7862366466

7862366466



(termin angielski - nursing phenomenor), podjęta po analizie istniejących systemów klasyfikacji pielęgniarskich. Stopniowo kształtowała się pierwsza wersja (zwana wersją Alfa) klasyfikacji ICNP. Rozsyłano ją do zainteresowanych towarzystw i organizacji współpracujących z ICN, prosząc o informację o użyteczności tego narzędzia w codziennej praktyce i w pracach szczebla zarządzającego, w zależności od specyfiki placówki czy kraju. Na podstawie zebranych w ten sposób danych dokonywano poprawek w klasyfikacji, tworząc jej wersję uaktualnioną - wersję Beta. Została ona rozesłana do towarzystw i środowisk pielęgniarskich w połowie 1999 roku.

Konieczność jej oceny oraz sprawdzenia w praktyce wiąże się z przygotowywanym projektem tzw. Telepielęgniarki (Telenurse) Unii Europejskiej. Projekt ten zaktada stworzenie i wdrożenie systemu komunikacji komputerowej pielęgniarek z całego świata, które dzięki niemu będą mogły udzielać sobie nawzajem pomocy w stawianiu tzw. diagnoz pielęgniarskich i podejmowaniu decyzji o opiece, zwłaszcza w trudniejszych przypadkach. Obecnie dostępna jest wersja pilotażowa strony, w której użytkownik może trenować budowanie diagnozy pielęgniarskiej, dobierając (zgodnie z obowiązującymi zasadami łączenia -por. niżej) terminy z poszczególnych osi klasyfikacji.

Kolejnym etapem może być bezpośrednia komputerowa łączność pacjenta z pielęgniarką za pomocą sieci komputerowych oraz możliwość uzyskania tą drogą pomocy i porady. Po poniesieniu pewnych kosztów na sprzęt pozostałe koszty opieki minimalizują się, a pielęgniarka dostępna jest w danym czasie dla większej liczby pacjentów.

Przyjęto poza tym, że ICNP - podobnie jak inne klasyfikacje - powinna mieć charakter dynamiczny, a nie statyczny, dlatego już w jej założeniach ustalono, że na ICNP muszą się składać proces i produkt, a ponadto że musi ona odzwierciedlać zmiany oraz reagować na rozwój praktyki pielęgniarskiej, opisując ją w sposób trafny.

Czym jest

Międzynarodowa klasyfikacja praktyki pielęgniarskiej ICNP?

W założeniu klasyfikacja ICNP ma być narzędziem opisywania i dokumentowania praktyki pielęgniarskiej. Projekt obejmuje słownik (listę terminów z definicjami), klasyfikację (hierarchiczne ich uporządkowanie) i gramatykę (zasady łączenia poszczególnych terminów), co umożliwia dokonywanie porównań danych pielęgniarskich zebranych w innych słownikach i strukturach. Z tego względu twórcy nazwali ICNP strukturą unifikującą. Słownik można będzie docelowo wykorzystywać przy wprowadzaniu danych pielęgniarskich do komputerowych systemów informacyjnych oraz do wymiany informacji za pośrednictwem łączy elektronicznych.

Analiza merytoryczna dotycząca istoty zawodu pielęgniarskiego, jaką przeprowadzono w ciągu ostatnich dziesięciu lat, zaowocowała wyodrębnieniem trzech jego istofowych efementów, a zarazem trzech grup probfemowych. Oto one:

•    to, co pielęgniarki robią (interwencje pielęgniarskie, wykonywane czynności)

•    w odpowiedzi na ludzkie potrzeby (problemy pielęgniarstwa, problemy pacjentów, przedmioty opieki)

•    aby doprowadzić do pożądanych wyników (wyniki pacjenta zależne od opieki pielęgniarskiej).

63



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Po co Istnieje system finansowy? System finansowy świadczy usługi pozwalające na krążenie siły nabyw
t7 (12) Zestawienie terminologii angielski francuski polski Arkana wielkie I the
1)    analiza istniejących źródłowych danych ewidencyjnych zgromadzonych w
filozofia w języku angielskim Rozmowa odbywa się po angielsku. Komisja rekrutacyjna ogłasza listę te
1 Analiza istniejących rozwiązań1.1 Regulacja dwustawna Jednym z prostszych sposobów automatycznej
114 fn Zwykle mówi się, iż nauki empiryczne nie poddają analizie istnienia świata, lecz je zakładają
Ryc. 3. Podniesienie piersi techniką wertikalng: A - przed zabiegiem, B -po zabiegu. Istnieje jeszcz
Analiza istniejącego stanu zainwestowania •    rodzaj i typ zabudowy oraz rodzaje i f
TEORIA PRZEWAGI W OPARCIU O ZASOBY FIRMY 1.    Analiza istniejących i podstawowych
czy Gyórgy Lukacsa -terminem „praxis społeczno-historycznej" albo po prostu praktyki zbiorowej.
76850 WP 1503096 TQM - podsumowanie H.D. Seghezzi (CH), po analizie wielu przedsiębiorstw japońskic
Projekty i modernizacje dróg powinny być oparte na analizie istniejącego ruchu oraz na prognozie ruc

więcej podobnych podstron