8504862204

8504862204



Z życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Aktualne trendy w edukacji na uczelniach wyższych.

Doniesienia z The International Conference on Research in Education and Science (ICRES)

W dniach 23-26 kwietnia 2015 roku odbyło się The International Conference on Research in Education and Science (ICRES) w Antalya (Turcja). Celem konferencji było omówienie zagadnień teoretycznych i praktycznych we wszystkich dziedzinach edukacji z perspektywy naukowców, nauczycieli akademickich (praktyków, jak i dydaktyków), studentów oraz osób odpowiedzialnych za przygotowywanie standardów nauczania z różnych krajów.

Motywem przewodnim prezentacji podczas wystąpień konferencyjnych była między innymi analiza dotychczasowych metod nauczania, ocena ich skuteczności oraz przydatności pod względem przyszłego wykonywania podjętego zawodu, identyfikacji trudności w nauczaniu, zarówno z perspektywy nauczycieli, jak i studentów, a także analizy czynników wpływających na identyfikację studentów z wybraną rolą zawodową.

Jeden z kluczowych aspektów konferencji dotyczył analizy czynników wpływających na motywację studentów uczelni wyższych do studiowania. Ahmet Kaya z Ege Uni-versitesi Tire Kutsan Meslek Yiiksekokulu z Turcji w swoim wystąpieniu zaprezentował wyniki badań przeprowadzonych wśród studentów i nauczycieli dotyczących ich poglądów na temat współczesnej edukacji, m.in. poznania głównych trudności i ich przyczyn, a także poziomu motywacji do studiowania. Badacz w swoim wystąpieniu podkreślał, że należy podjąć działania mające na celu dostosowanie nauki i trybu studiowania na uczelniach wyższych, tak aby studiowanie było postrzegane przez studentów jako hobby, a nie przymus. Według wyników badań prelegenta jedynie około 5,08% studentów postrzega studiowanie w kategoriach przyjemności.

Ważnym zagadnieniem poruszonym przez badacza było znaczenie korzystania z Internetu przez studentów. Ahmet Kaya przedstawił wyniki badań własnych, z których wynikało, że około 23,80% studentów deklarowało korzystanie z Internetu dla przyjemności. Jedynie 0,68% badanych wykorzystywało Internet do nauki i podnoszenia kwalifikacji. Znaczny odsetek studentów nie postrzegał zdobywania wiedzy w kategoriach przyjemności, a tym samym nie wykorzystywał Internetu, który był dla nich przyjemnością, w celu pogłębiania wiedzy. Prezentowane wyniki są szczególnie ważne zwłaszcza z powodu wzrastającej oferty nauczania e-learningowego i coraz większego udziału technologii informatycznej w nauczaniu wyższym.

Aliya Mustafina z Nazarbayev University w Kazachstanie w swojej prezentacji podkreśliła, że prawidłowo zaprojektowana i wdrożona technologia informatyczna w nauczaniu może mieć pozytywny wpływ na motywację studentów do studiowania. Jednakże tej tematyce poświęcono niewiele uwagi w literaturze. Prelegentka podkreśliła.

że postawy nauczycieli wobec technologii informatycznych mają istotny wpływ na jej wykorzystanie w procesie dydaktycznym. W swoich badaniach wykazała, że większość nauczycieli była wystarczająco kompetentna do prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem odpowiednich technologii informacyjno-komunikacyjnych. Efektywność prowadzonych zajęć z wykorzystaniem technologii informatycznych była oceniana bardzo pozytywnie przez studentów. Niemniej jednak kluczowym problemem jest dobór odpowiednich i adekwatnych metod informatycznych w pracy dydaktycznej. Nawet bardzo nowoczesne i zaawansowane technologie, z wszystkimi zaletami, są zależne od ludzkiego czynnika. To nauczyciele decydują, czy będą wykorzystywać technologie informacyjne podczas zajęć, czy też nie.

Summer Mouallem z University of Central Lancashire (UCLan) z Wielkiej Brytanii podkreśliła znaczenie uwzględnienia tematów tabu w procesie dydaktycznym. Badaczka zaznaczyła, że seksualność człowieka stanowiła temat tabu dla około połowy badanych, a ageizm - dyskryminacja ze względu na wiek - był tematem tabu dla 30% respondentów. Powyższe dane są szczególnie ważne w kontekście nauk medycznych. Wiele chorób i leków może negatywnie wpływać na jakość życia seksualnego pacjentów. Niestety znaczący odsetek pacjentów ma problem z bezpośrednim zakomunikowaniem swoich problemów seksualnych. W związku z tym oczekuje się, że lekarz jako pierwszy rozpocznie rozmowę na ten temat. Natomiast lekarze są przekonani, że to pacjent powinien pierwszy poinformować lekarza, jeśli boryka się z problemami związanymi z życiem seksualnym. Dyskryminacja osób ze względu na ich wiek (ageizm) może mieć również istotne znaczenie w naukach medycznych. Aktualnie obserwujemy wzrastający odsetek osób starszych jako pacjentów państwowych i publicznych ośrodków zdrowia. Summer Mouallem podkreśliła potrzebę opracowania ogólnych wytycznych rozmowy na tematy mogące stanowić tabu, które łączyć będą kontekst kulturowy, jak i etyczny.

Część sesji plenarnych poświęcona była sposobom przekazywania wiedzy na temat nauk medycznych. Prelegenci zaznaczyli, że podstawowe przedmioty teoretyczne są bardzo często szybko zapominane przez studentów medycyny. Obecne trendy w ich przekazywaniu akcentują potrzebę opracowania różnych metod dydaktycznych mających na celu efektywne przekazanie wiedzy studentom medycyny.

Muaawia Hamza ze współpracownikami z King Saud bin Abdulaziz University For Health Sciences z Arabii Saudyjskiej analizowali skuteczność efektów nauczania biochemii medycznej w postaci zintegrowanych programów medycznych. Prelegent podkreślał, że nauczanie biochemii lekarskiej zintegrowanej z fizjologią i anatomią medyczną daje lepsze efekty kształcenia, zwłaszcza jeśli zastosowana jest metoda oparta na rozwiązaniu problemu (tzw. Problem Based Learning). Podczas wystąpienia podkreślono, że takie zintegrowane podejście może bardziej zachęcić studentów do nauki biochemii, zwłaszcza że przedmiot ten jest postrzegany jako bardzo trudny. Podobne obserwacje, choć tyczące się fizjologii, odnotowała grupa badaczy pod kierownictwem Asma M. AlMohanna z King Saud Bin AbdulAziz University for Health. Podkreślają oni, że nauczanie fizjologii lekarskiej z wykorzystaniem metody opartej na rozwiązaniu problemu i integracji z innymi przedmiotami klinicznymi daje lepsze rezultaty nie tylko w efektach kształcenia, ale przekłada się na jej wykorzystanie w praktyce. Tym samym, zintegrowane

16 Medycyna Dydaktyka Wychowanie, Vol. XLVII, No. 5/2015



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoLaudacja na uroczystość nadania (Panu Prof. dr. fa6. n.
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoLaudacja na uroczystość nadania (Panu Prof. dr. fa6. n.
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Drukarka 3D, znajdująca się na wyposażeniu Wydziału
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoLaudacja na uroczystość nadania (Panu Prof. dr. fa6. n.
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoLaudacja na uroczystość nadania (Panu Prof. dr. fa6. n.
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego7. edycja imprezy naukowo-edukacyjnej WARSZAWSKI UNIWER
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego „Medicathlon” na Polu Mokotowskim. Na pierwszym planie
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dużo publikuje się również na temat terapii fagowej, c
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoLaudacja na uroczystość nadania (Panu Prof. dr. fa6. n.
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoDr Olga Ciepiela (Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Czy nagrodzony projekt będzie realizowany w Państwa
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego W jaki sposób chce Pani zarazić studentów pasją
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoOdsłonięcie tablicy upamiętniającej sylwetkę Pani Profe
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Otwarcie Klubu Profesorskiego, które nastąpiło 10 lute
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoI Studenckie Ogólnopolskie Forum Radiologiczne 1 marca
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoZ SenatuWarszawskiego Uniwersytetu Medycznego 23 lutego
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Senat pozytywnie zaopiniował wniosek nr 3 o przyznanie
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Senat pozytywnie zaopiniował powołanie Pani dr hab. Ma
Z życia Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoOdszedłPan Profesor Stefan Kruś 17 lutego 2015 roku ods

więcej podobnych podstron