7880121319

7880121319



14


Nr 3

Kiedy zastanawiam się nad modnym zagadnieniem usportowienia społeczeństwa, w szczególności zaś usportowienia wsi, to wydaje mi się, że zagadnienie takie wcale nie istnieje. Na pewno nie istnieje, jeśli idzie o usportowienie w ścisłym tego słowa znaczeniu tj. w sensie sportu zorganizowanego, klubowego, ze wszystkimi rejestracjami, mistrzostwami, weryfikacjami itd. Takiego sportu dzisiaj na wsi na pewno nie stworzymy, bo jest on wykwitem pewnej kultury, jest spowodowany potrzebą silniejszych przeżyć i emocyj, aniżeli może je dać zwykła rozgrywka w siatkówkę, czy też wyścig od rowu do lasu i z powrotem. Nie wiem, czy się nie mylę, ale wydaje mi się, że o taki sport na wsi wcale nam nie idzie. Organizację sportu w całym tego słowa znaczeniu możemy wprowadzić na wieś dopiero wtedy, kiedy już się tam zakorzeni bardzo mocno potrzeba ruchu, kiedy zorganizowany odpoczynek całkowicie zastąpi dzisiejsze wylegiwanie się pod gruszą w wolnych chwilach od pracy i od hulatyk. Przecież nie do pomyślenia jest np. prowadzenie mistrzostw piłki nożnej tam, gdzie zaledwie istnieje najprymitywniejsza znajomość zasad „kopania piłki" (grą tego w żadnym razie nazwać jeszcze nie można). Dopiero, gdy to proste kopanie przerodzi się w potrzebę gry, gdy zamiast kopania na bosaka zaistnieje potrzeba butów, gdy wreszcie grający zrozumieją, że aby mieć konieczną w grze swobodę ruchów, trzeba mieć odpowiednie do tego lekkie ubranie, — wtedy dopiero mogą się na wsi pojawić pewne przepisy, rozgrywki, a może i mistrzostwa. Dzisiaj nam do tego bardzo jeszcze daleko.

Jeżeli zważymy, że najodpowiedniejsza do uprawiania wszystkich sportów pora roku tzn. lato, jest okresem nadzwyczajnie wzmożonej pracy fizycznej, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w tym właśnie okresie letnim ludność wsi pracuje od wschodu słońca do jego zachodu, nie bacząc nawet na spiekotę południa, — to nie możemy się bardzo dziwić temu, że ludność ta w dni świąteczne najchętniej po prostu śpi na przyzbie chaty lub w cieniu drzewa. Są natomiast pewne okresy, w których ludność wiejska dysponuje pewną ilością wolnego czasu nawet w lecie, nie mówiąc już o zimie, kiedy od zmroku do białego dnia leży na posianiu, a i w dzień zaledwie jednostki zajęte są porządkami i obsługą inwentarza. W tych to okresach powinni się znaleźć na wsi odpowiednio przygotowanymi do pracy wychowawcy fizyczni, którzy mogliby właśnie wtedy zasiać dobre ziarno zamiłowania do ruchu i przeciwdziałania gnu-śnieniu. Poza okresem zimowym, jako okres stosunkowo dużej ilości czasu, u-ważam okres tuż przed sianokosami i żni-

USPORTOWIENIE WSI

wami, a przy racjonalnej gospodarce, również i tuż po zbiorach zbóż, przed kopaniem kartofli.

Biorąc to wszystko, co już dotychczas powiedziałem, pod uwagę, widzimy wyraźnie wielkie trudności, na jakie napotka wychowawca fizyczny na wsi. W szeregu artykułów będę usiłował wskazać na pewne sposoby pracy na wsi, zapraszając wszystkich znających warunki bytowania na wsi do wymiany myśli na ten niezmiernie ważny i interesujący temat.

W artykule dzisiejszym chcę poruszyć jedno tylko zagadnienie, wykorzystywania wolnego czasu w jesienne niedzielne popołudnia. Jest to zagadnienie i aktualne i bardzo ważne, bo jak powiedziałem na wstępie, jest to okres, kiedy ludność wiejska ma więcej wolnego czasu i kiedy można zaszczepić jej zamiłowanie do swobodnego a nie tylko zarobkowego ruchu. Oto kilka obrazków z takiego niedzielnego jesiennego popołudnia.

Pod lasem, w cieniu drzew, leży kilkunastu wyrostków, ziewając i opowiadając nieprawdziwe zdarzenia, gęsto przeplatane przekleństwami. Palą papierosy, zaciągając się głęboko duszącym i niezbyt przyjemnie pachnącym dymem, spluwają często przez zęby. Naraz przychodzi jednemu z nich do głowy myśl spróbowania swoich sił: kto najdalej splunie. Zaczynają się zawody. Stają po kolei na mecie i po mistrzowsku spluwają przez zęby. Nie trwa to zbyt długo, gdyż innemu z chłopców nie podoba się to i proponuje co innego: spróbujmy lepiej, kto pierwszy dobiegnie od lasu do

Maratończycy na trasie.

Foto Jan Ryś




Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
mediumk8xxw55548fa01d59b7e624423 Kiedy zastanawiamy się nad swoim życiem, sam fa^t, ze żyjemy,&
201.Dwuznaczność zakresu Kiedy masz do czynienia z dwuznacznością zakresu, zastanawiasz się nad tym,
IMAG1364 Prawda, sprawiedliwość, historia i inne dziwne rzeczy konsekwencje. Należy więc zastanowi
379 Rozwój stosunków komunikacyjnych. Jeżeli zastanowić się nad powyższemi przejawami, to
Slajd5 (124) -    unitarianie zastanawiają się nad wiarą, dyskutują, więc sam ko
img288 "o : Pl - P2 - 03 - 3 . Proponujemy Czytelnikowi zastanowienie się nad sposobem testowan
-    zastanowi się nad własnymi relacjami z kolegami oraz pracownikami szkoły, -
skanuj0020 (290) Rozdział 2fi JAK SIĘ ZOSTAJE SZAMANEM Zastanawiałem się nad tytułem tego rozdziału
stronaP 51 50Pytania kontrolne: 1.    Zastanowić się nad uwarunkowaniami własnego roz
page0138 136 PLATON. szalo duszę ówczesnego Greka. Zastanawiając się nad różnicą charakterów narodow
page0351 341 WROŃSKIEGO ŻYCIE I PRACE. W „Dopełnieniu14 autor zastanawia się nad »prawem najwyższem*

więcej podobnych podstron