8331763939

8331763939



18 Joanna Dzionek-Kozlowska

3. Transformacja ustrojowa z perspektywy ekonomii ewolucyjnej i nowej ekonomii instytucjonalnej

Przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o przyczyny faktycznego przebiegu i zróżnicowania transformacji można odwołać się natomiast do takich teorii ekonomicznych, w przypadku których przyjmowane na gruncie ekonomii neoklasycznej założenie o niezmienności struktury instytucjonalnej jest uchylone, a zainteresowania badaczy koncentrują się na objaśnieniu jej ewolucji i wskazaniu czynników wpływających na jej przemiany. Tego rodzaju podejście było charakterystyczne dla ekonomistów ewolucyjnych i przedstawicieli nowej ekonomii instytucjonalnej10.

Ekonomia ewolucyjna koncentruje się na badaniu procesów rozwoju zachodzących na rożnych płaszczyznach życia gospodarczego przy założeniu, że zarówno reguły działania organizacji czy społeczeństw, jak i zasady kierujące postępowaniem jednostek ewoluują1 2. Z punktu widzenia analizy transformacji szczególnie użyteczną koncepcją, zaproponowaną przez ekonomistów związanych z tym kierunkiem, wydaje się idea palb dependence12. Samo pojęcie pojawiło się tuż przed rozpoczęciem procesu przemian ustrojowych, i jak nie trudno zgadnąć, początkowo nie miało nic wspólnego z analizą tego procesu. W latach osiemdziesiątych XX wieku P. David i B. Arthur [David, 1985; Arthur, 1989] wprowadzili ją, by wytłumaczyć pojawianie się sytuacji, które z perspektywy ortodoksyjnej teorii ekonomicznej należało uznać za swego rodzaju paradoks, a mianowicie przypadków, w których dochodziło do upowszechniania się gorszych standardów pomimo istnienia innych, lepszych rozwiązań13. Zdaniem wskazanych wyżej badaczy, dla spełnienia się tegp rodzaju scenariusza kluczowy był początkowy etap, na którym gprsze rozwiązanie (technologia) mogło uzyskać niewielką choćby przewagę, przy czym źródłem tej przewagi mogły być nawet pojedyncze, z pozom nieistotne zdarzenia, jednostkowe wybory czy zwykły przypadek. W określonych warunkach14 sku-

1

10    Ekonomia ewolucyjna bywa niekiedy klasyfikowana jako nurt zaliczany do nowej ekonomii instytucjonalnej [Maślak, 2000; Hodgson, 2007]. Należy również dodać, że założenie o stałości struktury instytucjonalnej nie jest utrzymane na gruncie teorii wyboru publicznego. W przeciwieństwie do dwu wymienionych w tekście nurtów — ekonomii ewolucyjnej i nowej ekonomii instytucjonalnej — analizy przedstawicieli Public Choice są jednak poświęcone nie tyle procesom rozwoju tejże struktury, ile raczej przedstawieniu i wskazaniu konsekwencji określonych (istniejących i postulowanych) rozwiązań instytucjonalnych. Jednakże — co także warto podkreślić — już samo uchylenie założenia o stałości struktury instytucjonalnej zaowocowało stworzeniem przez reprezentantów teorii wyboru publicznego pewnych koncepcji, które rzucają światło na przebieg procesu transformacji krajów postsocjalistycznych [szerzej patrz: Terna naboru publicznego. Główne nurty i zastosowania, 2012, zwłaszcza s. 25-26,124-125,216-218,233-234].

2

   Dla rozwoju tego nurtu fundamentalne znaczenie ma praca R. Nelsona i S. Wintera An Eiolutio-nary Theoiy ofEconomic Change [Nelson, Winter, 1982].

12    W polskiej literaturze sformułowanie to jest tłumaczone najczęściej jako trajektorie/ścierki rozwojowe lub zplcŻpość ścieżkowa [zob. Dzionek-Kozlowska, 2010]. Na temat wykorzystania tej koncepcji do analizy procesu transformacji szerzej w: [Dzionek-Kozlowska, 2009].

13    W literaturze ekonomicznej kanonicznego charakteru nabrał tu wskazany przez P. Davida przykład upowszechnienia się klawiatury typu QWERTY [David, 1985]. Z kolei D. J. Puffert [Puffert, 2004] zebrał szereg innych przykładów.

14    David wymieniał tu jednoczesne wystąpienie: (1) tzw. współzależności technicznej, oznaczającej konieczność dostosowania przez nabywców posiadanego kapitału rzeczowego lub/i ludzkiego, (2) qua-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
16 Joanna Dzionek-Kozłowska2. Proces transformacji ustrojowej a ekonomia ortodoksyjna Na przełomie l
OPTIMUM. STUDIA EKONOMICZNE NR 1 (73) 2015 Joanna DZIONEK-KOZŁOWSKA1ZRÓŻNICOWANIE ŚCIEŻEK TRANSFORMA
20 Joanna Dzionek-Kozłowska Sposób, w jaki North posłużył się koncepcjąpath dependence przy analizie
Joanna Dzionek-KozłowskaModel homo oeconomicus Geneza, ewolucja wpływ na rzeczywistość gospodarczą
SPIS TREŚCI 7 18.    Jakie znaczenie miała transformacja ustrojowa dla prawa
DSC00638 1 2— 19X9- 2004 -transformacja ustrojowa - Badanu ekonomiczne wy ko/aly. Ze w lalach 1992-1
Slajd10 ZRÓŻNICOWANIE PŁASZCZYZN TRANSFORMACJI Ogólne hasło transformacji ustrojowej: >
tab 1 do tekstu 2 334 Danuta Graniewska darcze uwarunkowania związane, ogólnie rzecz ujmując, z tran
18 Joanna Żabińska w relacji do występującego ryzyka. W system gospodarki rynkowej wpisana jest równ
18 Joanna Antczak Analizując rys. 1, można wyciągnąć wniosek, że wysokość opłat środowiskowych, jaki
k
Blok kierunkowy Polityka społeczna 1.    Po transformacji ustrojowej w roku 1989 poli

więcej podobnych podstron