7355291016

7355291016



Wywiad


w znacznym stopniu w rozstrzyganiu zagadnień przygotowania i prowadzenia współczesnych działań zbrojnych.

Historia sztuki wojennej jako nauka społeczna podlega procesowi zmian, które są dyktowane głównie tym, co niesie ze sobą współczesność. Uwarunkowane są one m.in. rozwojem sposobów i form prowadzenia działań wojennych oraz wprowadzaniem i wykorzystywaniem nowych środków walki.

Z tego względu programy szkolenia obejmują specyfikę sztuki wojennej poszczególnych rodzajów sił zbrojnych oraz problematykę ogólną dotyczącą edukacji obronnej (kierunek - bezpieczeństwo narodowe). Ponadto w zakresie kursów specjalistycznych wykładana jest historia sztuki wojennej obejmująca ściśle dane z dziedziny wiedzy wojskowej (teorii strategii i operacji, logistyki, mobilizacji, obrony terytorialnej itp.).

W realizowanych programach edukacyjnych z zakresu historii sztuki wojennej w AON odchodzimy od chronologicznego sposobu przedstawiania zdarzeń na rzecz problemowego ujmowania poszczególnych zagadnień. Dlatego też główny nacisk kładziemy na analizę współczesnych konfliktów zbrojnych.

W procesie edukacyjnym poszczególnych wydziałów AON historia sztuki wojennej obejmuje 80 jednostek dydaktycznych. Kończy się egzaminem i w zależności od specyfiki danego wydziału realizowana jest w jednym bądź dwóch semestrach. Dodatkowo zagadnienia z zakresu historii wojskowości i historii sztuki wojennej stanowią składową podróży studyjnych prowadzonych w Wydziale Wojsk Lądowych i Wydziale Lotnictwa i Obrony Powietrznej.

Pracownicy naukowo-dydaktyczni katedry historii sztuki wojennej oprócz zajęć programowych w AON prowadzą także zajęcia w innych wyższych uczelniach (Akademia Podlaska, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytet im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego). W ramach tych zajęć wykładają m.in. historię wojskową Polski, powszechną: średniowiecza, nowożytną i najnowszą, a także historię ziem i regionów.

ZAKŁAD FILOZOFII I SOCJOLOGII z kolei aktywnie włącza się w nurt nauki o bezpieczeństwie oraz kształtowaniu w edukacji nowego spojrzenia na problemy bezpieczeństwa w zakresie budowania podstaw bezpieczeństwa państwa demokratycznego - bezpieczeństwo strukturalne i personalne; socjologii bezpieczeństwa - tworzenie i funkcjonowanie instytucji państwa demokratycznego ze szczególnym uwzględnieniem miejsca i roli sit zbrojnych, etyki zawodu wojskowego - funkcjonowanie w warunkach państwa demokratycznego.

Prowadzenie działalności dydaktycznej w wyżej wymienionych obszarach wiedzy jest uwarunkowane równoległą pracą i poszukiwaniami naukowo-badawczymi, gdyż treści przekazywane w ramach tych przedmiotów są dopiero tworzone lub modyfikowane. Aktywność dydaktyczno-naukowa pracowników ZFiS skupia się więc przede wszystkim na bieżącym wzbogacaniu programów nauczania o najnowsze publikacje krajowe i anglojęzyczne oraz zapoznawaniu studentów z wynikami badań teoretycznych i empirycznych, jak również najnowszymi trendami rozwoju cywilizacyjnego. Włączenie studentów akademii w program realizowany przez Zakład wymaga od nich aktywnej postawy, jeżeli chodzi o korzystanie z Internetu, samodzielnego studiowania z różnych źródeł wiedzy oraz umiejętności praktycznego posługiwania się językiem angielskim. Nauka o bezpieczeństwie, której zręby powstają w AON, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i programom nauczania realizowanym w uczelniach państw NATO.

Większość zajęć (ok. 80-90% całego obciążenia dydaktycznego), prowadzonych przez pracowników ZAKŁADU PSYCHOLOGII DOWODZENIA przypada na uzupełniające studia magisterskie na wszystkich istniejących w uczelni kierunkach oraz Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne, Zaoczne Podyplomowe Studium Obronności i Zarządzania Kryzysami (gdzie realizowany jest przedmiot psychologia zagrożeń) i Podyplomowe Studium Operacyjne Logistyki.

W edukacji pragniemy wzbogacić wiedzę studentów o istotę oraz uwarunkowania zjawisk psychicznych i procesów mających wpływ na efektywność dowodzenia, przewodzenia i zarządzania w różnych warunkach. Staramy się utrwalić ich przekonanie o potrzebie uwzględniania poznanych prawidłowości psychologicznych w kierowaniu zespołami ludzkimi.

Chcemy stworzyć warunki do lepszego poznania, samooceny oraz doskonalenia własnych kompetencji społecznych, w tym - rozwijania potencjału przywódczego. Temu celowi służą między innymi ćwiczenia prowadzone w formie zbliżonej do zajęć warsztatowych. W obecnych programach zajmują one ok. 1/3 czasu przeznaczonego na realizację przedmiotu na studiach uzupełniających.

Ponadto naszym celem jest kształtowanie ich motywacji oraz zdolności do wykorzystywania wiedzy psychologicznej w praktyce dowodzenia i zarządzania.

Ponieważ obecny program dla studiów uzupełniających realizujemy od niedawna (na kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz logistyka od roku, a na pozostałych od kilku dni), nie ma uzasadnienia dla jego radykalnej przebudowy. Pogłębioną ocenę programów na tym poziomie kształcenia przewidujemy po zakończeniu realizacji przedmiotu na kierunku zarządzanie i dowodzenie oraz lotnictwo, czyli po zakończeniu obecnego semestru. Oczywiście wprowadzamy do programu nowe treści kształcenia, wynikające ze zmian dokonujących się w sitach zbrojnych RP oraz w ich otoczeniu. Już dziś jednak wydaje nam się, że ewentualne zmiany mogłyby polegać na dalszym, rozsądnym zwiększaniu udziału zajęć praktycznych (warsztatów) oraz wprowadzeniu tematów oddających swoistość poszczególnych kierunków studiów.

»



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
prowadzą do znacznych przeobrażeń rynkowych. Świadomość potrzeb i możliwości współczesnego
Ostrość widzenia w znacznym stopniu zależy od ilości światła padającego na obiekt, tj. od
pok (6) (B)    anemia megaiuuni&iyujia (C)    znacznego stopnia
•    uczestniczy w przygotowaniu i prowadzeniu w uzgodnieniu z kierownikiem
skanuj0021 (101) Rozdział 3. Żywienie dzieci 47 •    hydrolizaty o znacznym stopniu h
page0062 ZAGADNIENIA OGOLNE cze współczesnych hipokorystykow odimiennych (form spieszczonych imion),
Jasiński Motywowanie w przedsiębiorstwie (97) 5. Kwalifikacje posiadane Oceny niskie (l—ll stopień)
skanuj0010 4 2011-03-24 Orzecznictwo dla celów pozarentowych W znacznym stopniu Ł J Zgodnie z us
skanuj0194 [1600x1200] _ linii. Ponadto w ICP próbka ulega w znacznym stopniu jonizacji w widmie wid
skanuj 2 Poza różnorodnością emocjonalną, która w znacznym stopniu stanowi treść muzyki, szczególne

więcej podobnych podstron