7483798947

7483798947



milczeniu bardzo często kończyło się porozumieniem, a już na pewno obniżeniem napięcia u obu stron i zmianą ich nastawienia do konfliktu i do partnera.

Technika ta, choć nie zawsze możliwa do przeprowadzenia (ograniczenia czasowe, przestrzenne), wydaje się być idealna dla ludzi, którzy dużo ze sobą przebywają, a ich komunikowanie się jest obarczone błędami (małżonkowie, koledzy pracujący w jednym pomieszczeniu itp.). W ograniczonym wymiarze czasowym technikę tę można zastosować także w przypadku innego rodzaju konfliktów. Warunkiem jednak jest tu, by przeciwnicy wykonywali wspólnie jakieś zadanie, które wymusi niejako intensywniejsze formy komunikacji niewerbalnej i przyspieszy cały proces.

Wspólny cel

Obecność zadania w sytuacjach konfliktowych często pełni funkcję katalizatora sprzyjającego pojednaniu. Psychologowie amerykańscy Muzafer i Carolyn Sherif przedstawili w sposób niezwykle plastyczny to zjawisko w jednym ze swoich naturalnych eksperymentów. Na letnim obozie dla chłopców doprowadzili oni najpierw do bardzo szybkiego utworzenia grup. Następnie sprowokowali konflikt, wyrządzając szkody jednej z grup, której członkowie sądzili, że ich sprawcą jest druga grupa. Po okresie eskalacji konfliktu, kiedy występowały już poważne jego objawy (np. bijatyki), badacze rozpoczęli próby zlikwidowania sporu. Niestety, okazało się, że znane im metody rozwiązywania konfliktów w tym właśnie przypadku nie skutkują. Wzajemne kontakty przy wspólnym ognisku, w warunkach sprzyjających pozytywnym interakcjom spowodowały, zamiast spodziewanego ocieplenia stosunków, nasilenie konfliktu. Także wysiłki kierowników grup, by pogodzić skłóconych, nie przyniosły pożądanego rezultatu, lecz wręcz wrogo nastawiły chłopców do opiekunów. Powiodła się dopiero ostatnia próba, polegająca na stworzeniu sytuacji zadaniowej, w którą musiały zaangażować się obie grupy.

Sytuacja ta została zaimprowizowana w ten sposób, że pewnego dnia nie dotarła do obozu ciężarówka z żywnością. Po krótkich poszukiwaniach chłopcy odkryli, że ciężarówka utknęła na piaszczystej drodze. Jedynym sposobem dostarczenia żywności do obozu było przyholowanie samochodu. Żeby „operacja" mogła się powieść, musieli w niej Wziąć udział wszyscy uczestnicy obozu. Na początku każda grupa ciągnęła za swoją linę. Sytuacja wymagała jednak współdziałania i wzajemnej komunikacji, więc uczestnicy „operacji" przemieszali się i ciągnęli za wszystkie liny, nie zwracając uwagi na to, kto pracuje obok. Wykonywanie tego zadania (zakończone zresztą sukcesem) było początkiem konstruktywnej fazy konfliktu. Od tego bowiem momentu odnowiły się kontakty pomiędzy członkami obu grup, umożliwiające rozwiązanie sporu.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanowanie0030 (21) I Ból u chorego na nowotwór Ból jest dolegliwością, z którą chorzy bardzo często
skanowanie0030 (21) I Ból u chorego na nowotwór Ból jest dolegliwością, z którą chorzy bardzo często
na dz z pol075 152 Na gruncie archeologii grupy etniczne bardzo często wyróżnia się w sposób mechani
własnego tematu, co bardzo często zdarza się na wyższych latach studiów. Trzeba jednak pamiętać, że
80995 skanowanie0030 (21) I Ból u chorego na nowotwór Ból jest dolegliwością, z którą chorzy bardzo
giełdy oun005 17. gdzie kończy się rdzeń kręgowy? Na wys    postaci stożka - miejsce
page0217 207 niecznie tracą wrażliwość. Bardzo często obserwuje się takie wypadki. Przyznaję więc, ż
37188 skanowanie0003 17. gdzie kończy się rdzeń kręgowy? Na wys SI S2 w postaci stożka - miejsce zbi
Poznaj C++ w$ godziny0112 Więcej o klasach 99Klasy wykorzystujące inne klasy jako dane wewnętrzne Ba
gie?dy oun005 17. gdzie kończy się rdzeń kręgowy? Na wys    postaci stożka - miejsce
Podczas tworzenia batiku można przewidzieć jedynie ogólny efekt finalny. Bardzo często zdarza się, ż
skanowanie0003 17. gdzie kończy się rdzeń kręgowy? Na wys SI S2 w postaci stożka - miejsce zbiegnięc

więcej podobnych podstron