7355290758

7355290758



360 Mirosław Krajewski

- w aspekcie psychologiczno-socjologicznym. Chodzi tu o zmiany w zachowaniach osób i gmp społecznych w stosunku do zmian ekonomicznych, politycznych czy kulturowych. Zachowania te mają charakter racjonalny i nieracjonalny o podłożu subiektywnym, są nacechowane dążeniem do osiągnięcia celów bez względu na negatywne skutki społeczno-gospodarcze.

Kryzys powoduje więc i jednocześnie wywołuje określone zachowania ekonomiczno--spoleczne w podmiotach gospodarczych. W niniejszym artykule zostaną przedstawione dwa obszary działań w procesie zarządzania finansami przedsiębiorstw w warunkach kryzysu finansowego. Obszary te są zw iązane z:

1)    zachowaniami zarządzających w przedsiębiorstwie w stosunku do inwestorów;

2)    poszukiwaniem modeli analitycznych dający ch możliwość efektywnego zarządzania w czasie trwania kryzysu.

1. Zachowania zarządzających w przedsiębiorstwie w stosunku do inwestorów

Rozwój przedsiębiorstw wymaga systematycznej oceny kondycji finansowej, szczególnie w burzliwej, zmieniającej się rzeczywistości w czasie kryzysu finansowego. Głównym sposobem badania, poznania i oceny kondycji finansowej jest wykorzystywanie metod statysty czno-analitycznych będących swego rodzajem systemem wczesnego ostrzegania przed niekorzystnymi zmianami w otoczeniu bliższym i dalszym przedsiębiorstwa. Wynika z tego, że każde przedsięwzięcie inwestycyjne wiąże się z powstaniem określonego ryzyka związanego z prawdopodobieństwem wystąpienia zysku lub straty, należy tu podkreślić słowo „ryzyko” w aspekcie ciągłej niepew ności. Zgodnie z prezentow aną zasadą finansow ą procent ryzyka wzrasta wraz ze wzrostem przewidywanej kwoty zysku (coraz większą oczekiwaną rentownością).

Wybór kapitału (własnego, obcego czy mieszanego) finansującego działalność gospodarczą musi opierać się na analizie ich kosztu. Wynika z niej, że nie zawsze kapitał własny jest tańszy od kapitału obcego i na odw rót. Tak więc wybór źródeł finansowania działalności gospodarczej musi opierać się na rachunku ekonomicznym.

Koszt kapitału własnego stanowi wymagany przez akcjonariuszy dochód z ich inwestycji w akcje przedsiębiorstwa (Ross i in. 1999: 464-481). Są to więc koszty związane z wypłacanymi dywidendami lub udziałami w zysku przedsiębiorstwa. Koszty użycia kapitałów obcych zaś to koszty operacji finansowych, np. prowizje i odsetki płacone przez przedsiębiorstwa.

Koszt kapitału wyraża koszt finansów ania przedsiębiorstwa i stanów i na ogół wymaganą stopę zwrotu przy ocenie ekonomicznej efektywności projektów inwestycyjnych (Brigham 1996: 26). Chociaż przedsiębiorstwo jest finansowane z różnych źródeł, koszt jego kapitału pow inno się traktować w sposób kompleksowy. Jego najbardziej syntetycznym miernikiem jest średnioważony koszt kapitału. Wycena kosztu kapitału poszczególnych jego składników jest dokonywana przy wykorzystaniu modeli wyceny aktywów oraz szacowaniu oczekiwanej stopy zwrotu z aktywów. Średnioważony koszt kapitału zmienia się wraz z ilością środków finansowych pozyskiwanych przez przedsiębiorstwo. Użycie kapitału własnego i obcego prowadzi do określenia średnioważonego kosztu kapitału związanego z finansowaniem majątku przedsiębiorstwa. Rozumiany jest on jako minimalna rentowność, którą należy osiągnąć w przedsiębiorstwie dla zaspokojenia oczekiwań zaangażowanego kapitału.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
I Proces starzenia się w aspekcie psychologicznym i socjologicznym. Odrębności fizjologiczne i
1 Proces starzenia się w aspekcie psychologicznym i socjologicznym. Odrębności fizjologiczne i
I Proces starzenia się w aspekcie psychologicznym i socjologicznym. Odrębności fizjologiczne i
Podstawy Psychologii i Socjologii Skrypt wykładów - dr Mirosław Łoboda Semestr zimowy 2009/2010
skanuj0192 (2) •1(1(1 A KI IOI <K.I A (/VI I NAUKA O <N< )IA( H MOKAI Ni li 3. Związek cnót
slaga16 [33] Próba uściślenia 97 i sposobów podejścia w ramach biologii ogólnej i teoretycznej.
zdj?cie szkolne24 mówiło sylabę . laaa i pytamy, co teraz słyszy ? (chodzi tu o dokładne i długie w
skanuj0043 (102) opisowym, dość istotne znaczenie teoretyczne. Chodzi tu o sprawę powiązania danych
skanuj0192 (2) •1(1(1 A KI IOI <K.I A (/VI I NAUKA O <N< )IA( H MOKAI Ni li 3. Związek cnót
img027 27 2.4. Recepcja i struktura przestrzeni cech czenia, że chodzi tu o rozpoznawanie etapowe i
362 Mirosław Krajewski i pozwalają na szerszą interpretację ex post i ex antę. Tak rozumiana analiza
364 Mirosław Krajewski Powyższe wskaźniki mają za zadanie przedstawić w sposób szczegółowy
PICT5845 fi niej a wskazywanego przez nic zjawiska. Chodzi tu szczególnie o jego definicje operacyjn

więcej podobnych podstron