7355290963

7355290963



Misjo Ciekawości

5 SIERPNIA UBIEGŁEGO ROKU ROZPOCZĄŁ SIĘ 98-TYG0DNI0WY CZAS „MARS SCIENCE LABORATORY"- NAJNOWSZEJ MISJI NASA, KTÓRA JEST JEDNYM Z NAJBARDZIEJ OBSERWOWANYCH DZIAŁAŃ W HISTORII ODKRYWANIA KOSMOSU. O MARSIE, DZIĘKI WIELOLETNIM STARANIOM, WIEMY JUŻ BARDZO DUŻO. CO ZATEM MA ZNALEŹĆ POPULARNY ŁAZIK? JAKIE ZNACZENIE DLA NAS MOGĄ MIEĆ WYNIKI BADAN? I KIM SĄ MARSJANIE?


naszej planety oraz czekającym ją losie. Na pewno w kontekście coraz poważniej zapowiadanych końców świata naukowe informacje o prawdopodobnych dziejach Ziemi są bardzo pożądane. Przypomnijmy, że najbliższe zagrożenie z kosmosu czeka nas w roku 2034 (pisaliśmy już o tym w „Żaku”).

Wracając do tematu wysłania tak kosztownego robota na tak niepewny grunt - ogólnie rzecz biorąc, cele są cztery. Po pierwsze, podczas badań m.in. rodzaju i zasobów związków węgla oraz w trakcie poszukiwań wodoru, azotu, tlenu, fosforu, chodzi o ustalenie, czy kiedykolwiek mogło istnieć tutaj życie. Po drugie - o scharakteryzowanie klimatu planety. Trzecim motywem misji jest


geologia - naukowcy chcą zbadać Marsa pod względem chemicznym, izotopowym i mineralogicznym, określić skład chemiczny gleby, rozmieszczenie i obieg wody oraz dwutlenku węgla. Na koniec badacze zajmą się promieniowaniem - ze szczególnym uwzględnieniem promieniowania kosmicznego oraz związanej z nim aktywności Słońca. Właśnie z takimi zamierzeniami wysłano Curiosity na Marsa na ok. dwa lata .

No dobrze, ale trochę czasu już minęło, możemy zatem dopytywać o pierwsze spostrzeżenia. I odpowiedź nas nie rozczaruje. Wiemy, że na Marsie mogła znajdować się kiedyś woda. Dzięki ostatnim zdjęciom i analizom wiemy jednak


Przypomnijmy sobie kilka faktów o Marsie - trochę liczb i czystej teorii. Jest czwartą planetą układu słonecznego, jako jedna z pięciu znanaą już starożytnym. Dwa razy mniejsza od Ziemi, 10-krotnie lżejsza, a jej siła grawitacyjna to zaledwie 38% ziemskiej. Gęstość trzeciego pod względem jasności na nocnym niebie obiektu to ok. 3,9 gęstości wody (Ziemia jest 5,5 razy gęstsza od wody). Nie wykryto tu pola magnetycznego. Znajduje się 1,5 razy dalej od Słońca niż Ziemia (krąży po elipsie oddalona od Słońca o ponad 207 milionów kilometrów). Atmosfera Marsa to głównie dwutlenek węgla (pow. 95%), a ciśnienie przy powierzchni wynosi 10 hPa. Średnia temperatura to -53’C. Planeta ma dwa kilkumetrowe księżyce o nieregularnych kształtach.

5 sierpnia 2012 r.oku, po 210 dniach podróży, na powierzchni Marsa wylądował łazik Curiosity (ang. ‘ciekawość’) - najnowocześniejszy i największy, jak dotąd, gość Czerwonej Planety. Ściślej mówiąc, wylądował on w kraterze o nazwie Gale, którego średnica to aż 150 km. Dla porównania - w czasie całej misji (w podstawowym czasie) łazik przebę-dzie prawie 20 km. Został tam wysłany w ramach programu Mars Science Laboratory. Od razu nasuwa się pytanie o cel tej misji i powód wyłożenia 2,5 mld dolarów. Kiedy myślimy o Marsie, zastanawiamy się często nad jego przeszłością i przyszłością w kontekście odnalezienia śladów życia. I to właśnie jest elementem napędzającym większość misji NASA. Oczywiście nie chodzi tu o spotkanie ludzików z antenkami (Wwłaś-ciwie dlaczego z antenkami? Może ktoś wie?), ale o znalezienie śladów mikroorganizmów. Mówiąc krótko, acz treściwie: idziemy o krok dalej - szukamy warunku niegwarantującego istnienie życia, ale koniecznego dla jego zaistnienia. To niezbędny etap przygotowujący pole do działania dla kolejnych pojazdów. Poza tym, każde odkrywanie historii kosmosu to informacja dla Ziemian - o historii coś jeszcze. Otóż na Czerwonej Planecie zostały znalezione związki węgla. Naukowcy podkreślają, że są one związkami prostymi, a nie złożonymi występującymi w organizmach żywych. Nie wiadomo też, czy znaleziony węgiel jest pochodzenia zewnętrznego (np. z Ziemi), czy np. został wytworzony na Marsie w wyniku procesów geologicznych. Na pewno daje to bardzo solidne podstawy do dalszych badań. Dadzą nam one o wiele więcej informacji, jednak dopiero za kilkanaście miesięcy będziemy wiedzieli, jak zakończyła się misja i czy oczekiwania zostały spełnione. Oby!

Ciekawostką jest, że na pokładzie łazika wśród zainstalowanych instrumentów naukowych są także skonstruowane przez polskich naukowców - czułe detektory podczerwieni, pozwalające ustalić, jakie związki chemiczne występują w mieszaninie gazów przy powierzchni.

Zachęcam do lektury strony www.nasa.gov/mars. Do śledzenia poczynań łazika, do spojrzenia na prawdziwe oblicze Marsa. Jest to inny niż znany nam z lekcji przyrody obraz. Na stronie internetowej można znaleźć więcej informacji o Marsie, o byłych i przyszłych misjach, a także najświeższe informacje od łazika Curiosity. Można sprawdzić, jakim < sprzętem dysponuje łazik, co wchodzi w £ jego skład i jakie ma parametry technicz-| ne. Bardzo atrakcyjną formą poznawania o Marsa jest też przejrzenie galeri i wideo, o Można m.in. zobaczyć minutowy film ~ wyjaśniający, dlaczego na Marsie jest tak zimno. Dla zainteresowanych są również polskojęzyczne strony autorstwa uważnych obserwatorów. Polecam! Nie tylko ciekawym świata - ciekawym wszechświata również.

Aby podwójnie zachęcić do odkrywania Marsa na nowo, ogłaszamy konkurs. Pytanie na dziś: gdzie jeszcze w misji Curiosity napotykamy polski akcent (oprócz wspomnianego w artykule). Na odpowiedzi czekamy pod adresem: konkurs@zak.pwr.wroc.pl do końca marca. Nagrody rozdamy w wyniku losowa-

Bartosz Baran



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
p 2 Kurier radia BIELSKO O TYM SIĘ MÓWI0 tym się ca i sierpnia ubiegłego roku w Uvaldc w USA, skąd
Obóz naukowy „Łeba 2014" W dniach 24-30 sierpnia 2014 roku odbył się obóz naukowy pod hasłem „M
str 022 023 uchwalenia na zbliżającym się sejmie dalszych podatków na wojsko. W grudniu 1650 roku ro
str 036 037 z 30 sierpnia 1654 roku zwrócił się do kanclerza o przysłanie posiłków koronnych, jak ró
W sierpniu 1989 roku w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku przedsiębiorstwu przetrzymuj: 2396 wago
terapia ericksonowska PSYCHOTERAPIAZasoby w tobie,czyli terapia ericksonowska W sierpniu 2005 roku r
1.3 Komunikator Gadu-Gadu Gadu-Gadu3 oficjalnie wystartowało 15 sierpnia 2009 roku i stało się od ra
IPo Batalie jastrzębskiego sierpnia 1980 roku rozgrywały się na wielu płaszczyznach, a jedyną z nich
Od 2015 roku rozpoczął się szereg prac, które mają na celu poprawę wizerunku szkoły, a szczególnie
7 POLSKI WĄTEK W ŻYCIU I SPRAWIE GALILEUSZA... dwie, 1 sierpnia 1602 roku wpisał się do sztambucha
W październiku 2008 roku rozpoczęła się realizacja zajęć 15 czerwca ■konferencja Elblągu
angielskiego. W ubiegłym roku odbyły się 74 spotkania w których uczestniczyło 860 starszych
I PIOTR STACHIEWICZWEKTORY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W ubiegłym roku ukazała się publikacja, która
Z dniem 1.10.2006 roku rozpoczęły się na Wydziale Filozofii studia na kierunku "kulturoznawstwo
11 WQJNA ZE SZWECJĄ W 1620 roku rozpoczynają się zmagania Rzeczpospolitej z kolejnym wrogiem - Turcj
2000 - druga intifada (powstanie) Od tego roku rozpoczęła się praktyka spotkań kwartetu: ONZ (Sekret
2 (446) CZOŁG CIĘŻKI T VI B "KONIGSTIGER" Historia powstania tego wozu rozpoczyna się w si
Ciekawostki - Jej kult rozpoczął się zaraz po jej śmierci; - W roku 1383 Rajmund z Kapui, ówczesny g
Karol człowiek, który został papieżem Akcja fifmu rozpoczyna się w 1939 roku, gdy wojska niemieckie

więcej podobnych podstron