8611192037

8611192037



6 Izabela Steinka, Piotr Przy by Iow ski

Obszerne badania prowadził Hammes [11] wprowadzając do produkcji surowych i wędzonych kiełbas i szynek 40 rodzajów mieszanek kultur starterowych o różnorodnym składzie. Większość preparatów zawierała w swoim składzie bakterie fermentacji mlekowej i bakterie z rodzaju Micrococcus.

Bakterie fermentacji mlekowej powodowały obniżenie pH i przyspieszały proces dojrzewania, mikrokoki zapewniały uzyskanie odpowiedniej jakości zdrowotnej produktu poprzez aktywną redukcję azotanów. Wiele preparatów zawierało pleśnie i drożdże. Badania przeprowadzane w warunkach przemysłowych wykazały, że z punktu widzenia higieny, najlepszą jakość zdrowotną produktów uzyskiwano przy zastosowaniu mieszanin kultur bakterii fermentacji mlekowej i mikrokoków.

Mieszane kultury starterowe stosowano także do produkcji salami. Oprócz Micrococcus sp., który przyczyniał się do stabilizacji barwy, specyficznych walorów smakowo - zapachowych oraz redukcji azotanów V dodawano liofilizowane lub mrożone kultury Lactobacillus plantarum [51].

Obydwa szczepy były wielokrotnie testowane pod kątem ich wykorzystania jako oddzielne składniki starterów [28, 42], Dobór szczepów Micrococcus sp. odbywał się przez izolację z kiełbas i selekcjonowanie szczepów o najwyższej aktywności redukta-zy azotanowej, enzymów proteolitycznych i lipolitycznych [42],

Zastosowanie Pediococcus acidilactici w technologii peklowania bekonu [49] powodowało, że tak uzyskany produkt dawał zadawalające wyniki w teście określającym poziom nitrozoamin i przetrwałników Clostridium botulinum w porównaniu z produktami peklowanymi metodą tradycyjną.

Zagrożenie zdrowotne wynikające ze stosowania bakterii fermentacji mlekowej pojawia się jednak jeżeli surowiec stosowany do produkcji fermentowanych kiełbas jest silnie zanieczyszczony gronkowcami.

Pediococcus acidilactici powoduje wprawdzie skrócenie czasu fermentacji o 40%, ale inhibicja wzrostu populacji Staphylococcus sp. przyczyniała się do znacznego wzrostu stężeń azotanów III w kiełbasie [39].

Paleari i wsp. [38] prowadzili badania w kierunku zaadaptowania Corynebacte-rium sp. jako składnika starterów stosowanych do peklowania. Uzyskane wyniki pozwoliły na stwierdzenie, że izolowane szczepy Corynebacterium sp. stymulowały powstawanie właściwej barwy mięsa, wzrost redukcji azotanów oraz zahamowanie patogennej mikroflory.

Do fermentowania mięsa próbowano również stosować [13] mieszaninę szczepów: Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Micrococcus varians oraz Pediococcus acidilactici. Obserwowane zjawisko antybiozy między bakteriami z rodzaju Pediococcus i Lactobacillus wynikające z wrażliwości na produkowane przez szczepy



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
10 Izabela Steinka, Piotr Przybyłowski azotanów III [34], Obserwowano znaczną kumulację azotanów III
12 Izabela Steinka, Piotr Przybyłowski zamknięte w pustych przestrzeniach żelu
13 Paw Iow ski/Problemy Ekorozwoju/Problems of Sustainablc Dcvclopmcnt 2/2012, 7-13 8.
126 5.3 Introduction For resident bird species living at northem latitudes, winters are characterize
F00574 013 f043 Hepatomegaly Oozing from puncture due to bleeding diathesis caused by Iow plate
188 a few further translations (by G-łoskow.ski, Szemiot etc.), chiefly from other Latin versions. A
common in babie* aflcctcd by Iow growth. The powerful inhibitmu factor on fungol growih was cfcmonst
126 5.3 Introduction For resident bird species living at northem latitudes, winters are characterize
Vilniana7301 97 jednopiętrowym domu przy ulicy Zwierzynieckiej, gdzie w obszernym lokalu na pier
P3310019 (2) ta 1 ^ .agatiiucau i Przy kład 1.1. (badaniu ekonomiczno-społeczne) W obszernym badaniu
52463 P3310019 (2) ta 1 ^ .agatiiucau i Przy kład 1.1. (badaniu ekonomiczno-społeczne) W obszernym b
GOTOWE lotniczówka apartamenty przy by cordia Parku Lotników
Ann. Acad. Med. Gedan.. 2009, 39, 123-132 IZABELA STEINKAINNOWACJE TECHNOLOGICZNE A BEZPIECZEŃSTWO

więcej podobnych podstron