7921506529

7921506529



żywieniowych. Tylko polifenole uwolnione z matrycy żywności w jelicie cienkim i grubym mogą być przyswajane przez organizm. Zauważono bardzo duże różnice w trawieniu pomiędzy czystymi związkami polifenolowymi, a związkami występującymi w różnych owocach. Wykazano, że po trawieniu in vitro czystych związków polifenolowych do osadu przechodziła przeważająca część tych komponentów, a dominującą rolę odgrywała fermentacja z udziałem bakterii jelitowych. W przypadku owoców to supernatant był najbogatszą w polifenole frakcją, co sugeruje, że największy wpływ na polifenole zawarte w tkankach owoców miało działanie kwasu i enzymów żołądkowych oraz warunki panujące w jelicie cienkim.

Wiele produktów spożywczych, suplementów diet oraz preparatów farmaceutycznych o właściwościach przeciwutleniających zawiera ekstrakty z roślin. Ekstrakty te, najczęściej wyciągi etanolowe, są bogate w polifenole. Dlatego też, w kolejnej części doświadczeń porównano biodostępność związków polifenolowych z owoców oraz odpowiednich ekstraktów etanolowych. Do doświadczeń wybrano owoce aronii czarnej, bzu czarnego, derenia jadalnego, głogu dwuszyjkowego, jabłoni domowej i pigwowca japońskiego.

Do supematantów uzyskanych w wyniku trawienia ekstraktów etanolowych przechodziło znacznie więcej polifenoli, niż miało to miejsce w przypadku trawienia owoców, a stopień migracji związków polifenolowych przez membranę dializacyjną był od 2 do 8 razy wyższy. W osadach otrzymanych po procesie trawienia in vitro ekstraktów owocowych związki polifenolowe występowały w śladowych ilościach (0,2-0,6 mg (+)katechiny/100 ml). Wyniki te korespondowały z aktywnością antyoksydacyjną poszczególnych frakcji. Supematanty uzyskane po trawieniu ekstraktów odznaczały się relatywnie wyższą (o 13-40%) aktywnością antyoksydacyjną niż ich odpowiedniki po trawieniu owoców. Potencjał przeciwutleniający osadów był bardzo niski i stanowił od 0,03 do 2,6% aktywności ekstraktów poddanych symulacji trawienia, podczas gdy w przypadku owoców potencjał ten wynosił od 12 do 46%. Różnice te można tłumaczyć odmiennym składem próbek poddanych procesowi symulowanego trawienia. Związki polifenolowe owoców - bogatych w takie składniki, jak np. pektyny, włókna pokarmowe, polisacharydy, mogące wiązać polifenole - w większej ilości przechodziły do osadów, natomiast polifenole w ekstraktach etanolowych nie były związane z matrycą pokarmową.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Pok tafil1521 i powstaje nowy rząd tuków. W jelicie cienkim tuki mogą układać się w kilka pięter (2-
zabawy na?le i?styny 5 ZABAWY NA BALE I FESTYNYWyścigi do precelkaPomoce: precelek, cienkie nitki, m
DSC05591 (3) Drogi wędrówek larw Strongylusvulgaris    m Po uwolnieniu się w jelicie
Slajd8 [Enzymy trawienne w jelicie cienkim ■ Enzymy trzustkowe uwolnione do dwunastnicy. ■ Enzymy je
43 (8) OLEJ RYCYNOWY ricini oleum W jelicie cienkim ulega hydrolizie pod wpływem żółci, a uwoln
IMAG3635 antastic pl Trawienie w jelitachTrawienie cukrów: -    W jelicie cienkim m
fizjo2 3. TRAWIENIE BIAŁKA W JELICIE CIENKIM (skrypt s. 182) badany sok trawienny sok trzustkowy
(Żywienie kliniczne) Dietoprofilaktyka Współczesne trendy w żywności Nowoczesne metody żywienia
skanowanie0051 (12)
jelito (2) 1 2 3 4 5 Trawienie ostateczne i wchłanianie w jelicie cienkim Gruczoły ściany
Image011 i.a.j. nimitnic w jelicie Cienkim Kolejnym odcinkiem przewodu pokarmowego, do którego trafi

więcej podobnych podstron