7368841697

7368841697



Problematyka ogólnoekologiczna i społeczna 167

Wstęp

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z utrzymywaniem kontaktów gospodarczych z innymi podmiotami lub osobami fizycznymi podczas sprzedaży dóbr lub usług, wyrażanych najczęściej w pieniądzu. Płatność za te dobra odbywa się gotówką lub też w drodze odroczonej płatności. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na sprzedaż swoich dóbr w drodze odroczonej płatności, muszą się liczyć z ewentualnymi zatorami płatniczymi, co powoduje dodatkowe obciążenie finansowe w postaci zaciągania kredytu lub sprzedaży takich wierzytelności, które są trudno ściągalne. W przypadku dokonywania sprzedaży wierzytelności wraz z tą transakcją odbywa się jej przekazanie na nowy podmiot poprzez cesję. Cesja jest umową cywilnoprawną pomiędzy wierzycielem/cedentem a nabywcą wierzytelności/cesjonariuszem. Dokonywanie tego typu zmian zazwyczaj nie wymaga zgody dłużnika. W niektórych przypadkach strony dokonują zapisu w umowie, zgodnie z którym wierzytelność nie może być zbywana na podmiot trzeci bez zgody i wiedzy dłużnika. Umowy cesji zawierane są zarówno przez osoby prywatne (na przykład z polis ubezpieczeniowych, kredytów), jak też i przez przedsiębiorstwa (przykładowo kredyty, factoring).

W obecnych realiach gospodarczych częstą praktyką jest sprzedaż wierzytelności, poprzez cesję, firmom windykacyjnym. To te właśnie podmioty tworzą Fundusze Sekurytyzacyjne, aby nabywać wierzytelności zazwyczaj na rynku hurtowym (od firm telekomunikacyjnych, banków i innych).

Zmiana podmiotu i ochrona dłużnika wobec nabywcy wierzytelności

W regulacji prawnej istnieje możliwość dokonywania zmiany wierzyciela (cesja wierzytelności) zarówno na osobę fizyczną, jak też podmiot gospodarczy. Zmiana właściciela wierzytelności jest częstą praktyką występującą pomiędzy wierzycielami pierwotnymi a firmami windykacyjnymi, które to zakupują takie wierzytelności. U podstaw cesji leży zasada, iż sytuacja prawna dłużnika przelanej wierzytelności nie może ulec pogorszeniu1. Wierzytelność przechodzi na nabywcę wraz z wszelkim zarzutami przysługującymi dłużnikowi względem zbywcy, nawet jeżeli w momencie rozporządzenia nie ziściły się jeszcze w pełni przesłanki, od których uzależniona jest możliwość efektywnego skorzystania z nich2. Stosownie do art. 513 Kodeksu Cywilnego (KC) dłużnik może podnieść przeciwko nabywcy takie same zarzuty, jakie przysługiwały mu wobec zbywcy

1

   Z. Gawlik, w: Komentarz do kodeksu cywilnego, red. A. Kidyba, t. 3, Zobowiązania - część ogólna, Wyd. Wolters Kluwer, Warszawa 2010, nb. 1.

2

   K. Zawada, Ochrona dłużnika przy przelewie wierzytelności, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1992, s. 50.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0014 (84) 4.    Prawne i społeczne uwarunkowania prowadzenia działalności gospo
Wykład 3 13.    Jan Kowalski prowadzący działalność gospodarczą spóźnił się o 3 dni z
DSC75 6. KOSZTY PRODUKCJI 6.1. Rodzaje kosztów i ich charakterystyka Każda działalność gospodarcza
II. Co to jest ekonomia społeczna Jak widać, nie zawsze z samego faktu prowadzenia działalności gos
SKMBT?500712270947030 CZĘŚĆ II • DZIAŁANIE watnej własności i prowadzenia działalności gospodarczej
Ze statusem przedsiębiorcy wiąże się konieczność prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej
IMAG0390 2. ZGŁOSZENIE PROPOZYJI NORMY Każda osoba prawna, osoba fizyczna prowadząca działalność gos
W4- słuchacz potrafi scharakteryzować czynniki ryzyka społecznego związane z prowadzeniem działalnoś
2.6.    Zasady prowadzenia działalności gospodarczej - rodzaj działalności,

więcej podobnych podstron