7008823720

7008823720



Ponadto wskazać należy, iż we wszystkich umowach zastosowano system wynagrodzenia ryczałtowego, płatnego na podstawie comiesięcznych faktur częściowych, adekwatnych do stanu zaawansowania prac. Przeważającym zabezpieczeniem wykonania umowy przez MDI są weksle własne in blanco na kwotę do 5% wartości przedmiotu umowy, co uznać należy za odbiegające od standardów rynkowych zabezpieczenie tego typu kontraktów, w szczególności w razie niewypłacalności MDI. Standardem rynkowym w umowach zawartych pomiędzy podmiotami niepowiązanymi są gwarancje dobrego wykonania lub kwoty zatrzymane (tzw. kaucje). Jedynie w umowie na realizację budynku w Lublinie przy ul. Woronieckiego z dnia 17 kwietnia 2012 roku, strony przewidziały zabezpieczenie w postaci gwarancji bankowej na kwotę 400 000 PLN. Spółka deklaruje stopniowo wprowadzać do umów wskazane powyżej inne niż weksel zabezpieczenia wykonania umowy.

Tym niemniej trzeba wskazać, że MDI jest podmiotem, z którym Spółka współpracuje od ponad 10 lat. Wszystkie dotychczas realizowane projekty zostały zrealizowane zgodnie z umowami. MDI wypełnia swoje zobowiązania gwarancyjne (usuwa ewentualne usterki) i dotrzymuje terminów realizacji uzgodnionych ze Spółką.

Spółka na bieżąco monitoruje sytuację ekonomiczną, prawną i organizacyjną MDI, podobnie jak czyniła to w odniesieniu do innych Generalnych Wykonawców, z którymi wcześniej współpracowała.

Ryzyko związane ze stosowaniem ustawy deweloperskiej

Od maja 2012 roku stosunki pomiędzy deweloperem a jego klientami regulowane są ustawą z dnia 16 września 2011 o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Ustawa ta ma zastosowanie do wszystkich inwestycji o charakterze deweloperskim. Do przedsięwzięć deweloperskich w odniesieniu, do których rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło przed dniem wejścia w życie ustawy nie mają zastosowania jednak wymagane ustawą środki ochrony nabywcy w postaci m.in. rachunków powierniczych, na których przechowywane są wpłaty klientów. Na uwagę zasługuje fakt, iż Emitent powołując się na rozpoczęcie sprzedaży wszystkich obecnie realizowanych inwestycji przed dniem wejścia w życie ustawy nie stosuje środków ochrony nabywców w stosunku do żadnej ze swoich inwestycji. Powyższe rodzi ryzyko obniżenia atrakcyjności oferty Emitenta w stosunku do podmiotów gwarantujących swoim klientom wymagane ustawą środki ochrony nabywców.

Ryzyko wcześniejszego wykupu obligacji serii B, serii C, serii D oraz serii E na żądanie Obligatariuszy

Emitent wyemitował i w dniu 26 kwietnia 2013 roku dokonał przydziału 10 000 oprocentowanych, zabezpieczonych obligacji serii B o łącznej wartości nominalnej 10 000 000,00 PLN., z terminem wykupu przypadającym na 25 kwiecień 2016 roku.

Zgodnie z warunkami emisji obligacji serii B Obligatariusze uprawnieni są do żądania wykupu Obligacji przed Dniem Wykupu Obligacji, tj. przedterminowego wykupu Obligacji w przypadku: niewypełnienia przez Emitenta w terminach wynikających z Warunków Emisji obowiązków związanych z Obligacjami, wszczęcia postępowania likwidacyjnego Emitenta lub trwałego zaprzestania regulowania swoich zobowiązań, wydania wobec Emitenta orzeczeń sądu lub decyzji administracyjnych skutkujących jednorazowo lub łącznie obowiązkiem zapłaty świadczenia o wartości przewyższającej 10 000 000,00 PLN, złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości Emitenta, wystąpienia przesłanek niewypłacalności Emitenta, wystąpienie przesłanek do rozwiązania spółki Emitenta, przeznaczenia środków z emisji niezgodnie z celem emisji, dokonania przez Spółkę wypłaty dywidendy lub innych wypłat na rzecz wspólników Spółki, przekroczenia wskaźnika obliczanego jako stosunek długu netto do kapitału pracującego poziomu 0,75, wystąpienia straty na poziomie EBIT na koniec każdego półrocza, naruszenia przez Emitenta w sposób istotny innego stosunku prawnego, na podstawie którego zawarł umowę kredytu, pożyczki, poręczenia, wyemitował dłużne papiery wartościowe lub uzyskał inne finansowanie dłużne.

Emitent wyemitował i w dniu 16 lipca 2013 roku dokonał przydziału 5 000 oprocentowanych, zabezpieczonych obligacji serii C o łącznej wartości nominalnej 5 000 000,00 PLN z terminem wykupu przypadającym na 19 lipca 2016 roku.

Zgodnie z warunkami emisji obligacji serii C Obligatariusze uprawnieni są do żądania wykupu Obligacji przed Dniem Wykupu Obligacji, tj. przedterminowego wykupu Obligacji w przypadku: spadku wysokości kapitałów własnych Spółki wykazanych w sprawozdaniu finansowym sporządzanym na ostatni dzień kwartału poniżej 30% sumy bilansowej, dokonania przez Spółkę wypłaty dywidendy lub innych wypłat na rzecz wspólników Spółki, wypracowania przez Spółkę straty netto za rok obrotowy, nieuzupełnienia zabezpieczenia w przypadku spadku wartości nieruchomości stanowiących przedmiot hipoteki zabezpieczającej obligacje serii C, ustanowienia na

CAPITAL|ONE



Wyszukiwarka