8265158939

8265158939



Regulamin Studiów w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w § 17 stwierdza, iż: „Za naruszenie przepisów obowiązujących w' uczelni oraz za czyny uchybiające godności studenta student ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną przed komisją dyscyplinarną albo przed sądem koleżeńskim samorządu studenckiego na zasadach określonych w dziale IV, rozdziale 6 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym” [§ 17 Regulaminu].

Istotne znaczenie ma w omawianym przypadku art. 214 Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, w którym stwierdza się: „W razie podejrzenia popełnienia przez studenta czynu polegającego na przypisaniu sobie autorstwa istotnego fragmentu lub innych elementów cudzego utworu rektor niezwłocznie poleca przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego” [art. 214.4. Ustawy’]. Ponadto: „W razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez studenta przestępstwa rektor jednocześnie z poleceniem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego może zawiesić studenta w prawach studenta do czasu wydania orzeczenia przez komisję dyscyplinarną” [art. 214.5. Ustawy]. Istotne znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności karnej i cywilnej ma ostatni punkt art. 214, który mówi: „Jeżeli w wyniku postępowania wyjaśniającego zebrany materiał potwierdza popełnienie czynu, o którym mowa w ust. 4, rektor wstrzymuje postępowanie o nadanie tytułu zawodowego do czasu wydania orzeczenia przez komisję dyscyplinarną oraz składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa” [art. 214.6. Ustawy].

Jeszcze jeden zapis Ustawy: „Rektor może, z inicjatywy własnej lub na wniosek organu samorządu studenckiego, wskazanego w regulaminie samorządu, przekazać sprawę do sądu koleżeńskiego zamiast przekazać ją rzecznikowi dyscyplinarnemu. Sąd koleżeński nie może wymierzać kar wymienionych w art. 212 pkt 4 i 5” [art. 214.1. Ustawy]. „Karami dyscyplinarnymi są: (1) upomnienie; (2) nagana; (3) nagana z ostrzeżeniem; (4) zawieszenie w' określonych praw ach studenta na okres do jednego roku; (5) wy dalenie z uczelni” [art. 212 Ustawy’].

Odnośnie do przedmiotu, w ramach zaliczenia którego student dopuścił się plagiatu, decyzję o warunkach jego zaliczenia w sesji normalnej lub poprawkowej, ewentualnie o nie zaliczeniu przedmiotu w danym roku akademickim i konieczności powtórnego uczestniczenia w zajęciach w' kolejnym roku akademickim, podejmuje osoba prowadząca zajęcia dydaktyczne.

W przypadku pracy licencjackiej lub magisterskiej, o której orzeczono, że stanowi ona naruszenie cudzych praw’ autorskich, istotne znaczenie ma art. 193 cytowanej wcześniej Ustawy, w którym czytamy: „Organ właściwy, w' drodze decyzji, stwierdza nieważność postępowania w sprawie nadania tytułu zawodowego, jeżeli w pracy stanowiącej podstawę nadania tytułu zawodowego osoba ubiegająca się o ten tytuł przypisała sobie autorstwo istotnego fragmentu lub innych elementów cudzego utworu lub ustalenia naukowego” [art. 193 Ustawy]. Jeżeli jednak uczelnia nie stwierdzi, że praca nosi znamiona plagiatu przed nadaniem tytułu zawodowego, bynajmniej nie oznacza to, zdaniem Przemysława Lecha, bezpieczeństwa dla sprawcy. Nie istnieją przeszkody dla odebrania już nadanego tytułu zawodowego [Lech 2008a].

4



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Bibliografia: Akty prawne Regulamin Studiów w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszaw
Regulamin studiów podyplomowych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (tekst
ks. STANISŁAW DZIEKOŃSK1 (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)Język religijny we
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest jednym z najmłodszych polskich uniwersyt
GRZEGORZ ŁĘCICKI Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Instytut Edukacji Medialnej
Psychologia potrzeb Dr Sabina Zalewska Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
PORADNIK DLASTUDENTA UKSW Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Centrum Ekologii i Ekofilozofii Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
UNIWERSYTET KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W WARSZAWIE Instytut Psychologii
(Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa) i dr Adrian Kurcbart (Uniwersytet Jana Kochan
12 Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa 1999, s. 311, „Ełckie Studia
Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
PROTOKÓŁ POSIEDZENIA SENATU UNIWERSYTETU KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W WARSZAWIE w dniu
UKSW - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie UŁ - Uniwersytet Łódzki UO - Uniwersyt
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Przedmiot na maturze polskiej Odpowiedniki
12 12 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie1) WYDZIAŁ BIOLOGII I NAUK O

więcej podobnych podstron