Ryzyko małe Spodziewani intruzi lub włamywacze będą

mieć małą znajomość I&HAS i będą ograniczeni do korzystania z łatwo dostępnych narzędzi.

Stopień 2.    Ryzyko małe do ryzyka średniego Spodziewani intruzi

lub włamywacze będą mieć ograniczoną znajomość I&HAS i będą korzystać z narzędzi w zakresie podstawowym i z przyrządów ręcznych (np. multimetr). Stopień 3:    Ryzyko średnie do ryzyka wysokiego Spodziewani

intruzi lub włamywacze będą biegli w I&HAS i będą korzystać z narzędzi w pełnym zakresie i z przenośnych urządzeń elektronicznych.

Stopień 4:    Ryzyko wysokie Stopień stosowany, gdy zabezpieczenie

jest ważniejsze od wszystkich innych czynników. Spodziewani intruzi lub włamywacze będą mieć możliwość lub siły i środki do szczegółowego zaplanowania wtargnięcia lub ruchu intruza i będą mieć pełny zakres urządzeń, łącznie ze środkami zamiany części składowych I&HAS.

UWAGA We wszystkich stopniach termin „intruz” obejmuje różne typy zagrożeń (np. ruch intruza lub zagrożenie przemocą fizyczną mogące mieć wpływ na budowę I&HAS).

I&HAS: System alarmowy do sygnalizacji ruchu intruza i napadu.


Biorąc powyższe pod uwagę należy przyjąć, że mamy do czynienia z kategorią wartości zagrożonej na poziomie Z3 i Z4, a zatem obiekt wymaga ochrony systemem sygnalizacji włamania i napadu zapewniającego poziom bezpieczeństwa stopnia 2 wg PN-EN 50131-1, co z kolei wymaga zastosowania urządzeń spełniających wymagania klasy II wg PN-EN 50131-1. Ze względu na brak normy dla czujek zbicia szyb i przycisków napadowych projektuje się zastosowanie czujek z atestami wg PN EN 08390-1 dla czujek zbicia szyby min. klasa C.

Przy uwzględnieniu klasyfikacji powyżej w ramach projektu instalacji zabezpieczeń projektuje się system zbudowany w oparciu o normę PN-EN 50131-1:2009 - Systemy alarmowe Jako system przygotowany do pracy w klasie 3 z wybranymi podstrefami budowanymi w klasie I i II.



Wyszukiwarka