7928718042

7928718042



kształtującym geometrię układów pomiarowych były kąty (klasyczną konstrukcję sieci wyższych rzędów stanowiły triangulacje). Pomijając mało istotną w tym przypadku kwestię różnych elipsoid odniesienia możemy przyjąć tezę, że zasadnicze wzory transformacyjne pomiędzy układami powinny się opierać na założeniu wiernokątności.

W kwestii doboru stopnia wielomianu transformującego musimy uwzględnić fakt, że - niezależnie od cechy wiernokątności odwzorowań - elementarna skala liniowa nie jest wielkością stałą. Istotna zmiana tej skali może następować już na odcinkach kilkukilometrowych. Z powyższego względu należy z zasady wykluczyć możliwość stosowania popularnej, wiernokątnej transformacji Helmerta jako przekształcenia liniowego.

Jako minimalny stopień transformacji należy więc przyjąć: 2.

Powyższe uwagi syntetyzują się w konkretny program wyznaczenia poszukiwanych formuł transformacji pomiędzy układami.

2.    Estymacja formuł transformacyjnych pomiędzy układem katastralnym a układem „1965"

W oparciu o wstępną analizę zadania i dostępne materiały przyjęto następujące etapy postępowania związane z identyfikacja (estymacją) formuł transformacyjnych pomiędzy układami:

•    ETAP 1: Rektyfikacja wtórników map katastralnych ze względu na deformacje arkuszy względem ich wymiarów i kształtów nominalnych (kalibracja rastrów na formaty zdefiniowane przez nominalne wymiary i kształty arkuszy map). Ten wstępny etap przetworzenia rastrów oryginalnych rastrów map jest bardzo istotny ze względu na eliminację błędów systematycznych wywołanych deformacją dawnych materiałów kartograficznych i odtworzenie w układzie map faktycznego układu prostokątnego, założonego przy tworzeniu map. Ponieważ nominalne wymiary arkuszy są znane (po przeliczeniu z cali na jednostki metryczne), więc wykonanie zadania jest jednoznaczne. Pewne problemy mogą pojawić się w przypadku uszkodzeń fizycznych arkuszy. Wtedy alternatywą pozostają inne, definiowane punkty ramki arkuszy.

•    ETAP 2: Wyznaczenie przybliżonych formuł transformacji pomiędzy układami w oparciu o zachowane punkty osnów, posiadające współrzędne w obu układach lub w oparciu o inne punkty pozyskane z operatów jednostkowych (rozgraniczenia, podziały),

a także w oparciu o bezpośrednie pomiary w terenie mające na celu wyznaczenie współrzędnych wybranych punktów sytuacyjnych w układzie „1965” poprzez nawiązanie się do istniejącej osnowy geodezyjnej.

Na podstawie przeprowadzonych testów na obiektach gminy Poronin wnioskuje się, by na tym etapie, wykorzystując wymienione punkty dostosowania, wyznaczyć parametry możliwie prostej transformacji konforemnej (Helmerta lub wielomianowej stopnia n=2). Wyznaczone parametry transformacji (przybliżonej) posłużą z kolei do wstępnego przeliczenia narożników arkuszy map do układu „1965" i wykonania (także wstępnej) kalibracji rastrów w tym układzie. Uzyskanie przybliżonych obrazów map katastralnych w tle warstw ortofotomapy ma na celu wspomożenie poprawnego wykonania etapu

3,    w którym najważniejszym zadaniem będzie identyfikowanie tych samych punktów sytuacyjnych (na obrazie mapy katastralnej oraz na ortofotomapie). Nałożenie obu obrazów (jakkolwiek tylko przybliżone) pozwoli uniknąć wielu błędów grubych (omyłek identyfikacji). Zadanie to wykonano z powodzeniem na obiektach doświadczalnych.

•    ETAP 3: Identyfikacja punktów sytuacyjnych (głównie trójmiedz) na obrazie mapy katastralnej i ortofotomapy z pomiarem współrzędnych w obu układach (katastralnym i „1965”) i ostateczne wyznaczenie formuł transformacji. Zakłada się, że podstawą wykonania ostatecznej estymacji formuł transformacji pomiędzy układami będzie masowy zbiór punktów sytuacyjnych jako punktów dostosowania, przy założeniu, że punkty te są rozmieszczone równomiernie w obszarze całego obiektu, a przede wszystkim na jego obrzeżach. Z doświadczeń zebranych na obiekcie pilotowym w gminie Poronin wynika, że wystarczająca do opisywanego celu liczba punktów powinna wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset punktów na arkusz. W tej liczbie dopuszcza się oczywiście przypadki błędów grubych lub tzw. elementów odstających, które powinny być wykluczone z ostatecznej estymacji.

3. Wnioski

Z doświadczeń na obiektach pilotowych w gminie Poronin można sformułować następujące wnioski:

• W obszarze o rozciągłości nie przekraczającej 10km wystarczającym modelem matematycznym transformacji jest przekształcenie wiernokątne stopnia drugiego. Można je zapisać ogólnie za pomocą funkcji wielomianu zespolonego stopnia n=2:

Z = 3(0 + 3, • Z + 82 • Z2

gdzie Z = (X,Y) jest przekształconym punktem w układzie „1965" (wtórnym), a0, a, , a2 - zespolone parametry wielomianu (pary liczb - współczynników transformacji),    z - scentrowane względem środka ciężkości obszaru i

unormowane parametrem skalującym współrzędne pierwotne (katastralne):

z= (x-xo)a z= (y-yo)-a

(x, y) - współrzędne punktu w układzie katastralnym, (xo , yo) - współrzędne ustalonego punktu centrującego (może to być np. środek ciężkości układu wszystkich punktów transformowanych), a - faktor skalujący taki, że ||z|| < 1. Podwyższanie stopnia wielomianu nie powoduje istotnego zmniejszenia odchyłek transformacji i samego błędu transformacji. Z drugiej strony, obniżenie tego stopnia do transformacji liniowej (Helmerta) powoduje istotny wzrost błędu zwłaszcza na brzegach obszaru.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
CCF20070522016 1) Pytania ) Pośredni pomiar długości z zastosowaniem konstrukcji geometrycznych. )
DSCN1770 173 j J. Kształtowanie geometrii odlewu b)e; ffiSct 3J4. Przykłady zasad technologiczności
Specyfikacje Geometrii Wyrobów Pomiar odchyłek kształtu, położenia i kierunku
IMG77 200 Ćwiczenia laboratoryjne z fizyki Rys. 25.2. Kształt próbki do pomiarów napięcia Halin Pró
zawierające: cel ćwiczenia, zakres ćwiczenia, wykaz poleceń i schematy układów pomiarowych, tabele
PROGRAM ROZWOJOWY I111 POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ 8.2. Dane techniczne i schematy układów pomiarowych
AMBITINDMDUALINDYWIDUALNE SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWEPorównanie odwzorowania obrazu Klasyczna konstrukcj
Automatyczna skrzynia przekładniowa o klasycznej konstrukcji składa się z: -
Rys. 3.27. Klasyfikacja stosowanych w obrabiarkach CNC układów pomiarowych przemieszczenia i
1. Metodyka pomiarów. Celem wykonanych pomiarów dynamicznych platformy antywibracyjnej konstrukcji f
IMG?51 (2) podziałki stawała się liczbowym wynikiem pomiaru Jest to klasyczna realizacja analogowej
e-kształcenie w zakresie techniki pomiarowej Powołano: „Zespół roboczy” (Working
Tarcze żelbetowe - przykłady zastosowań i kształtowanie geometryczne Belki - ściany zwane tarczami
3. ODWZOROWANIE KSZTAŁTU GEOMETRYCZNEGO PRZEDMIOTU3.1. Rzutowanie prostokątne metodą
DSCN1768 171 a) Xo) 3.2. Kształtowanie geometrii odlewu TtbUca 3.12 (cd.) Treść

więcej podobnych podstron