8377355039

8377355039



ZDZISŁAW SIKORSKI

629.13 (061) (09)


NIECO HISTORII

Dziwny może się wydawać fakt urządzenia I Krajowej W ystawy Lotniczej przez Lwów, a nic przez stolicę, mającą przez swe uprzemysłowienie więcej danych ku temu. Gdy jednak zagłębimy się nieco w dzieje naszego lotnictwa zrozumiemy, że Lwów w tym wypadku pozostał jedynie wierny swej lotniczej tradycji. Tak się dziwnie składa, że prawie wszystkie „rewolucyjne" poczynania lotnicze w Polsce mają we Lwowie swój początek i stąd jako „nowinki" wędrują dalej. Nie też dziwnego, że Lwów jest siedzibą najstarszej polskiej organizacji lotniczej jaką jest Związek Awiatyczny Studentów Politechniki.

Powstał on w czasie, gdy lotnictwo światowe stawiało swe pierwsze kroki i było owiane mgłą tajemniczości i romantyzmu. Od chwili wykonania pierwszego lotu na aparacie cięższym od powietrza w grudniu 1903 r. (bracia Wright) datuje się okres prób i doświadczeń, mających udoskonalić ten epokowy wynalazek. Pierwszy tego rodzaju lot znalazł wielu naśladowców w całym świecie, a zwłaszcza we Francji, która wkrótce stała się przodowniczką w tej najmłodszej gałęzi techniki. Nazwiska takich konstruktorów i pilotów jak Furman, Blćriot, Santos-Dumont przeszły do historii.

Te poczynania lotnicze znalazły we Lwowie wielu entuzjastów, zwłaszcza wśród młodzieży technickiej. Ludzie ci pociągnięci nieprzepartym urokiem lotnictwa stworzyli Związek Awiatyczny grupujący studentów Politechniki. Dnia t>. XI. 1909 r. z inicjatywy inż. Libańskiego odbyło się pierwsze konstytuujące zebranie. Związek Awiatyczny od samego początku swego istnienia cieszył się czynnym poparciem i opieką profesorów llubera i Sochackiego. Od czasu swego powstania aż do wojny światowej rozwijał Związek ożywioną działalność naukową i propagandową. W roku J910 urządzono szereg wykładów' o lotnictwie oraz sprowadzono pilota francuskiego Granda, który wykonał kilka udanych wzlotów (po raz pierwszy we Lwowie).

W jesieni tego roku Związek Awiatyczny zorganizował imprezę, która obecnie zasługuje na specjalne podkreślenie. Imprezą tą była 1 Wystawa Awiatyczna w gmachu Politechniki. Wystawiono na niej kilka samolotów polskiej konstrukcji, liczne modele, zdjęcia, mapy itd. Wystawa ta musiała być poważniejszym przedsięwzięciem, jeżeli obejmowała również szereg eksponatów firm zagranicznych. W roku 1911 uruchomił Związek pierwszą w Polsce modelarnię lotniczą. Ciekawym Taktem ilustrującym wszechstronną działalność Związku jest memoriał wystosowany do władz Politechniki domagający się utworzenia laboratorium aerodynamicznego i katedry lotnictwa.

Tak owocną działalność Związku Awiatycz-nego przerwała na długie lata zawierucha wojny światowej. W iciu członków Związku służyło w obcych formacjach lotniczych ginąc często za cudzą sprawę. Niektórym tylko było danym zginąć w walkach wyznaczających granice wolnej Ojczyzny. Nazwiska takich bohaterów powietrznych jak Bastyr, Stec, Toruń nie zostaną nigdy zapomniane. Działalność swą wznowił Związek dopiero w roku 1923. Praca była trudna, gdyż należało odrobić długoletnią przerwę, w czasie której lotnictwo poczyniło olbrzymie postęp)7. Praca ograniczała się początkowo do propagandy, kompletowania biblioteki naukowej i starań o utworzenie Studium Lotniczego na Politechnice.

W’ roku 1924 rozpoczęto prace w dziedzinie szybownictwa, które doprowadziły w latach na-


ZYCIE TECHNICZNE


276




Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
idol1 Może się wydawać[http://piotrek.juda.pl/] 13 JB__- - D Em -d- Esm
skanuj0009 Poznań w Marcu 13 marca był mecz: historyczny mecz Górnik Zabrze - Manchester United. I G
Nieco historii... ■    1971 - Niklaus Wirth, The Programming Language Pascal, Acta
Nieco historii... ■Turbo Pascal 5.5 (1989) - elementy programowania zorientowanego obiektowo ■Turbo
Nieco historii... ■    Delphi 3 (1997) - implementacja kolejnych technologii dotycząc
Nieco historii... ■    Delphi 6 (2001) - zgodność z Kylix (bibioteka komponentów CLX
69353 Image (13) Odbiór i odbiorca w procesie historycznoliterackim 79> III Zamierzam teraz porus
13.12.2001 r. 15KSIĘŹAK 0 HISTORII KSIĘŹAKÓW Edwarda Lebiodę - miłośnika kultury księżackiej i
2 (2146) Współczynnik C w edług Pu/mieia w ażny dla zakresu: O JO +1.20 S - 0.35 f 0,80 = 13 +
Wykres 1.13. Źródła finansowania TYP Historia w 2013 r. Źródło: Ewidencja własna TYP S.A. - stan na
Praca zbiorowa pod redakcją Zdzisława E. Sikorskiego i Hanny StaroszczykCHEMIAŻYWNOŚCI -i I GŁÓWNE
DSCF6474 JON LIFT DOm (MASKA JONOWA ) NIECO HISTORII Maska jonowa jest wynikiem wieloletnich badań s
Image (13) Odbiór i odbiorca w procesie historycznoliterackim 79> III Zamierzam teraz poruszyć pa

więcej podobnych podstron