7862366457

7862366457



CRUCS i ZZENN. Już w 1990 roku próbowano wykorzystać sieci neuronowe w systemach hipertekstowych do nawigacji hiperdokumentami. Sieć neuronową zaimplementowano także w strukturze bibliotecznego interfejsu sieciowego ANLI (The Adaptive Network Library Interface) jako metodę indeksowania dokumentów w hipertekstowych siw, w strukturze interfejsu o nazwie KNOW-BOT, w modelowaniu potrzeb użytkowników siw, w procesach kategoryzacji dokumentów za pomocą metody propagacji wstecznej, do oceny strategii wyszukiwawczych stosowanych w bazach danych systemów online, w inteligentnym wyszukiwaniu informacji (np. system CONET-IR).

3.    Selekcja informacji

W tej dziedzinie wykorzystuje się sieci neuronowe do tworzenia i utrzymywania modeli (profili) użytkowników siw na potrzeby selektywnej dystrybucji informacji (SDI). Przykładem mogą tu być m.in. projekty: DigitaTs experimental project Mailfiler, Verity’s Topie Real-Time oraz projekt ZyLAB’s ZyFILTER testowany w sieciach Internet i Compuserve. Sieci neuronowe stosuje się do klasyfikowania dokumentów i wyszukiwania informacji w pełnotekstowych bazach danych. Przykład może stanowić wykorzystanie sieci neuronowej w systemie klasyfikacji tekstów teleksów.

4.    Wyszukiwanie w niepełnych (niepewnych lub obarczonych błędami) zbiorach informacji

Jest to dziedzina najbardziej komercyjnych zastosowań sieci neuronowych w siw. Dotyczy to zbiorow danych tworzonych za pomocą programów OCR (Optical Character Recognition). Przykładem mogą być Excalibur i system Zy-IMAGE, których zbiory informacji tworzą zeskanowane obrazy umieszczone w tekście. Excalibur pozwala na wyszukiwanie tekstów, nagrań wideo i obrazów za pomocą odpowiednich algorytmów. System ten wykorzystuje sieć neuronową, która pozwala znaleźć odpowiedni wzór tekstu, obrazu, czy filmu wideo. Innym przykładem systemu posługującego się siecią neuronową na potrzeby wyszukiwania informacji jest Info Select, a Personal Information Manager (PIM) dla Windows. Program ten pozwala na łączenie informacji telefonicznej, adresowej, faksowej i liczbowej. Stąd omawiane sieci są stosowane w systemach dialogowych (np. system ASDIS (Associative Dialogue System)), w spelling checkerach, w systemach wyszukiwawczych bazujących na teorii zbiorów rozmytych (np. Neurodoc project).

5.    Wyszukiwanie informacji multimedialnych (dźwięk, obraz, wideo)

Dane o charakterze multimedialnym są opisywane za pomocą deskrypto-rów, które mogą być używane w wyszukiwaniu tych informacji. Sztuczne sieci neuronowe ułatwiają wyszukiwanie obrazów (informacja graficzna), nagrań wideo, dźwięków w zbiorach danych, które cechują się szumem i niekompletnością. Stosuje się je także w systemach CAD/CAM. W Wielkiej Brytanii zastosowano je na potrzeby projektu badawczego British Library’s Picture do wyszukiwania obrazów.

6.    Eksploracja danych (ang. data mining)

Ze względu na zdolność generalizowania i tworzenia połączeń sztuczne sieci neuronowe stanowią efektywne narzędzia w wyszukiwaniu informacji w heterogenicznych zbiorach informacji. Stąd z powodzeniem są stosowane

55



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zna zasady modelowania nieliniowej statyki i dynamiki z wykorzystaniem sieci neuronowych i syst
142 Krzysztof Jajuga, Tadeusz Kufel, Marek Walesiak W badaniu wykorzystano sieci neuronowe umożliwia
Wykorzystanie sieci tvpu Forda - Fulkersona do problemu optymalizacji przewozów w sieci
3.4. Krzczonowski Park Krajobrazowy Z ostał utworzony 26 lutego 1990 roku. Powierzchnia jego wynosi
60672 img283 (3) oprowadzenie do techniki sieci neuronowych 277 dowanej z wykorzystaniem sieci neuro
img020 20 2.5. Narzędzia realizacji sieci neuronowych oryginalne podejście do zagadnień modelowania,
SZTUCZNE SIECI NEURONOWE W SYSTEMACH INFORMACYJNO-WYSZUKIWAWCZYCHWiesław Babik Uniwersytet
dziedziny zastosowań sztucznych sieci neuronowych w systemach wyszukiwania informacji można uznać:11
79323 img009 (78) Elementarne wprowadzenie do techniki sieci neuronowych zagadek! Badając sieci neur
improwizowanego koncertu 95. Wykorzystanie urządzeń mobilnych z systemem Android do analizy

więcej podobnych podstron