7334803242

7334803242



18 Informacja o krajowej i międzynarodowej współpracy kryminologów

Na pytanie: czy wręczyłeś łapówkę? - 64% respondentów odpowiedziało twierdząco, a na kolejne pytanie: dlaczego nie wręczyłeś łapówki? - taki sam odsetek ankietowanych wskazał odpowiedź: „ponieważ nie było okazji do jej wręczenia”.

Badania przeprowadzone w Słowenii przez Jurę Śkrbeca z Komisji ds. Zapobiegania Korupcji („Analysis of Measurement of Corruption in Slovenia”) objęły okres od 1991 r. do dnia dzisiejszego i miały za cel ustalenie aktualnych trendów w korupcji (wzrost, spadek) oraz wskazanie obszarów najbardziej narażonych na tego rodzaju działania. Badanie zostało przeprowadzone w oparciu o dane zawarte w oficjalnych statystykach policyjnych oraz rejestry będące w posiadaniu Komisji ds. Zapobiegania Korupcji, jak również przy wykorzystaniu badania ankietowego opinii publicznej. Wyniki przeprowadzonych analiz wskazały, że rokrocznie w ciągu ostatnich kilkunastu lat poziom korupcji w Słowenii wzrasta, przy czym od roku 2000 wskaźnik ten wskazuje wzrost o niemal 100 % (nie zmieniła tego negatywnego trendu zmiana słoweńskiego kodeksu karnego w 2004 r.). Niekorzystne tendencje - w odbiorze społecznym - nasiliły ostatnie wybory prezydenckie w Słowenii przeprowadzone w 2007 r. Warto zauważyć, że już tylko w samym roku 2009 (do 10 września) Komisja ds. Zapobiegania Korupcji odnotowała 682 zawiadomienia o możliwości popełnienia czynu o charakterze korupcyjnym. Jako obszary (zawody) najbardziej narażone na korupcję wskazano: opiekę zdrowotną, zawody prawnicze, notariuszy, policję, różnego rodzaju inspektorów nadzoru.

Szczególną uwagę w ramach konferencji poświęcono problemowi terroryzmu i podejmowanym próbom jego zwalczania. Wzrost odczuwalnego zagrożenia terroryzmem, widoczny po ataku z 11 września 2001 r. na World Trade Center, jak również późniejszych zamachach w Madrycie w roku 2004 i Londynie w 2005, doprowadził do podjęcia w szeregu państw europejskich działań mających zapobiegać powstawaniu nowych zagrożeń. Dotyczy to w szczególności państw, w których istnieją liczebne grupy mniejszościowe wyznające islam (w szczególności Wielka Brytania). Grupy te próbując zachować swoją odrębność w nowoczesnych państwach europejskich starają się izolować od reszty społeczeństwa kierując się ku czynnikowi religijnemu



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Informacja o krajowej i międzynarodowej współpracy kryminologów dr hab. Beata Gruszczyńska dr
Informacja o krajowej i międzynarodowej współpracy kryminologów 17 przestępczości przy odpowiednim
Informacja o krajowej i międzynarodowej współpracy kryminologów 19 jako elementowi spajającemu. Dlat
20 Informacja o krajowej i międzynarodowej współpracy kryminologów społeczeństw. Współczesne
307 Zastosowanie technologii informatycznych w kształceniu studentów... Rys. 2. Odpowiedzi na pytani
skanuj0013 nie międzyludzkie, chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak to się dzieje, że 1 ludzie wzajemni
Rotation of8 Analiza tych informacji powinna dać odpowiedź na pytania: •    czy dowó
Wyszukiwanie informacji Agnieszka Nowak Systemy odpowiadające na pytania - [system START, system Ans
S6302623 Znaczenie/rola informacji i • Odpowiedź na pytanie, czy di wyboru: informacja I wiedza 
3.    Na pytanie ”Czy prowadząc ewaluację własnej pracy współpracuje Pan/i z
Pracownicy Zakładu uczestniczą w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, na których
34165 skanuj0002 (474) nie międzyludzkie, chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak to się dzieje, że ludzi
estry Poznajemy estry W tym rozdziale znajdziesz między innymi odpowiedzi na pytania: 1.   

więcej podobnych podstron