7349812032

7349812032



„REPUBLIKA4' nr. 8, Niedziela, 9 stycznia 1938 r.

.1

Burzenie starych, drewnianych dnmków,

Które szpecą miasto i uniemożliwiają planową rozbudowę.—W Każdym podwórzu będzie KwietniK

liśmy przed kilku dniami od o-Hania do władz nadzorczych, co prze- Jak nas informują, wczesną wiosi:


HIGIENA-TO ZDROWIE

Wielu higienistów twierdzi, żc jedynie mechaniczne opakowanie proszków daje gwarancję całkowitej higieny icli wykonania.

Alaszynowo — bez dotyku rąk

wykonane proszki ..Migrcno-Nervosiif‘ — Z KOGUTKIEM w torebkach (nowe opakowanie) dają te gwarancję.

.Dbając więc o własne zdrowie, żądajcie proszków Z KOGUTKIEM tylko w mechanicznie wykonanych torebkach, gdyż dzięki temu unikacie narażenia zdrowia swego na przykre niespodzianki.


likwidację ruder, zagrażających bezplc- nianycii u wylotu ul. Zgierskiej przy ryn czeństwu i szpecących wygląd miasta. * ku Bałuckim po obu stronach ulicy. (i).

m »i—rm»‘ i    a—o———wi— t


PRZEDSTAWICIELSTWO SAMOCHODÓW

POLSKI FIAT


-fc Henryk Buczyński i S-ka

Lód*. Al. KOŚCIUSZKI 73. tcl. 207-60

poleca

nowocześnie urządzone: WARSZTATY SAMOCHODOWI! oraz STACJI! OBSŁUGI - FACHOWA I SZYBKA. OBSŁUGA.


Głuche telefony w IS. Jorku

Jak znaleźć niewypłacalnego dłużnika, który zmienił nazwisko


Telewizja stała się faktem

Za kilka lat aparaty radiowe bez telewizorów będą anachronizmem.—Genialny wynalazek Georga Woltone*a.—Salomon Segalowicz alias Sam Sagall pionier telewizji w Anglii



JAK SIĘ MA PARSKI ŻOŁĄDEK?

olo mqdro słowo powitania ChiActyków. Organizm człowieka działa tak |ak mu pozwało żołqdek. Oczyszczajcie go. usuwajcie zaparcie p | i q c

ZIOŁA FRANCUSKIE

THE CHAM SARD

Pudełko zł. 1 30. podw pud. ił 1,95 torebka 35 gr


mały, tak mały. że będzie mógł w przy swego rodzaju lampie elektrycznej, wy-


kamienlcznlków, banków, instytucy) kre'szokuje dłużnika, który winien Jest up. <łvto\vych. Iłuanct^ióNy; przedsiębiorstw bankowi parę tysięcy dolarów nic un-ró/ncRo typu. Wszyscy oni poszukują stręcza biuru mr. lron‘a większych tru


Wyskoczył z II piętra„

Zamach samobójczy 18-letniego Millera

Wczoraj w domu przy ul. Kaliskiej ? w godzinach rannych, rozegrała sic nie zwykła tragedia. Jak już donosił „Ex-press Wieczorny", z mieszkania rodziców na drugim piętrze wyskoczył przez okno 18-lctni Helmut Miller.

Bezpośrednim powodem, dla którego młodzieniec targnął się na życic, były ostre wymówki, z jakimi zwrócili się doń rodzice. Chłopiec był zdenerwowa ny, przejął się mocno wyrzutami i niespodziewanie, w chwili, gdy nikt nie przypuszczał, że w ten sposób na zwy kłc bądź co bądź skarcenie zareaguje— wyskoczył przez okno.

Młodociany desperat odniósł ciężkie obrażenia ciała. Na miejsce wypadku wezwany został lekarz pogotowia, który w karetce pogotowia przewiózł denata do szpitala. (1)

Opalanie wagonów kolejowych

Nowe zarządzenie władz P.K.P.

Jak się dowiadujemy, w wyniku licznych skarg podróżnych, dyrekcja kolei państwowych wydała zarządzenie w sprawie właściwego opalania wagonów kolejowych. Dotychczas opalanie pociągów odbywało się w ten sposób, że kolejarze mieli wyznaczony kontyngent spalania węgla. Palili wiec równomiernie codziennie, nic zwracając zgoła uwagi na to. czy danego dnia jest mróz, czy też jest dość wysoka temperatura. W rezultacie powodowali przegrzewanie się pociągów.

Zarządzenie dyrekcji nakazuje stosować opalanie każdorazowo do temperatury dnia.

Donosiliśmy przed kilku dniami od o-niosłej uchwale kolegium magistratu w sprawie uporządkowania podwórz domów i wyasfaltowania ich. Ucltwała ta, jak wspomnieliśmy, będzie jeszcze przed miotem obrad tymczasowej rady miejskiej. a następnie ma być zatwierdzona przez władze nadzorcze, to też obowiązywać zacznie w najbliższych tygodniach.

W związku z tym zarząd miejski polecił już dwutti swoim wydziałom — zdrowia publicznego i inspekcji budowlanej — poczynienie odpowiednich przygotowań do realizacji uchwały. Uporządkowaniem podwórz. ułożeniem na nich odpowiedniej nawierzchni, urządzeniem kwietników itd. zajnijc się wydział zdrowia publicznego, który opracuje odpowiedni plan i wiosną zacznie wysyłać do właścicieli domów nakazy wykonawcze. Natomiast inspekcja budowlana opracuje przepisy, dotyczące podwórz. ich wymiarów i zabudowania. Równocześnie inspekcja zajmie się akcją remontowania domów od strony oficyn. Dotychczas remontowane były tylko fasady domów, w roku bieżącym zaś odnawiane będą także oficyny od strony podwórz.

Równocześnie, jak nas informują, inspekcja budowlana opracowuje plan dalszego burzenia domków parterowych na głównych ulicach miasta. Akcja ta rozpocznie się wiosną b. r. Dużą trudność sprawiają domy parterowe, w których mieszczą się sklepy, ponieważ właściciele tych sklepów, wykorzystując istniejące przepisy, składała kolejno odwo

NOWY MIESIĘCZNIK GOSPODARCZY.

Federacja Zrzctzcń przedstawicieli handlowych i komisantów R. P. przystąpiła do wydawania miesięcznika p. t. Glos Gospodarczy", którego Nr. 1 wyszedł na 1 stycznia r. b,

Czasopismo powyższe ma za zadanie obronę inicjatywy prywatnej w tyciu gospodarczym i stoi na stanowisku, te prawdziwy postęp gospodarczy oraz dobrobyt szerokich mas polega nu liberalizacji międzynarodowych obrotów handlowych

W „Głosie Gospodarczym" współpracuj;; wybitni ekonomiści i znawcy tycia gospodarczego.

Mała widownia w „Domu przemysłu brytyjskiego" w Londynie. Wstęp tylko za zaproszeniami — dla przedstawicieli parlamentu, nauki, przemysłu i prasy. Atmosfera na sali uroczysta. Towarzystwo „Scophoni" zademonstruje swe o-siągnięcia. Po kilku latach prac laboratoryjnych pragnie ono pokazać światu, że telewizja wyszła już z powijaków i może zająć należne jej miejsce w życiu codziennym każdego kulturalnego czlo. wieka.

Gdzieś daleko, w gmachu państwowej stacji telewizyjnej, odbywa Sie przedstawienie. Wszystko to nie tylko się słyszy, ale i widzi na ekranie w „Bo mu przemysłu brytyjskiego", w odległo ści 15 kim. Ekran jest coprawda jeszcze nieco zamazany. Ale to już drobnostką. Niewielka poprawka w maszynie i będzie sic widziało wszystko dokładnie i dobrze, podziwając nieskończoność postępu technicznego i geniusz umysłu ludzkiego.

łania do władz nadzorczych, co prze dłużą akcję burzenia domów I opóźnia

W New Yorku istnieje 50.000 telefonów. których numery i abonenci nie figurują w książce telefonicznej, lak twierdzi rar. John Iron. właściciel biura wywiadów. Shcrlock Holmes w stylu amerykańskim. Głuche telefony Istnieją 1 w Europie, należą one do abonentów, którzy chcą się uchronić |)rzed natarczywością wielbicieli, łowców autografów. reporterów, znajomych. Inne jednak przyczyny skłaniają właścicieli 50.000 „głuchych" telefonów w New Yorku do zachowania ścisłej dyskrecji. Są to, jak twierdzi tnr. Iron, chronicznie niewypłacalni dłużnicy, którzy pragną zejść z drogi swym wierzycielom, starają się, by ci zapomnieli o ich istnieniu.

Na tym ..kompleksie" niewypłacalności oparte jest właśnie przedsiębiorstwo. którego właścicielem jest mr. Iron. Klientela mr. Iron‘a składa się z dłużników, którzy zaszyli się w jakimś kącie .wielkiego miasta- Iron i jego lu

Równocześnie odbiera się obrazy na dwóch ekranach — jeden wielki, zajmujący całą ścianę, jak w kinie, i drugi szłości pomieścić się na aparacie radiowym. I na dużym i na małym widzi sie jednakowo ostro i wyraźnie.

Telewizja dopiero obecnie wchodzi w fazę praktycznego zastosowania.

Początkowo rezultaty były słabe, oo nieważ wszystkie towarzystwa — Mar

Jak nas informują, wczesną wiosną zburzonych zostanie 11 domków drew-dzie muszą odszukać w tej dżungli wlel komiejskiej dczertetów. Nie jest to łatwe zadanie. W Stanach Zjednoczonych nic ma obowiązku policyjnego mcldowa nła się. Zmiana zawodu i nazwiska nie sprawia najmniejszej trudności, zmiana adresu odbywa się bez żadnych formalności. Iks ginie bez śladu, zamienia się w Ygreka. I szukaj wiatru w polu.

Biuro mr. lron*a prosperuje w tych warunkach. Chwali się on wykonaniem szczęśliwym 200.000 zleceń. Polowa poszukiwanych to ludzie, którzy nie uregulowali komornego, poszukiwani za-tym przez kamlcnicznlków. Drugie z kolei miejsce zajmują złośliwi dłużnicy, dalej idą uchylający się od płacenia podatków. Air. Iron nie zajmuje się jednak wyszukiwaniem adresów przestp. kryminalnych jest to zbyt niebezpieczne zajęcie i niezbyt rentowne. Natomiast od dności przy świetnej organizacji a zapewnia spory. cysk.

coni w Anglii i Italii, Barthelemy we Francji. Telefunken w Niemczech opierały swe wynalazki na rurce katodowej, magającej bardzo wysokiego napięcia elektrycznego. Dopiero przed kilku laty Anglik Cieorge Woltone zrewolucjonizował telewizję, opierając swój nowy wynalazek nie na rurce katodowej, lecz na zasadach optyczno-mechanicznych. Rozwiązał w ten sposób problem dużych i małych ekranów telewizyjnych.

Aparat nadawczy telewizyjny może narazić przesyłać obrazy na odległość nie dalszą niż 100 klin. Ale to jest dopiero początek.

• •

„Scophoni" jest wielkim towarzystwem akcyjnym, z kapitałem pół miliona funtów sterlingów. Historia powstania tego towarzystwa jest wybitnie interesująca.

Przed siedmiu laty przybył do Londynu z Polski młody syn rabina Salomon Segalowicz. W poszukiwaniu pracy pilnie czytał ogłoszenia we wszystkich dziennikach. I pewnego dnia przeczytał w „Observer“, że niejaki wynalazca Georgc Woltone poszukuje kapitalisty dla sfinansowania lego prac w dziedzinie telewizji. Segalowicz by I biedny jak invsz Kościelna' mimo to u-dal się do Woitona. Wyjaśnił mu. ta sam interesuje się zagadnieniem telewizji i aczkolwiek nie ma picnędzY. posta ra sc znaleźć odpowiednich ludzi z odp.) wiednim kapitałem.

Obydwaj młodzieńcy zaprzyjaźnili się bardzo szybko. Cały rok klepali wspólnie biedę, aż wreszcie SegalowI-czowl udało się powołać do życia towa rzystwo „Scophoni" (po grecku skop — widzieć, phoul — słyszeć). Towarzystwo dysponowało kapitałem zaledwie 3000 funtów, które zebrano od kilku Anglików. Praca towarzystwa napotykała na duże trudności, ale ostatecznie młodzi dyrektorzy, pełni zapału, przezwyciężyli wszystkie przeszkody.

Dziś mister Sam Sagall (dawny Sab mon Segalowicz) stoi na czele towarzystwa z kapitałem pól miliona funtów. Jego przyjaciel Georgc Woltone dysponuje armią specjalistów mechaników i inżynierów. Wielka prasa ang elska nazywa ich obu pionierami telewizji na świecie. A obydwaj mają załedwic po 35 lat.

Podczas demonstracji mister Sagall wygłosił krótki odczyt, w czasie którego oświadczył, co następuje:

— Nie chcę prorokować, ale z cały stanowczością mogę dziś oświadczyć: telewizja już weszła na właściwa drogę swego rozwoju. Za kilka lat aparaty radiowe bez telewizorów hędą anachronizmem.    mg.

Wycieczka do Zakopanego

W dniu 13—17 stycznia onanizuje sekcja narciarska Makabi 3-dniowa wycieczkę do Zakopanego na zawody narciarskie o mcmoria! 5 . p. Wójcickiego. W programie kurs narciarski oraz wycieczki do Morskiego Oka I Doliny Kościeliskiej.

Odjazd do Zakopanego nastąpi w dniu 13 bm. o godz. 22.25. powrót do Łodzi 17 hm. O godz. 7.44 rano. Miejsca w wagonach są minie-rowune (specjalne miejsca do leżenia z pościelą).

Oplata wynosi zl. 38.30 i obejmuje przejazdy w obydwie strony, całkowite utrzymanie, kurs narciarski i niektóre wycieczki 1 Informacyj udziela i zapisy przyjmuje sekre-ilariat Makabi, Al. Kościuszki Nr. 21. tel. 2-11-07 Iw godz. 10—14 I 18—22-ej.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
14 „REPUBLIKA" nr. 8, Niedziela, 9 stycznia 1938 r. tylko kilka dni sprzedaje REFORMYWEŁNIANE p
„REPUBLIKA* nr. 8, Niedziela, 9 stycznia 1938 r. ŁADNY POKÓJ, słoneczny, umcblowa ny, i. wszelkimi w
2 „REPUBLIKA" nr. S. Niedziela, 9 stycznia 1938 r. Teruel zajęty przez wojska rządowe 60 tysięc
„REPUBLIKA" nr. 8, Niedziela, 9 stycznia 1938 r. 3 <lxieiórt> jCodzi Dnia 9 stycznia 1796
6 „REPUBLIKA" nr. 8, Niedziela, 9 stycznia 1938 r.Pełna tabea wygranych 3-gu dnia ciągnienia IV
„REPUBLIKA" ar. S, Niedziela. 9 stycznia 1938 r. 13 Zniżki kolejowe do Krynicy i Żegiestowa .
REPUBLIKA** nr. 8, Niedziela, 9 stycznia 1938 r. 15 Wielki wybór
REPUBLIKA" nr. 8, Niedziela, 9 stycznia 1938 r. H    ZNAWCA ZAWSZE WYBIERZE PATE
.REPUBLIKA" nr. 8, Niedziela, 9 stycznia 1938 r.Karnawał w pełni! Ca8y świat szaleje! Łódź bawi
WRLPUBL1RA^ niedziela, 9 stycznia 1938 roku SPORTY ZIMOWE W RUMUNII... (Na melodię: „Ksfęłna Ludwika
„REPUBLIKA* nr. 8, Niedziela, 9 stycttik I9$8 f. Walka o ochrona lokatorów Odrzucony przez senat pr
8 ..REPUBLIKA** or. 8, Niedziela, 9 stycznia 1938 r,WIEC PRACOWNIKÓW UMYSŁOWYCHodbędzie się dziś dla
1 1 „REPUBLIKA" nr. Tej nocy przyniosłem Oldze butelkę. którą „zwędziłem" w kantynie.
Zl *AYOkJ<lM OKRĘOU aEKOLNEflO KRAKOWSKIEGO w KRAKOWIEDYPLOM NA PODSTAWIE USTAWY Z DNIA 8 STYCZNI
PROJEKT WIATY REKEACYJNEJ Darłowo, dz. nr 91/67, Obr nr 3 PN-/B-03150-sierpień 2000 - Konstrukcje dr
9ntTGCfi~+ *00*01 90ZHGJJ *G»OMC«AC.1 B*XU*S»KJ % TERMO KAWKAPIENIĄDZE NA WYMIANĘ STARYCH DREWNIANYC
16 „REPUBLIKA** Nr. 98. Sobota. 8 kwietnia 1939 r. rvr *_GRAND KINO Pocz. godz. 12, 2. 4, C, 8, 10BI
„REPUBLIKA" Nr. 98. Sobota. 8 kwietnia 1939 r.MIN. BECK OPUŚCIŁ L0N!)Yi wraca dziś po południu
„REPUBLIKA** Nr. 98. Sobola. 8 kwietnia 1939 r.jjukien i Okrył Damskich St. URBAŃCZYK Nawrot 2 Pod f

więcej podobnych podstron