9003499662

9003499662



wszak różnica. Nie chodzi tu bowiem o dostrzeżenie „istot” lub eidos, jako skutek epo-che, lecz o zabieg ustalenia określonych reguł, przyjęcia ich niejako na próbę, aby pokazać, że postępowanie wedle nich prowadzi niechybnie do nieporozumień, do sytuacji, w których rzecz przybiera inny niż zakładaliśmy obrót; „że plączemy się niejako w swych własnych regułach”. Celem tego zabiegu jest właśnie ukazanie tego zaplątania i zorientowanie się w nim (DF§125).

Przypomnijmy, że projekt filozofii hermeneutycznej ściśle wiąże się z metodą fenomenologiczną273. Dzieło Gadamera metodologicznie rzecz biorąc stoi na podłożu fenomenologicznym, jednakże bliżej mu w tym względzie do Heideggera niż Husserla, fenomenologia bowiem to dla autora Prawdy i metody „teoria rzeczywistego doświadczenia, jakim jest myślenie”. Dalej w tym fragmencie przedmowy do tego dzieła czytamy: „Muszę więc podkreślić, że moje analizy gry lub języka są pomyślane czysto fenomenologicznie” (i dalej w przypisie): „Dlatego gdy poznałem pojęcie gier językowych u Ludwiga Wittgensteina, wydało mi się ono zupełnie naturalne”274. Gadamer wiąże więc pojęcie fenomenologicznego wykazywania ze stosowanym przez Heideggera pojęciem hermeneutyki a jednocześnie - sądzę, że nie przez przypadek - dostrzega też podobieństwo w takim podejściu do filozofii i do języka u Wittgensteina275.

Reasumując powyższe uwagi, można stwierdzić, że problem metody jest w dziele Wittgensteina ściśle podporządkowany przedmiotowi badania, a więc językowi. Problem filozoficzny to problem pojęciowy, a zatem drogą do jego rozwiązania jest ukazanie prawdziwej natury takiego problemu, który z perspektywy tradycyjnego podejścia do filozofii, jest problemem pozornym. Można powiedzieć, że problem filozoficzny nie ma swego źródła w świecie-w-sobie, lecz w języku potocznym, odzwierciedlającym bycie w świecie.

Fenomenologiczne echa, jakie pobrzmiewają w niektórych uwagach późnego Wittgensteina, świadczą o podobnym, jak w filozofii hermeneutycznej napięciu pomiędzy metodą a prawdą. Niewątpliwie fakt, że m.in. Dociekania filozoficzne są dziełem niesystematycznym, nieuporządkowanym, są zbiorem luźnych uwag, może wynikać właśnie z nie-adekwatności jakiejkolwiek metodologii w stosunku do tego, co austriacki filozof chciał

273    Dyskusja o tym, jak dalece hermeneuci odbiegają od intencji Husserla i jego programu fenomenologii wymaga osobnej dyskusji. W niniejszej pracy nawiązuję do idei fenomenologicznych zawartych w tekstach hermeneutów.

274

H.-G. Gadamer: Prawda i metodas. 15.

27 S

' Por. także P.M.S. Hacker: Ludwiga Wittgensteina..., s. 33.

99



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanowanie0034 Nie chodzi tu jedynie o jego sympatie dla tych czy innych autorów „ginącej kultury” —
Taka antropologiczna transformacja kantyzmu (nie można tu bowiem mówić o neokantyzmie z tego względu
ScannedImage 64 - 36 - Nie chodzi tu przy tym wyłącznie o taktyczny wzgląd na obserwatorów, czy nawe
CCF20090701026 50 E. Cassirer ~ O teorii względności Einsteina nej jedności pomiaru. Jak widać nie
60230 IMG$96 (2) wiadomościach i umiejętnościach. Nie chodzi tu wcale o jakieś specjalne badania tes
www.dobry-wodzirej.pl www.na-wesete.pl Nie chodzi tu jednak o dziwaczność, o silenie się na
104S15 14 Inaczej mówiąc, nie chodzi tu o urzeczywistnienie jakichś presji warunkowanych „gdzie indz
dezynfekcja wody ozon 2 Dezynfekcja wody jest jednym z ważniejszych wyzwań dla 21 wieku. Przy czym n
Lonewolf jest jednym z tych zespołów, które wciąż pozostają wierne klasycznemu heavy metalowi. Nie c
Obraz8 2 pomocy społecznej i polityki socjalnej. Nie chodzi tu tylko o brak środków publicznych prz
prosto i nie chodzi tu o same przestrogi przed bałwochwalstwem nowości, ale o to, że jedną ze swoist
•    nie chodzi tu o sprzeczność między wolą a jej przejawem, ale o
c Równorzędna pozycja prawna (nie chodzi tu o równorzędność ekonomiczną), wyraża się w tym, że jedna

więcej podobnych podstron