7862365582

7862365582



W związku z wynikami z testów językowych (kryterium) użytymi do walidacji TUNJO kilka słów wyjaśnienia. Po pierwsze, ze względów oczywistych różnic pomiędzy badanymi grupami dotyczących poziomu zaawansowania językowego, kontekstu nauki, oraz organizacji procesu dydaktycznego nie było możliwe zastosowanie jednolitego narzędzia do pomiaru zmiennej kryterialnej. Po drugie, a w wyniku pierwszego punktu, otrzymano zróżnicowany zakres treściowy mierzonego kiyterium poczynając od wyników tylko dla testu gramatyczno-leksykalnego dla studentów 1 roku lingwistyki, poprzez wyniki dla testu gramatyczno-leksykalnego i testu sprawdzającego sprawności czytania i rozumienia ze słuchu (studenci 1 roku ekonomii i uczniowie 2 klasy LO), a kończąc na teście gramatyczno-leksykalnym, wypracowaniu pisemnym i ocenie sprawności mówienia dla studentów anglistyki. Dla grup z więcej niż jednym kryterium podano również wynik całościowy (końcowy). Po trzecie, zanim obliczono korelacje pomiędzy zmiennymi, wyniki miar kryterialnych w postaci czy to surowych wyników czy też punktów procentowych zamieniono na wyniki standardowe 1 aby wyeliminować efekt różnych skal użytych w poszczególnych testach kryterium. Po czwarte, nie było możliwe uzyskanie od nauczycieli przeprowadzających testy językowe w swoich grupach danych, które by pozwoliły oszacować wskaźniki rzetelności dla wszystkich użytych testów j ęzy kowy ch.

Wartości r dla grupy studentów anglistyki można określić za Guilfordem (1964) i Góralskim (1974) jako niskie/słabe (od 0,20 do 0,35), a dla grupy studentów lingwistyki jako przeciętne/umiarkowane (0,63). Wartości współczynnika korelacji 0,20, 0,35 i 0,63 interpretuje się jako odpowiednio 4, 12,3 i 39,7 procent wyjaśnianej wariancji w zmiennej kryterialnej. Nie wydaje się to dużo, szczególnie dla pierwszej wartości ale biorąc pod uwagę fakt, że czynnik zdolności językowych jest tylko jednym z wielu wpływających na proces uczenia się języka obcego wartości te nabierają innego znaczenia.

W związku z korelacjami z tabeli 12 jeszcze jedna rzecz wymaga komentarza i wyjaśnienia. Chodzi mianowicie o fakt, że wszystkie statystycznie istotne wartości współczynnika korelacji (z wyjątkiem jednej) występują w dwu pierwszych grupach. I chociaż dla grupy uczniów LO wartość r dla testu sprawności ‘otarły się’ o wartości krytyczne dla 32 stopni swobody, to logika wnioskowania indukcyjnego każe jednak ten fakt przypisać raczej przypadkowi niż rzeczywiście ujawniającej się zależności pomiędzy zmiennymi. Widać to wyraźniej w tabeli 12a poniżej gdzie obliczono korelację dla połączonych grup studentów ‘językowych’ i ‘nie językowych’. W grupie tych ostatnich jedynie test sprawności językowych (czytanie/słuchanie) koreluje istotnie, acz nisko, z TUNJO (r = 0,22; 4,8% wyjaśnianej wariancji). Natomiast w grupie studentów ‘językowych’ korelacja TUNJO z testem gramatyczno-leksykalnym (jedyne wspólne kryterium dla tej grupy) wynosi 0,44 tj., 19,6% wyjaśnianej wariancji w kryterium. Wynik całkiem przyzwoity, bo ze średniego zakresu wartości, które otrzymali autorzy oryginalnego testu MLAT w swoim badaniu walidacyjnym (Carroll i Sapon, 1959).

Tabela 12a. Wskaźniki trafności TUNJO dla grup ‘językowych’ i ‘nie językowych’

Grupa badana

N

Opis kryterium

r

1+2

studenci 1 roku

fil. angielska + lingwistyka

154

test gramatyczno-leksykalny

0,44

3+4

studenci

1 roku ekonomii + 2 klasa LO

85

test gramatyczno-leksykalny test sprawności (czytanie/słuchanie) ocena końcowa

0,00*

0,22

0,12*

* korelacje statystycznie nie istotne

18

1

Wszystkie obliczenia i analizy dla potrzeb tego badania wykonano przy użyciu programu STATISTICA StatSoft, Inc. (2010). wersja 9.1.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Otrzymujemy następujący histogram z wynikami testów normalności. Jak widzimy, nie mamy podstaw (p =
PICT5364 Z kim się skonsultować? kryteria dojrzałości do nauki matematyki Oprócz obserwacj
Rozdział 18 Rys.2. Zestawy pomiarowy do testowania czujników chemicznych: a) układ do pomiarów w ukł
EDUKACJA GŁUCHYCH —— cji językowych, symbolicznych i przestrzennych do pewnego minimum. Dlatego wyda
Językoznawstwo ogólne zagadnienia do egzaminu
Językoznawstwo ogólne zagadnienia do egzaminu ;_1 i UL_ o. i? i~~ yv w on A. ^4
Językoznawstwo ogólne zagadnienia do egzaminu
Językoznawstwo ogólne zagadnienia do egzaminu 4SYNCHRONIA I DIACHRONIA W LINGWISTYCE Język można
IMG95 (7) 1. Zaburzenia determinacjiróżnicowania płci Kryteria PRZYNALEŻNOŚCI DO PŁCI MESKIEJ LUB

więcej podobnych podstron