7957910098

7957910098



DAR KOMUNIKACJI

Bonnie Keck

Wielką radością jest dzielić z innymi coś, co jest drogie sercu. Z przyjemnością opowiadamy innym o tym, co się nam przytrafiło i jakie to wzbudziło w nas emocje. Przekazywanie naszych odczuć i potrzeb jest tak bardzo naturalne, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jednakże dla niektórych, jak np. dla mojej szesnastoletniej córki Lyndie, dzielenie się jej odczuciami i myślami nie jest tak prostą sprawą. Tak naprawdę wymaga to od niej olbrzymiego wysiłku.

Komunikacja z całą pewnością wymaga zaangażowania dwóch stron: nadawcy i odbiorcy informacji. U Lyndie zespół Retta zakłócił proces nadawczy w znacznym stopniu. Lyndie wypowiada tylko sześć lub siedem słów, a jej ręce są neurologicznie stymulowane do ciągłego stukania jedna o drugą, co powoduje, że jakikolwiek zamierzony ruch rąk jest bardzo utrudniony. Wielu ludziom wydaje się, że brak mowy i brak możliwości posługiwania się rękoma wyklucza możliwość komunikacji. Inni idą dalej i są przekonani (z przykrością musze to powiedzieć, ale nawet ci którzy pracują w profesjonalnych zawodach), że takie braki w umiejętnościach równają się niskiej inteligencji.

W tym momencie chciałabym powiedzieć coś od siebie, czyli od nadawcy. Jako matka Lyndie, przez te wszystkie, lata stałam się znawcą w czytaniu z jej oczu. Oczy Lyndie są bardzo ekspresyjne, ale oczywiście udało mi się tylko wyłapać bardzo proste wiadomości takie jak „Jestem głodna" albo „Jestem zmęczona”. Czasami udawało jej uśmiechnąć się, co miało znaczyć „Tak”, ale nie zawsze mogliśmy być tego pewni. Potem, w wieku trzech lat Lyndie została włączona w program wczesnej interwencji i rozpoczęła terapię z logopedą. Lyndie była najgorzej funkcjonującym dzieckiem w klasie, ale jej nauczycielka odważyła się sprawdzić czy Lyndie powstrzyma się od wykręcania sobie rąk na tyle, żeby dokonać wyboru pomiędzy dwoma rzeczami. To ryzyko się opłaciło, gdyż w rezultacie Lyndie nauczyła się uwalniać swoja prawą rękę, po to by wybrać rzecz, którą chciała. Następnie nauczyła się wybierać pomiędzy rysunkami z rzeczami, potem miedzy rysunkami z rzeczami i naklejkami i w końcu w wieku siedmiu lat pomiędzy kartami tylko z naklejkami. I tak naprawdę dziecko, które uznano za niezdolne do nauki nauczyło się czytać.

Komunikacja otwiera drzwi do świata każdego człowieka, zarówno zdrowego jak i niepełnosprawnego. Dla Lyndie nie tylko stała się oknem do wymiany informacji i do lepszych stosunków społecznych, ale także otworzyła jej świat nauki. Odbiorcy w klasie Lyndie poprzez bardzo prosty sposób komunikacji polegający na wyborze uwierzyli w jej zdolności poznawcze. Powolutku Lyndie pokazywała, że jest zdolna przyswajać i uczyć się mateńału szkoleniowego. Robiąc prace domowe i zdając testy dostosowane do jej systemu komunikacji, Lyndie ukończyła ósmą klasę szkoły podstawowej.

Ostateczny cel komunikacji, nad którym nie zastanawiamy się, jest taki żeby niezależnie i zupełnie samodzielnie pokazać nasze wewnętrzne myśli i odczucia komuś drugiemu. W chwili obecnej Lyndie pracuje na skomputeryzowanym systemie komunikacji wykorzystującym spojrzenie, który pozwoli jej wypowiedzieć własne myśli, bez konieczności uprzedniego pokazywania jej czegoś do wyboru. Nie wiemy, czy Lyndie nauczy się korzystać z tego systemu, wiemy jednak że nie odniesie sukcesu, jeśli nie damy je szansy spróbowaania tego. Zachowanie Lyndie zmieniło się przez te wszystkie lata, my jednak wiemy na pewno, że możliwość dokonywania wyboru znacznie polepszyła jakość jej życia.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zdjęcie0610 komunikat 1 Przestrzeń personalna a)Wg Sommera jest to .obszar o niewidzialnych granicac
skanuj0089 53    1 WIELKA DROGA JEST ŁATWA. A MIMO TO LUDZIE WOLĄ BOCZNE ŚCIEŻKI. Wie
Budownictwo Podziemne i Bezpieczeństwo w Komunikacji Drogowej i Infrastrukturze Miejskiej b - kotew
IMG289 Rusticus expectat dum defluat amnis, at ille Labitur, et labetur in omne volubilis aevum.1 Wi
AIHLN/OJM vol. 28/2011 ISSN 1505-2192OD REDAKCJI Z WIELKĄ RADOŚCIĄ ODDAJEMY w Państwa ręce najnowszy
[30]    Historia komunizmu sugeruje, że problem bodźców jest najpoważniejszy ze wszys
2007 06 03 Komunikacja człowiek - komputer Pytanie: Przewyżka jest to wielkość: Ilość pytań test
Poznaj C++ w$ godziny0161 150Godzina 10 *pJeden = 5; Napisanie takiej instrukcji spowoduje komunikat
Nauczyliśmy się kilku nowych piosenek, które z wielką radością przedstawialiśmy na M* uroczystości D
PROCES KOMUNIKOWANIA SIĘ POMIĘDZY LUDŹMI •    inaczej jest to komunikacja
czesc I cze 10 wX (14) Zadanie 50. Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym doznał izolowanych obrażeń
P1000637 XXII «UCHO IGIELNE* pewnieniom poety, że jego dusza „raduje się wielką radością’, ani gdy z

więcej podobnych podstron