7648595187

7648595187




NAUKOWEGO I SPOŁECZNEGO.

Nowy fonograf Edisona.

Przyrząd ten, pojawił się poraź pierwszy w Europie na wystawie paryskiej. Główna zasada budowy jego pozostała ta sama , co i dawniej , lecz w ciągu ostatnich kilku lat, przyrząd ten został tak udoskonalony, że można go poniekąd uważać za całkiem nowy wynalazek.

Jak wiadomo , główną częścią składową dawnego fonografu jest walec metalowy; na nim dostrzega się wyrytą linię śrubową, na którą nakleja się podłużną kartkę stanioli. Obok walca znajduje się mała tuba metalowa, zamknięta po stronie walca błoną sprężystą, a w środku tejże przytwierdzony delikatny sztyfcik stalowy. Na osi walca jest wypukła linia śrubowa o gwintach zupełnie takich samych, jak i na powierzchni walca. Zapomocą korby na końcu osi osadzonej, walec może być wprawiony w ruch obrotny, a że w jednej z panewek podtrzymujących oś walca jest wyżłobiona linia śrubowa, przeto oś obracając się, posuwa się równocześnie z walcem naprzód.

Podczas ruchu walca, skoro mówi się głośno do tuby, błona pod działaninm fal głosowych drga, a z nią i sztyfcik, który wyciska w stanioli znaczki, podobne do znaków telegraficznych. W tym wypadku błona jest przesyłaczem głosu (trammittor). Chcąc, aby fonograf powtórzył słowa do niego wypowiedziane, odchyla się na chwilę tubę od walca, a korbą obraca się w przeciwną stronę tak długo, dopóki sztyfcik, po zbliżeniu tuby, nie spotka się z początkiem pisma. Wówczas, skoro wprawimy walec w ruch, sztyfcik skacząc po znaczkach na stanioli, pobudza błonę do drgań, które stają się źródłem głosu choć znacznie zmienionego , przypominającego poniekąd głos brzucho-mow7cys Błona w tym wypadku jest wytwrarzaczem głosu (produetor).

Fonograf w zasadzie był niezaprzeczenie znakomitym wynalazkiem, ale praktycznego zastosowania nie miał; albowiem znaki na stanioli, po kilkakrotnem odczytaniu lub powtórnem naklejeniu tej samej stanioli znacznie się zacierały; miał też fonograf pierwotny i inne niedogodności, które należało usunąć. Jakie trudności przedstawiały się przy udoskonalaniu przyrządu, opowiedzieli jego współpracownicy: Janssen 1 w obec członków akademii paryskiej w czasie wystawy, i Wcmgemann2 na walnem zgromadzeniu przyrodników niemieckich w Heidelbergu we wrześniu, 1889.

20


1

   Carl?. Rep. 108, 844; 1889.

2

   Anzeiger fiir Ind. und Techn. II. Nr. 19.

P. P. T. XXV,



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
NAUKOWEGO I SPOŁECZNEGO. 151 kapitana Żuawów papieskich, zdołała po wielekroć odeprzeć napady Arabów
ROSYJSKIE ŚRODOWISKA NAUKOWE WOBEC KWESTII UPADKU IMPERIUM    153 nie pojawia się w
PTDC0048 Celtach. Z V księgi („Od założenia miasta Rzymu” -rbe Condita) dowiadujemy się, że lud ten
SDC11755 Transformacja w toku skim niilitaryzmem czy włoskim temperamentem. Ruch ten pojawiał się w
nowy, niebezpieczny kierunek. Oprócz tego pojawiają się także naturalne uwarunkowania. Takie jak np.
Ustrój ten pojawił się na przeł. VII/VI w. p.n.e. W Atenach podstawy polis oligarchicznej stworzyły
CIEKAWOSTKA Układ Rh- pojawił się jako mutacja w Europie ok. 25-35 tys. lat temu, obecnie ma ten ukł
DSCN4783 59 Chrystus - Maryja - Jan Chrzciciel: idea Deeeis wym. Motyw ten pojawia się już w pismach
skanuj0412 Ponieważ wektor (S — S0)M pojawia się we wszystkich wyrażeniach na przesunięcia fazowe, n
ANALIZY Od 1991 r. na obszarze post-radzieckim co jakiś czas pojawiają się kolejne inicjatywy mające
Na tym etapie pojawiają się również pewne zagrożenia. Na skutek pragnienia posiadania partnera tylko

więcej podobnych podstron