7255413594

7255413594



16

rych jest niewiele. Autorka o p r;j co w ;i n i; i wyróżnia w tekście polskie glosy rozstrzelonym drukiem Eksccrpcja Tadeusz* Kalickiego.

AK)) XVI 365-4.1IKirndecki Roman, Rachunki wielkcnządowe krakowskie zr, 1471, Kraków 1951. ~ Rkps rachunków znajduje się w Atehiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa, gdzie posiada .sygnaturę: Inwentarz tymczasowy nr 44 i liczy 180 stron nowej paginacji. Nagłówek będącego przedmiotem zainteresowania rkpsu brzmi: Regestrum stadotiiy pro domino Rcgc a Regina anno Domini MCCCCLXXt icnipore icnerabilis domini Johannis Rzcschnwsky i obejmuje rachunki dzienne od 12 V do 26 X 1471. Na s. 365-375 znajduje się Wstęp, w którym wydawco odnosi się do artykułu S. Kty.y-zanowskiego Rachunki wielkinwknve. krakowskiez ku I4(ił-ł462i 147) zamieszczonego wAKH XI (cf AK)) XI 466-526). Na s. 376-430 zamieszczono Regesrrttm s turionu pro domu to Re%c ci Regina anno Domini MCCCC1 .XXI tempom wncnłbilu domini Johanni Rżeschowsky, w któiym występują polskie glosy'. Niektóre z nich zostały przez wydawcę wy różnione w tekście rozstizelonym diukiem. Na s. 431 — -434 wydawca zamieszcza Spis osób, miejscowości i ważniejszych przedmiotów, w tym wyrazy polskie.

AKHWiW Kutrzeba Stanisław, dolskie ustawy i artykuły wojskowe od XV dn XVNT wieku, Atehiwum Komisji Historii Wojskowej, t. III, Kraków' 1937. Polska Akademia Umiejętności. — Wydawnictwo na s. 1-28 zawieja trzy etlykly / lat 1437, 1457 i 1474 ora/ jeden statut wojenny z 1477 i. lldykty z lat 1432 i 1457 dotyczą pr/echodu wojsk i „taksy, przepisanej dla wojska przy rekwizycjach" (s. VII). Edykt / r. 1474 dotyczy szkód wyrządzonych przez wojsko w dobrach duchownych. Kutrzeba pisze, że edyk-ty te były znane w XV stuleciu z rkpsów, od XVI w*, także z druków, od statutu Łaskiego z 1506 r. począwszy. „Tu wydaje się tc akta według wszystkich znanych obecnie tekstów wraz z dawnymi tłumaczeniami z XV-XVI wieku” (s. VII). Fdykl z 1432 r króla Władysława Jagiełły wydał wcześniej Hel-cel w II tomie Siuwdawrnych Prawa Pohkitgo Pomnikach pod tirem 2433 i z tego wydania cytowana jest w Sstp jedyna glosa siednnutdzicścia {cf.StP.PP II). Edykt z 1457 r. króla Kazimierza Jagiellończyka ma jedną glosę (siedmnadzicścia). Oryginał nieznany. W cdykcie z 1474 r. króla Kazimierza Jagieł* lończyka me ma polskich glos. Statut wojenny z 1477 r.» którego oryginał jest nieznany, wydawca podaje z kopii XVI-wiecznej, dlatego materiał w pusiaci trzech glos polskich nie wszedł do Sstp.

AKLi/ 111 1*168 Polkowski Ignacy, Katalog rękopisów kapitulnych Katedry Krakowskiej, Archiwum do Dziejów Literatury* i Oświaty w Polsce. I. 111, Kraków 1884. — Wydawca podaje glosy polskie z następujących rkpsów, będących źródłami Sslp:

1.    s. 28 rkps pergaminowy Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituł) Katedralnej (lam leż znajdują sic wszystkie następne rkpsy z lego źródła) o sygn. KP 8. Rkps jest nie numerowany, pisany w dwie kolumny. Zawiera mszał z początku XV w. Pod koniec na którejś karcie redo późniejszą ręką wpisano perykopę ewangeliczną Secttndinn Johan nem. Na trzech końcowych jego kartach i kawałku czwartej verso (początek w dolnej części prawej kolumny) wpisano dwa dokumenty'z 1421 r. które wydawca drukuje w całości w przypisie. W pierwszym, będącym spisem inwentarza kościoła w Beneszowie, znajduje się jedna glosa polska (pisana) wpisana w ostatniej linijce wspomnianej prawej kolumny. Eksccrpcja Wandy Namysłowskiej.

2.    s. 36-37 rkps pergaminowy in q narto o sygn. KP 17 liczący 31 współcześnie ponumerowanych kari. Na k. Ir wpisany jest późniejszą ręką tytuł Modus coronandi regern. Większą część rkpsu stanowi opis ceremoniału Władysława Łokietka albo Władysława Jagiełły. Od połowy k. 29r do 31 v jest spisany ceremoniał koronacyjny królowej, prawdopodobnie Elżbiety', żony Kazimierza Jagiellończyka. Na k. 9r powtórzony jest trzy razy polski wyraz radzi, d tu kowany w Katalogu na s. 37, wpleciony w opis ceremoniału. Wydawca nie wspomina o dacie rkpsu. W Sslp dnlę łych glos ustalono jako XV; ale wyraz ten nie został wykorzystany w druku. Eksccrpcja Jana ł>osia.

3.    s. 8S rkps papierowy in folio o sygn. KP 118 liczący 334 k. współcześnie ponumerowane u góty ołówkiem. Pisany jest w dwie kolumny pismem różnych rąk z XV w. Na k. Ir u góry notka łneipif prinuts łibw. Cttpiftda ftrJrni iihri Com/fendn fiieołoircc witatis Thomae deAtjuino, po czym następuje spis rozdziałów. Kodeks zawiera też cztety traktaty' teologiczne z urywkami dziel św. Jbma-sza. Po nich znowu jest spis rozdziałów, na którego końcu na k. 233 krótka dziękczynna modlitwa pisana tą samą ręką Fala tobie, Panic Boże. Po niej następuje traklal św. Augustyna Dc essencia di-vinitatis. W Sstp materiału nie wykorzystano. Eksccrpcja niepełna Wandy Namysłowskiej z dalą XV



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
JUŻ WIEM POTRAFIĘ W PRZEDSZKOLU (16) Otocz pętelką tylko to. co jest lekkie. 17
Koncepcja JiT - Toyota Kluczem drogi Toyoty i tym co wyróżnia naszą firmę, nie jest żaden
wspmyśl2 ich naród w sprawach świata. Jednakie tem, co wyróżnia ich z pośród bardziej ciemnych wspó
324 (26) tV. fleksja To, co tutaj przedstawiam, jest niewielkim fragmentem obszerniejszych studiów n
JUŻ WIEM POTRAFIĘ W PRZEDSZKOLU (16) * Otocz pętelką tylko to, co jest lekkie.
324 Grzegorz Bucior oddziaływanie jest niewielkie) procesom tynkowym przez co wolny iynek nie jest
JNAUIUJWHjUU 1 E5t U£i£,UZ,Ji!itrU 1UO rych wyrosło w Polsce wszystko, co było i jest w niej wielkie
ze konkurencja jest niewielka i co za tym idzie, możliwość pozyskania klientów jest większa Jak do t

więcej podobnych podstron