8344044619

8344044619



niejszą rolę w badanych oddziaływaniach, rozważa, że nie można wykluczyć również częściowego udziału mannanu i glukanu w tym zjawisku. Doktorantka wykorzystała złoże do chromatografii powinowactwa z unieruchomionym wielkocząsteczkowym kininogenem (HK) wyizolowała z puli białek pochodzących ze ściany komórkowej i zidentyfikowała receptory wiążące HK, na podstawie czego określiła lokalizację charakterystycznej adhezyjny Als3p a także enzymów: enola2y, mutazy fosfoglicerynianowej i izomerazy triozofosforanowej. Recenzent uważa, te podjęcie badań aktywacji składników osoczowego układu produkcji kinin i adsorpcji na powierzchni grzybów rodzaju Candida było decyzją słuszną. Szeroki zakres eksperymentów, dobór wysoko specjalistycznych technik molekularnych pozwolił doktorantce na uzyskanie cennych informacji na temat białek uczestniczących w bardzo ważnym etapie zakażenia. W dojrzałej dyskusji autorka kompleksowo scharakteryzowała oddziaływania pomiędzy białkami układu generacji kinin a powierzchnią komórek patogennych grzybów z rodzaju Candida dowodząc, że aktywacja układu kontaktu i związana z nią produkcja prozapalnych i wazoaktywnych kinin przy powierzchni patogenu jest dodatkowym mechanizmem patogenezy zakażeń powodowanych przez te drobnoustroje. Z „Dyskusji” wynika, że doktorantka spełniła założone cele, zrealizowała badania pomyślnie i sprawnie je zredagowała.

Podsumowując uważam pracę za bardzo wartościową, z celnie zaadresowanym problemem badawczym, prezentującą szeroki zakres badań zmierzających do naświetlenia podjętego tematu. Wyniki pracy mają znaczenie zarówno poznawcze jaki duże znaczenie praktyczne.

Uwagi krytyczne. Czytelnikowi rozprawy nasuwa się pytanie, jaka może być aplikacja uzyskanych oryginalnych wyników badań, zwłaszcza że autorka wspomina na str. 130 o silnie immunogennym antygenie branym pod uwagę jako przyszły składnik szczepionek. W zakończeniu „Dyskusji” lub w „Podsumowaniu” brakuje krótkiego komentarza dotyczącego wykorzystania wyników w przyszłej strategii terapii przeciwgrzybicznej, w opracowaniu leków nowej generacji, użytecznych w leczeniu kandydoz. Recenzent będzie oczekiwał rozwinięcia i pogłębienia tego wątku podczas obrony doktoratu.

W ocenianej pracy nie ma odrębnego rozdziału „Wnioski”, który by zawierał syntetycznie sformułowane główne konkluzje wynikające po przedyskutowaniu wyników. Praca ma charakter analityczny, więc przestawienie percepcji czytelnika na inny system myślenia - syntetyczny, naukowy, otwierający nowe perspektywy, znalazło by ułatwienie, gdyby mógł przeczytać wyodrębnione wnioski w punktach. Inna rzecz, że zostały one sformułowane w „Dyskusji”, w poszczególnych akapitach komentujących uzyskane wyniki. Jednak ze względu na poważną objętość rozprawy byłoby zdecydowanie wygodniej dla czytelnika gdyby wnioski zostały ujęte w osobnym rozdziale. Już nie w formie eseju ale w punktach jako tezy. Uwagi techniczne. Pomimo wysokiego poziomu redakcji i bardzo ładnego języka, a także opanowania swoistej terminologii mykologicznej oraz z dziedziny mikrobiologii zakaźnej, autorka nie wystrzegła się serii usterek i uchybień. Zjawiska nie będące patologicznymi określa się nazwą „prawidłowe” lub „fizjologiczne”, a nie „normalne”, jak autorka podaje na str. 41. Zdania w języku polskim nie zaczyna się od wzoru, ani od skrótu, jak to ma miejsce na str. 24,39 i 119. Liczba jest „wyższa” (lub może być „niższa”), ale nie „większa”, jak na str. 113. Także pojęcie, cyt. „ilość komórek” (str. 121,122 x2) jest niewłaściwe, gdyż zjawiska policzalne określa się mianem „liczba”. Autorka nie wystrzegła się też pojęć żargonowych, w dwóch miejscach: na str. 60 jest „zdjęcie”, a powinno być „fotografia”, i na str. 36 jest „zaczerwienienie”, powinno być „rumień”. Na str. 116 brakuje nazw rodzajowych drobnoustrojów (a wy mieniane są one jeden raz), na str. 130 błąd literowy w nazwie gatunkowej. Są to drobne usterki, które nie mają wpływu na ogólną ocenę rozprawy.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Autorskie prawa osobiste są tak ściśle związane z osobą twórcy, ze nie można się ich ani zrzec,
POLITECHNIKA LUBELSKAf=BT    (2) Ze względu na to, że nie można łatwo zmierzyć średni
S5001345 Punkty mają generalnie trzy zalety: 1. Działają wzmacniająco, mimo że nie można odebrać wła
page0020 16 chodząc z fałszywych założeń, apodyktycznie dowodził, że nie można sporządzić soczewek
page0192 178 — odbiera się złemu obłudną maskę, a dzieci przychodzą do przeświadczenia, że nie można
page0211 211 Oba; ci ludzie godni są pogardy, a stąd także wynika, że nie można być równocześnie
filozofia KWESTIA 2 Artykuł 2 Czy można dowieść istnienia Boga Wydaje się, że nie można dowieść istn
15995 S5006391 (2) silnie zniszczone przez wkopy budowlane pod zakładane (u w lalach 50-tych baraki
pogodzenie się z faktem, że nie można jej jednoznacznie zdefiniować. Są jednak pewni, że tworzenie s
r r ^ Czy to oznacza, ^ że nie można już zostać s. żeglarzem? ^ ^Można, oczywis cie! > Ale w
198 (4) 35.Uspdjnianie pozycji percepcyjnych Mówi się, że nie można zabić żaby przez wrzucenie jej d
Krytycy (por. Krystyna Kuliczkowska) nie mają wątpliwości, że nie można uciekac od „spraw trudnych”
DSC09306 22,7% badanych firm przyznaje, że nie prowadzi oceny, 40,9% prow*^ jq systematycznie, a 36,

więcej podobnych podstron