7349812605

7349812605



„BIBLIOTEKI W PROCESIE DYDAKTYCZNYM I BADANIACH NAUKOWYCH”

ten cel około 60 min, w trakcie których zainteresowani, w bezpośrednim kontakcie z autorem, mieli możliwość podejmowania dyskusji na proponowane tematy. Zainteresowaniem cieszyło wiele prezentacji, m.in. Barbary Teodozji Barań-skiej-Malinowskiej i Iwony Sójkowskiej Czy połączenie promocji z dydaktyką to dobry sposób na zainteresowanie czytelników biblioteką? Iwona Sójkowska przedstawiła zainteresowanym inicjatywy, jakie podejmują polskie i zagraniczne biblioteki, w zakresie różnorodnych form dydaktyki i promocji. Skoncentrowała się na próbie scharakteryzowania wpływu działań promocyjnych na kształt dydaktyki i odnalezieniu wspólnej płaszczyzny dla obu form.

Istotny problem, z którym borykają się biblioteki naukowe, poruszony został w prezentacji Grażyny Gawlik i Wiesławy Ratajczak w referacie Udostępnianie zbiorów w bibliotekach akademickich i sposoby ich odzyskiwania. Zagadnienie odzyskiwania zbiorów od czytelników jest od lat aktualne i żywo dyskutowane w środowisku bibliotek, nie tylko naukowych. Autorki w oparciu o przeprowadzone badania skoncentrowały się na wskazaniu najlepszych rozwiązań, które mogłyby wpłynąć na podejmowanie skutecznych działań w tym zakresie. Piotr Marcinkowski omawiając referat Bibliotekarz w akademickim knowledge spa-ce, podjął próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, gdzie jest miejsce i jaka jest rola bibliotekarza we współczesnej bibliotece naukowej.

W trzecim dniu obrad z dużym zainteresowaniem został przyjęty referat poświęcony problematyce promocji usług bibliotecznych pt. Biblioteka uczelniana w środowisku akademickim. Promocja przez usługi - oferta i ocena w świetle wyników badań prowadzonych na Politechnice Krakowskiej autorstwa Doroty Buzdygan i Marzeny Marcinek. Autorki udowodniły postawioną przez siebie tezę, iż biblioteka uczelniana wzbogacając ofertę swoich usług, może jednocześnie efektywnie propagować swoją działalność. Omówiły wyniki sondażu internetowego oraz badań ankietowych regularnie prowadzonych w latach 1999-2008. Celem badań była przede wszystkim ocena trafności świadczonych przez Bibliotekę Politechniki Krakowskiej usług. Jednocześnie przeprowadzone sondaże i ankiety stały się narzędziem promocji działalności biblioteki. Agnieszka Liszka z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu omówiła projekt Dolnośląskiego Centrum Informacji Naukowej i Ekonomicznej (DCINiE), którego tworzenie opiera się na ścisłej współpracy pomiędzy biblioteką, a władzami uczelni. Zasoby edukacyjne i metody ich rozpowszechniania w uczelni wyższej na przykładzie Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej zaprezentowały Danuta Kapinos i Jolanta Sobielga. Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych, autorki zaprezentowały sposoby korzystania z usług Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej. W kolejnym wystąpieniu Beata Starosta z Biblioteki Politechniki Wrocławskiej prezentując wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych wśród pracowników naukowych, podjęła próbę odpowiedzi na pytanie dotyczące wpływu relacji bibliotekarz - pracownik naukowy na wykorzystanie usług bibliotecznych. Ostatni, prezentowany podczas tegorocznej konferencji, referat Agnieszki Sabeli i Błażeja Fereta Magazyn otwarty księgozbioru dydaktycznego - potrzeba czy problem? porusza kwestię wolnego dostępu w księgozbiorze dydaktycznym, w kontekście planowanych zmian w Bibliotece Politechniki Łódzkiej. Ponieważ przedsięwzięcie budzi wiele wątpliwości i obaw, autorzy przed podjęciem ostatecznej decyzji, zdecydowali się przeprowadzić wśród polskich bibliotek akademickich badania ankietowe. W efekcie przeprowadzonej analizy wyników badań udało się zaprezentować prawdopodobny model otwartego dostępu w Bibliotece PŁ. Po każdej zakończonej sesji organizatorzy zapewnili uczestnikom konferencji czas na dyskusję oraz pytania do autorów prezentacji. Ponadto każdy dzień kończył się podsumowaniem. Wykorzystano to w pełni na dyskusję o istocie problemów poruszanych przez prelegentów, wyrażanie własnych poglądów i podzielenie się przemyśleniami i doświadczeniami uczestników konferencji. Gorąca polemika niezwykle ożywiła obrady. Podsumowując konferencję Komisja Wnioskowa w składzie Halina



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
„BIBLIOTEKI W PROCESIE DYDAKTYCZNYM I BADANIACH NAUKOWYCH” 439 Coraz częściej w światowej literaturz
13) wyrównania szans w dostępie do pełnego udziału w procesie kształcenia i badaniach naukowych
Scan0006 (61) badania naukowe nad wpływem sytuacji dydaktycznych na aktywizację studentów w procesie
370 Badanie morza. Często bowiem ten cel główny był odsunięty na dalszy plan; wielu rządom a szczegó
Rozdział 1Wprowadzenie. Cel i zakres pracy W procesie dydaktycznym, na każdym poziomie nauczania,
2. METODYKA BADAŃ WŁASNYCH2.1. Przedmiot i cel badań Badania naukowe wymagają jasnego określenia
Fotogrametria i teledetekcja w badaniach naukowych i dydaktyce . . . 2-5 mogą być oparte o zdjęcia l
198 Aleksandra Całka, Ryszard Kłeczek dentów jako element procesu dydaktycznego. Czy teorie i badani
O MATLAB Tour 2020 Narzędzia i metody obliczeń z użyciem MATLABa w badaniach naukowych i dydaktyce2(
Narzędzia i metody obliczeń z użyciem MATLABaw badaniach naukowych i dydaktyce Demystifying Deep
Dydaktyka wiedzy naukowej i mistrzów pracy naukowej. Autorytetem naukowym zostaje ten, kto legitymuj
POTWIERDZONY PRZEZ BADANIA NAUKOWE PROGRAM OPÓŹNIANIA PROCESU STARZENIA
MATLAB kj Tour 2020 Narzędzia i metody obliczeń z użyciem MATLABa w badaniach naukowych i dydaktyce7
SPIS TREŚCI 6. Projektowanie procesu dydaktycznego ran Badanie potrzeb
10438679e3553454730784 20915952 n IV. BADANIE PROCESU ADIABATYCZNEGO WYPŁYWU Z DYSZY W ZAKRESIE $ (0
Narzędzia i metody obliczeń z użyciem MATLABa w badaniach naukowych i dydaktyce 11 Mirca. ZOZO

więcej podobnych podstron