7880121330

7880121330



Nr 3


TRENING PIĘŚCIARZA —AMATORA

Na samym wstępie muszę wyjaśnić, dlaczego uważam za możliwe dla siebie zabierać glos w sprawie, uwidocznionej w tytule. Otóż według mego najgłębszego przekonania, w mięśniach amatora i zawodowca zachodzą zupełnie te same przemiany chemiczne — i odróżnić ich pod mikroskopem niespo-sób. Dlatego, zasady ogólne, na jakich musi być oparty racjonalny trening amatora nie mogą być inne, niż te, jakie stosowane są przez zawodowców. Ci zaś, ze względów aż nadto zrozumiałych, starają się wykorzystać w całej pełni wszystko, czym dopomóc im może dla osiągnięcia maksymalnej tormy wiedza współczesna.

Nie oznacza to wszakże bynajmniej, by amator miał ćwiczyć ściśle według wzorów, zaczerpniętych z obserwacji gwiazd profesjonalnych. Trening musi być jaknajstaranniej dostosowany do potrzeb, a przecież zadania, jakie będzie miał do spełnienia na ringu pięściarz-amator, nie są identyczne z tymi, jakie stają przed zawodowcem.

Ślepe, bezkrytyczne naśladowanie asów profesjonalnych w ich metodach treningu — to błąd, który niestety popełniany jest powszechnie. Jest to zresztą zrozumiałe: trening oparty na naukowych podstawach zawodowcy zaczęli stosować znacznie wcześniej od amatorów, więc nic dziwnego, że ci zaczęli od wykorzystywania gotowych wzorów.

Na czym powinna polegać różnica? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że amator jest niejako sprinterem walczy tylko przez 3 rundy, które zato muszą być prowadzone w jaknajszybszym tempie. Natomiast zawodowiec jest długodystansowcem; w przewidywaniu wielorundowej walki, musi oszczędzać siły i je ostrożnie rozkładać. Tu dodam na marginesie, że dawniej, właśnie w latach, kiedy boks amatorski stawiał pierwsze kroki — u zawodowców były w zwyczaju spotkania 20-rundowe i nawet dłuższe, podczas gdy obecnie rzadko kiedy przekracza się granicę 10 rund.

Zgodnie z zasadniczym założeniem, że amator - to sprinter, trening jego powinien polegać w pierwszym rzędzie na wyrobieniu szybkości, a nie wytrzymałości, jak to jest naogół w praktyce. Widziałem niejednokrotnie — przedewszystkiem w Polsce — amatorów, przechodzących ciężkie 2-godzinne seanse treningowe, po kilka razy na tydzień. A więc najpierw 20—30 minut ćwiczeń gimnastycznych, następnie ćwiczenia na worku, piłce, ćwiczenia z piłką lekarską, skakanka, walka z cieniem, wreszcie - kiedy z chłopaka wyszły już ostatnie poty i kiedy już cały zesztywniał — cały szereg rund sparringu. Po-tym ku zdziwieniu ogólnemu, taki bokser w 3-iej rundzie spotkania „puchnie” beznadziejnie. Taki finał — który naszym polskim pięściarzom zdarza się dość często, sądząc chociażby ze sprawozdań z ostatniego meczu Polska-Niemcy, jest w tych warunkach wprost nieunikniony: gdyby stumetrowiec ćwiczył jak do biegu maratońskiego — nigdyby nie wytrzymał ostrego tempa i na finiszu setki byłby zupełnie „skończony”.

Ćwiczenia gimnastyczne w formie półgodzinnej lekcji nie powinny być stosowane u bokserów - zawodników. Ogólną zaprawę gimnastyczną powinni oni byli przejść, jako początkujący, zanim ich wogóle dopuszczono do występu na ringu. Bokser - zawodnik winien być już wszechstronnie rozwinięty fizycznie. Starczą mu więc ćwiczenia gimnastyczne specjalne — ćwiczenia wzmacniające mięśnie pasa brzusznego przede wszystkim, trwające jednak nie więcej jak 3 — 4 minuty. Ćwiczenia na worku, z piłką itp. winny być bezwarunkowo przeniesione na koniec zaprawy, której punktem zasadniczym jest sparring. Sparring powinien więc być umieszczony na samym wstępie, tuż po krótkich ćwiczeniach rozgrzewających, tak by pięściarz przystępował do niego w pełni sił fizycznych i ze świeżym umysłem. Niema potrzeby robić więcej od trzecli rund — bo tyle ich będzie na meczu. Ćwiczenia na punching ballu i pun-ching hagu oraz skakanka — to zakończenie, które winno być krótkie i znacznie bardziej łagodne. Walenie w worek całymi godzinami niczego prócz osłabienia siły ciosu nie da, gdyż siła ciosu zależy nie od grubości bicepsów, a od szybkości i gwałtowności skurczu mięśniowego, ten zaś — od sprawnego działania inerwacji. Nerwy zmęczone reagują zaś coraz

W rezultacie, przychodzimy do wniosku, ze seans treningowy amatora nie powinien trwać ponad 40—50 minut. Po zakończeniu zaprawy zawodnik powinien czuć się zmęczony, ale nie spracowany, nie wyczerpany.

Z drugiej strony, sam trening na sali, szczególnie jeśli się odbywa tylko 2 razy na tydzień, jak się najczęściej zdarza, nie zamyka w sobie wszystkiego co jest niezbędne. Jest rzeczą ciekawą stwierdzić, że amatorzy, przejąwszy te metody zawodowców, które się do nich nie stosują — a więc wielorundowe seanse zaprawy — nie naśladują tego, co najwięcej naśladowania jest godne, mianowicie zabiegów, mających na celu podniesienie ogólnej zdrowotności organizmu- Do nich — obok ścisłego stosowania hygieny i spartańskiego trybu życia — należy przedewszystkim footing — spacer, przeplatany biegiem, skokami, rzutami, pływaniem etc., który przecież nawet dla ludzi zajętych zawodową pracą nie jest niemożliwością. Wystarczy poprostu wstawać o pół godziny wcześniej, albo też — urwać kawałek czasu po południu i zamiast do kawiarni . -pójść na plażę czy też w pole za miasto.

Na zakończenie — bardzo proszę mi wybaczyć, że się do nieswoich rzeczy wtrącam, sądzę jednak, że nikt nie może mj zabronić, abym nie pragnął w miarę moich sił służyć polskiemu sportowi amatorskiemu, i nikt nie może mi wziąć za złe, jeśli się chcę z pięściarzami polskimi podzielić doświadczeniem, nabytym w ciągu mej długiej już kariery bokserskiej, podczas której spotykałem się z najwybitniejszymi trenerami i najróżnorodniejszymi metodami treningu.

Odrzućcie, z tego co radzę, to co się wam nie podoba, weźcie — co wam się wyda korzystne, lecz wierzcie, że miałem na względzie tylko dobro boksu polskiego.

Edward Ran.

Gus Wilson — trener Carpentiera i Dempseya, Mickey Walker i Eddie Ran.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMGW32 (2) Hertenstein przerwał sobie na samym wstępie 1. Powstał ciężko i wydobywszy jakąś szkatułk
1.3. Aktualny stan wiedzy na temat zagadnień projektu Na samym wstępie należy zauważyć, iż w zakresi
PRAWA DZ E KA t-M. Miody człowieku! To me zabawa masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa Na samym
b7y PRAWA DZ ECKA Młody człowieku! To me zabawa w - masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa. Na samym
Czy pytania retoryczne mogą być zaliczone do zdań k sensie logicznym? Na samym wstępie warto zaznacz
PRAWA DZIECKA Miody człowieku! To nie zabawa - masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa. Na samym wstęp
Na wstępie mojej pracy chciałabym wyjaśnić, dlaczego z pośród podanych możliwości tematowych wybrała
ZALICZYŁAM Sezon na "Nie pytajcie jak mi poszło!" uważam za otwarty*
Obraz57 Zwracając na nie uwagę w czasie wszelkich działań praktycznych, szkoła w swoisty dla siebie
skanuj0111 (12) •    masaż: wykonać masaż hydrofilny w połączeniu z wocą i krótk

więcej podobnych podstron