9172401555

9172401555



Badania sondażowe związane z realizacją niniejszej dysertacji wykazały, że z wielu tlenkowych układów binarnych (ABC^-SnCh; Al2C>3-Ge02; AI2O3-B2O3 jak i AhC^-MgO), jedynie w przypadku modyfikacji tlenku krzemu składnikiem cynowym udało się opracować jego syntezę na drodze procesów zol-żel w warunkach bezwodnych. Biorąc pod uwagę powyższy fakt, w dobraniu informacji literaturowych, starano się uwzględnić zarówno pojedyncze składniki układu jak i zmiany ich właściwości spowodowane obecnością drugiego elementu w podstawowej matrycy.

1. SiC>2 jako składnik matrycy żelowej 1.1. Właściwości i struktura S1O2

Dwutlenek krzemu zwany pospolicie krzemionką to związek bardzo szeroko rozpowszechniony na Ziemi, jest składnikiem skał, kamieni szlachetnych i półszlachetnych. W przyrodzie występuje w dużych ilościach jako piasek, który najczęściej zawiera rozmaite zanieczyszczenia. Dwutlenek krzemu w stanie wolnym stanowi ok.12% skorupy ziemskiej, natomiast po uwzględnieniu minerałów, w których występuje w postaci związanej (krzemiany, glinokrzemiany), jego udział procentowy dochodzi do 52% [12]. Dwutlenek krzemu topi się w temp. 1710°C. Nawet podczas bardzo wolnego ochładzania zestala się na szkliste, bezpostaciowe ciało stałe (szkło kwarcowe). Jego temperatura wrzenia wynosi 2230°C. Krzemionka jest bardzo odporna chemicznie i reaguje jedynie z gorącymi, stężonymi roztworami wodnymi KOH i NaOH, stopionymi Na2CC>3 i K2CO3, gazowym fluorowodorem (HF) oraz stężonym roztworem tego gazu w wodzie. W wyniku reakcji krzemionki z KOH, NaOH, Na2C03 i K2CO3 powstają odpowiednie sole - krzemiany sodu i potasu - które są rozpuszczalne w wodzie i sprzedawane jako tzw. szkło wodne [13].

Chemicznie czysta krzemionka (Si02) ma postać bezbarwnych kryształów. W zależności od temperatury możemy spotkać się z jej licznymi odmianami, takimi jak: kwarc a i P (układ heksagonalny), krystobalit a i P (układ regularny), trydymit a, p i y.

Każda z tych odmian ma inną strukturę zarówno w niskiej, jak i w wysokiej temperaturze. Temperatury przejść między poszczególnymi odmianami krzemionki przedstawiają się następująco:

kwarc a 846 K -> kwarc P kwarc P 1143 K trydymit P trydymit p <r 1743 K -> krystobalit p krystobalit p 4- 1983 K stopiona krzemionka

14



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG07 LECZENIE CHIRURGICZNE Badania przeprowadzone w klinice kierowanej przez autora wykazały, że w
Zdjęcie7764 Badania gleby w przeprowadzone w różnych Miastach Polski wykazały, że w 10 - 80% pr
IMG PRZYKŁAD: W Firmie „Z" przeprowadzono badania ankietowe związane z realizacją polityki ksz
IMG PRZYKŁAD: W Firmie „Z" przeprowadzono badania ankietowe związane z realizacją polityki ksz
Zagrożenia wodne Doświadczenia i badania wykazały, że zagrożenie wodne w naszym pokładzie związane j
DSC43 (6) 212 PSYCHOLOGICZNE MECHANIZMY REKLAMY interesujący wynik związany z zappingicm. Badania w
0000003 (16) 6 WSTĘP Niektóre badania wykazały, że rozwoj intelektualnydzieci matek palących jest go
skanuj0012 (382) Przeprowadzone na terenie Polski badania wykazały, że systematycznie maleje zależno
rozdział 4 (39) ją utracić. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych AP wykazały, że krzywa życia
IMG#27 Wi troli i oceny uzyskiwanych rezultatów,’Przeprowadzone badania empiryczne wykazały, że właś
IMGS90 ftofwój fi*yc*ny Badania specjalistów wykazały, że w okrasie prsed szkolnym następuje intensy

więcej podobnych podstron