7349812263

7349812263



60 Synteza dziejów I* ols ki..

Ujęcie K. Grzybowskiego zakłada zaistnienie sytuacji, gdy „silna władza” jest bezsilna - państwo jest bezsilne. „ »W!adza«, to, co za władzę uważa stykające się z nią społeczeństwo, może być silna. Ale państwo, to, co jest władzą państwa, całości, może być równocześnie bezsilne. Jest zaś bezsilne [...], jeśli ci, którzy powinni być zależni od państwa i służyć państwu, stają się jego władcami i traktują to, co jest wspólnym dobrem obywateli [...], jako ich własne dobro.” I%

Rzecz w tym, żc dla J. Lelewela także problemem centralnym jest problem „władzy”, „silnej władzy”. J. Lelewel nie opowiada się za małym uporządkowaniem, przeciw ładowi - państwu. Nie ma u niego apologii stanu przedpaiistwowego. Jest natomiast negatywnie zinterpretowana „cywilizacja” Zachodu i Wschodu czasów nowożytnych -ta, której M. Bobrzyński podporządkowuje organizację każdego narodu i społeczeństwa. W hisloriozofii J. Lelewela owa „cywilizacja” jest w Polsce obca. W jego ujęciu -w konsekwencji - występuje inne państwo, inna „władza”, inne rozumienie „silnej władzy”.

W koncepcji J. Lelewela paradygmatem dziejów jest „wolność”. To idea „ducha obywatelskiego” — „gminowladz.two”. M. Bobrzyński idei „wolności” przeciwstawia ideę „siły”. To idea „organizacji”-„nowożytne państwo prawne”. M. Bobrzyński nie postponuje jednak „wolności”. J. Lelewel z kolei nierzadko pisze z aprobatą o „sile”, „sile państwa i narodu”1<w.

Zarówno J. Lelewel, jak i M. Bobrzyński zakładają len sam świat wartości, co jest konsekwencją lakltjzależności teorii syntezy M. Bobrzyńskiego od teorii syntezy J. Lelewela. Odmienność ich koncepcji wynika skądinąd. To nic przejaw odmienności przyjętych wartości, ale wyraz innych hierarchii tych wartości - wartości są te same, lecz różnią się ich systemy.

Dla J. Lelewela proces historyczny obejmuje dzieje dochodzącego do wolności człowieka. Idzie o „wolność”. Zestawia on dzieje „cywilizacji” - w znaczeniu całokształtu fonu życia Europy czasów nowożytnych - z imperatywem „wolności” (w przyjętym uprzednio rozumieniu). Co jest z nim sprzeczne, zostaje - jako wzorzec dla Polski — odrzucone. To dopiero „wolność" daje „silę”. Jednakże „siła” stanowi warunek realizacji „wolności”, w przeciwnym przypadku - gdy nie ma „siły” - nic istnieje „wolność”, występuje cliaos. Dla J. Lelewela „wolność” jest wszakże naczelnym imperatywem.

Zdaniem M. Bobrzyńskiego proces historyczny to dzieje wysiłku cywilizacyjnego człowieka. Idzie o „silę”. Zestawia on dzieje „cywilizacji” Polski czasów nowożytnych z imperatywem „siły” (w przyjętym wcześniej ujęciu). Co pozostaje z nim w sprzeczności, ulega - jako wzorzec dla Polski - odrzuceniu. To dopiero „siła” rodzi „wolność". Jednakże „wolność” warunkuje posiadanie „siły”. W przeciwnym przypadku - kiedy nie istnieje „wolność” - nie ma „siły”, panuje niemoc. Naczelnym imperatywem jest wszakże dla M. Bobrzyńskiego „siła".

ew Ibidem, s. 57.

i»> J. I.dewd używa lakidi określeń, jak: ..sita narodu". ..spójnia", „narodowa spójnia", „węzeł", „jedność", ..spójność i sita", „jedność państwa". ..sprężystość ludu" (szlacheckiego), „działalność1 i sprężystość" (stanu szlacheckiego), „żartkość i dzielność stanu szlacheckiego", „sprawność"' (Rzeczypospolitej), „jędrność Rzeczypospolitej", „wnętrze i żywotność Rzeczypospolitej".



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
26 Synteza dziejów I*ols ki.. skomplikowanej rzeczywistości - uwypukla się elementy i czynniki główn
50 Synteza dziejów I*ols ki... 50 Synteza dziejów I*ols ki... dwa odrębne zadania: jedno naukowe, a
60 Synteza dziejów Polski.,. Synteza dziejów Polski J. Lelewela była i jest interpretowana jako konc
8 Synteza dziejów Polski.. szłości. To ona wyznaczała i wyznacza - w jakichś ramach - punkt wyjścia
98 Synteza dziejów Polski. czas - pisze - „strona ludowa pod Guzowcm zwyciężona; monarchiczny żywioł
ROZDZIAŁ CZWARTYPEDAGOGIA Synteza dziejów Polski od czasów nowożytnych do współczesności była i jest
102 Synteza dziejów Polski.. animalizmu. W przekonaniu J. Adamusa „u nas lak przesadna idealizacja n
104 Synteza dziejów Polski.. storii wojen, bitew i wojskowości bardzo często fachowy wojskowy może
106 Synteza dziejów Polski.. państwa w Polsce; po drugie - usytuowana w kontekście takiego ujęcia
108 Synteza dziejów Polski... ności dla lepszych czasów, dla całej ludzkości przechować?” 56 W
110 Synteza dziejów Polski. stwa. Lcgityinizm wyznaczyłby osoby i władze, wobec których posiadalibyś
112 Synteza dziejów Polski... pojęć i tez, lecz jako ideologię. W tym sensie twierdzi się, że jest t
114 Synteza dziejów Polski. analizy dyklaiu „rojalizmu, arystokracji i szczytu hierarchicznego” - ja
116 Synteza dziejów Polski.. „Wolność starożytnych” jest wolnością kolektywną. I taką jest
118 Synteza dziejów Polski... kolwick jego oceny wyróżnionych koncepcji wolności i związanych z nimi
122 Synteza dziejów* Polski.. grup i różnych interesów, skoro trwanie społeczeństwa wymaga czynnika
124 Synteza dziejów Polski.. J. Lelewel widzi i uznaje równość, jak później M. Bobrzyński obok równo
26 Synteza dziejów Polski.. gemonem w państwie były »klasy śrcdnie«.”127 Istotę opozycji syntezy M.
12S Synteza dziejów Polski... watyzm, rozumiany jako doktryna polityczna, w odniesieniu do określone

więcej podobnych podstron