8344043883

8344043883



W pierwszej kolejności oznaczymy cały tekst stylem blokowym Treść tekstu i stylem znakowym Domyślny. W ten sposób nadamy wstępne domyślne formatowanie całej pracy.

Następnie sprawdzimy, czy podział na bloki jest zgodny z logiką tekstu i ewentualnie go poprawimy. Później wyróżnimy elementy nagłówkowe: tytuł dokumentu (styl Tytuł), nagłówki rozdziałów (styl Nagłówekl) i podrozdziałów (styl Nagłówek2), a jeśli trzeba — także nagłówki niższego rzędu. Dane identyfikujące autora pracy opatrujemy standardowym stylem blokowym Podpis.

Ważne: nie używamy pustych bloków w roli odstępów pionowych.

2.2.    Wyróżnienia znaków w tekście

Oto jakie style znakowe zastosowano w tym dokumencie do tekstu bieżącego: Cytat (czy słusznie?) do tytułów książek, edytor równań do symboli wielkości fizycznych, Tekst źródłowy do nazw poleceń, plików, stylów i opcji menu oraz Mocno wyróżniony do napisów, które muszą rzucać się w oczy czytelnika, gdyż towarzyszą ważnym uwagom.

2.3.    Znaki typograficzne

Oczywiście nie zapominamy o znakach typograficznych, przede wszystkim cudzysłowach i kreskach poziomych. Napiszemy więc: »dane pochodzą z pliku "woda_tabele. txt"«, ale: »następny rozdział nosi tytuł „Właściwości fizyczne wody”«.

2.4.    Praca nad tabelami

Czas na obróbkę tabel. Stanowią one najistotniejszy fragment dokumentu. Do wierszy nagłówkowych tabeli zastosujemy styl Nagłówek tabeli (standardowy). Do wierszy z danymi zastosujemy styl Zawartość tabeli (standardowy).

Tabela jako taka: budujemy ją konwertując tekst rozdzielany znakami tabulacji na tabelę: Tabela/Konwertuj (opcja menu).

We właściwościach tabeli (Tabela/Właściwości) ustalimy: centrowanie tabeli i jej szerokość oraz szerokości poszczególnych kolumn. Ponieważ każda tabela jest inna, trzeba to zrobić osobno dla każdej tabeli.

Kolumny liczbowe warto wyrównywać do znaku wiodącego: we właściwościach stylu Zawartość tabeli ustalić: tabulatory typu dziesiętnego, jako separator części dziesiętnej wpisać odpowiedni znak (kropka lub przecinek). Ponieważ dane w poszczególnych kolumnach różnią się dokładnością, może zajść potrzeba zbudowania niestandardowego stylu opartego na Zawartość tabeli i zastosowaniu go do wybranych kolumn (np. tych, w których jest dużo cyfr po przecinku).

Podpisy tabel należy robić tak, by system wiedział, że są to podpisy tabel. Korzystać można z funkcji menu: Wstaw/Podpis w chwili, kiedy bieżąca tabela jest pod kursorem tekstowym. Styl podpisu jest dostępny pod nazwą Tabela.

2.5.    Numeracje i spisy

Numerację nagłówków wygenerowano automatycznie (Narzędzia/Konspekt). Spisy treści również (Wstaw/Indeksy i spisy/ . . .). Po zakończeniu pracy spisy trzeba zaktualizować. Wypunktowania i wyliczenia w tekście wymuszono za pomocą stylów blokowych: Lista i



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
I I "
skanuj0046 (33) 400 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa polegających w pierwszej kole
IMG82 (2) Jeżeli w roztworze obecne są dwa lub więcej jonów, które reagują z jonem dodawanym, to w
Ściany zewnętrzne piwnic i parteru: cegła, pustak Ściany zewnętrzne pierwszego i kolejnych pięter:
w 1990 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. W pierwszej kolejności skupiono się nad opracowa
ROZDZIAŁ I I 33 Dlaczego własny biznes? ścieżek kariery, a w pierwszej kolejności do uruchomienia
PICT5926 (2) 1,1 V ra. °/ni»c/a wybór w pierwszej kolejności, cyfra 2 wybór " 1  &nb
sz t2 Pozycję wyjściową obrotu pod ręką oraz pierwsze kroki, oznaczone □ □□□□, wykonujemy identyczn
Gdy użytkownik wpisze adres URL strony w przeglądarce, ta stara się odnaleźć w pierwszej kolejności
Resize of3 r{ Niebezpieczeństwo wypadku! Prosimy w pierwszej kolejności baczną uwagę zwracać na syt
IMG24 A) Warunki geologiczno- inżynierskie 4.1)Gruntu Pierwsze wiercenie oznaczone numerem 20 zosta

więcej podobnych podstron