8265158938

8265158938



Z kolei plagiat ukryty jest trudniejszy do wykrycia i udowodnienia, gdyż „autor” przejmuje fragmenty z cudzego utworu (bez podania źródła i autora), a następnie „wplata” je do własnych wywodów. Mowa tutaj nie tylko o dosłownych zapożyczeniach („słowo w' słowo”), ale również o odwzorowaniu danego utworu przy użyciu innych wyrazów, oddających jednakże dokładnie tę samą treść i konstrukcję myślową (rodzaj wywodu) [Stanisławska-Kloc].

Plagiaty różnią się od siebie pod względem skali bezprawnego zapożyczenia. W jednym przypadku możemy mieć do czynienia z przywołaniem całości cudzego utworu w formie dosłownej i opatrzeniem go własnym nazwiskiem. W innym - zdarzają się nieuprawnione zapożyczenia niewielkich fragmentów’ cudzego dzieła. Należy jednak zauważyć, że jest to tylko różnica ilościowa, nie zaś jakościowa. W drugim przypadku praca (jej część) nie przestaje być przez to plagiatem.

Szczególnie godne potępienia są plagiaty internetowe, polegające na zwykłym „przeklejeniu” cudzego utworu dostępnego w wersji elektronicznej. Mówi się o niepokojącym zjawisku określanym roboczo mianem googlification ofthe mind. Polega ono na bezrefleksyjnym stosowaniu „metody” kopiowania i wklejania cudzych opracowań, tworzeniu sw'ego rodzaju „wyklejanki” na ogół pozbawionej wartości intelektualnej i poznawczej [Kawczyński]. Oznacza to, że osoba popełniająca to przestępstwo, nie zadaje sobie nawet trudu zajrzenia do książki czy czasopisma. Przede wszystkim jednak należy pamiętać

0    tym, że „pisanie” prac w’ taki sposób nieuchronnie prowadzi do zaniku krytycznego myślenie, umiejętności formułowania sądów lub choćby samodzielnego tworzenia poprawnych i powszechnie zrozumiałych zdań i komunikatów. Niejako na własne życzenie, osoby takie stają się półanalfabetami, ludźmi, którzy nie będą w' stanie w’ sposób wartościowy funkcjonować w społeczeństwie. Absolutnie nie oznacza to, że plagiaty dokonane na podstawie książek i czasopism są w jakiś sposób „lepsze” oraz stanowią mniejsze przestępstwo. Niemniej osoby, które zadały’ kolei trud pójścia do biblioteki

1    wypożyczenia odpowiednich pozycji, a następnie odnalezienia właściwego fragmentu tekstu, znajdują się w o tyle lepszej sytuacji, że potencjalnie łatwiej im będzie „zerwać z nałogiem” plagiatowania i rozpocząć samodzielne pisanie prac.

Z doświadczenia wykładowcy mogę powiedzieć, że jedną z największych satysfakcji jest obserwowanie rzeczywistych postępów intelektualnych studenta. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że piemsze samodzielne prace są na ogól „koślawe” i wymagające wielu poprawek. Ale od czegoś trzeba przecież zacząć! „Nie od razu Rzym zbudowano”. O wiele większą satysfakcję mamy ze studentów, którzy swoją ciężką pracą udowadniają, że można coś zrobić jeszcze lepiej, a oddana pod koniec studiów' praca jest zdecydowanie lepsza od tej, napisanej na pierwszym roku. Nie istotne, czy zostanie ona oceniona na piątkę, czwórkę czy trójkę z plusem. Ważny jest postęp i świadomość rozwoju intelektualnego. Bo taki jest przecież zasadniczy cel studiów’ wyższych.

4. Jakie są konsekwencje popełnienia plagiatu?

Popełnienie plagiatu rodzi zarówno odpowiedzialność karną, jak i cywilną. Odnośnie do odpowiedzialności karnej, Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych stwierdza wyraźnie: „Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w' błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wnlności albo pozbawienia wnlności do lat 3” [art. 115.1 Ustawy]. Odnośnie do odpowiedzialności cywilnej, „Twórca może żądać od osoby, która naruszyła jego autorskie prawa majątkowa, zaniechania naruszenia, wydania uzyskanych korzyści albo zapłacenia w' podwójnej, a w' przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia; twórca może również żądać naprawienia wyrządzonej szkody, jeżeli działanie naruszającego było zawinione” [art. 79.1. Ustawy’, zob. Makosz 2008].

Każdy przypadek popełnienia plagiatu wraz w dowodem rzeczowym w’ postaci tekstu oryginalnego, którego prawa autorskie zostały naruszone, zgłaszany jest niezwłocznie przez prowadzącego dane zajęcia dydaktyczne Rektorowi Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego za pośrednictwem Dziekana Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW. O sprawie informuje się ponadto Dyrektora Instytutu Politologii UKSW.

3



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG1202 P L A O I A T Rodza
geomechana5 -52- W praktyce górniczej zjawisko to jest trudniejsze do zauważenia ze wzgię na to, że
rozród01 (10) Omacywanie jamy brzusznej ■    W okresie anestrus macica jest trudna d
AutoCAD. Konstrukcje Budowlane nie mogą się powtarzać na rysunku. Niedopuszczalne jest (i trudne do
klstidwa191 370 i. MOSZYŃSKI: KULTURA LUDOWA SŁOWIAN tomiast jest trudniejszy do wyjaśnienia. W poni
Konieczne jest do tego udowodnienie (MSR 38 par 57) Wartość firmy (MSR 38 par 11, MSSF3 par 52) Wart
1. Proces kamy - definicja PROCES KARNY jest to prawnie uregulowana działalność zmierzająca do wykry
zwanych „dobrych domów”. Droga na dno jest bardzo szybka i łatwa, niestety trudniej jest wrócić do
•    Jawny - jest uświadomiony przez strony, ukryty bywa wyparty do nieświadomoś
Prewencja i terapia wykrycie któregokolwiek składnika zespołu metabolicznego jest wskazaniem do
PICT0124 (2) foicic adtoLWęk aa prMMh nwęhłlUCłliych jest mniej uniwersalne i trudniejsze do realiza
DSCF1672 208 Tadeusz Lubckij KJuct do wszystkich tych zagadek również ukryty jest w tekście fi

więcej podobnych podstron