922741384

922741384



14 Stefania Skwarczyńska

Obok badań nad istotą literatury do przedmiotu badań teorii literatury należy rozpatrzenie istoty dzieła literackiego. To jej zadanie było zresztą zawsze — nawet przy innym rozumieniu zakresu i celu badań teoretycznych — wysuwane na pierwszy plan. Rozbieżność budziło tylko samo ujęcie dzieła literackiego.

Uświadomienie sobie istoty dzieła literackiego jest zresztą bardzo trudne. Najczęściej nawet badacz literatury przemilcza w sobie te trudności, godzi się niejako z niejasnościami; postępuje z pojęciem dzieła literackiego podobnie jak np. zoolog, który zwierzęta opisuje, klasyfikuje — nie stawiając sobie pytania, czym jest w istocie zwierzę. Przy próbach sformułowania istoty dzieła literackiego występują najczęściej dwa błędy: zbytnie zwężenie lub zbytnie rozszerzenie zakresu pojęcia. Ze względu na konsekwencje w rozważaniach teoretycznych i badaniach literackich słricło sensu błąd drugi wydaje się mniej niebezpieczny.

My określilibyśmy dzieło literackie jako twórczą manifestację życia poprzez słowo1 2. Sformułowaniem tym przeciwstawiamy się zacieśnieniom zakresu badania, które pozornie tylko ograniczają i ustalają przedmiot badania3, bo odrzucają poza jego ramy i zasięg — zjawiska istotne. Przez sformułowanie to omijamy tradycyjny podział na dzieła „literackie" i „nieliterackie“, czyli takie, którymi się badanie literackie zasadniczo zajmuje i zasadniczo nie zajmuje.

Przypominamy, że kwestia „literackości" w dwojakim sensie, w jakim ją ujmuje rozumienie potoczne: a) „literackość* dzieła, bo autorowi przyświecał specyficzny cel: budzenie nim postawy estetycznej odbiorców, b) „literackość“ dzieła jako pozytywna ocena jego osiągnięć artystycznych4 — wiąże się tylko

1

1 „Dichtung ist Kunst durch die Sprache" powiada J. Pfeiffer, Um-gang mit Dichtung, 1926, s. 9.

2

Pozornie, bo bliższe teoretyczne rozpatrzenie jak i praktyka badawcza wskazuje na wielką ilość „przypadków granicznych", które chociaż nie

3

mieszczą się w pojęciu dzieła literackiego, przecież domagają się (czasem lub zawsze), przyaajmniej częściowo, analogicznego traktowania badawczego jak dzieło literackie. Por. omówienie „wypadków granicznych" u R. Ingardena Das literarische Kunstwerk, s. 326; należałoby — biorąc rzecz od strony tworów wyrażonych nawet tylko słowem — upomnieć się o szereg innych jeszcze zjawisk, według tych założeń „z pogranicza literatury**, jak np. list, reportaż etc.

4

s Uważa się za dzieło literackie np. każdą balladę, nawet w osiągnięciach artystycznych słabą, bo przy powstaniu jej — w samym założeniu napisania ballady — przyświecał autorowi zamiar budzenia utworem postawy estetycznej odbiorców. Z drugiej strony o przynależności do literatury np. listów Marianny d’Alcoforado decyduje ich wysoka wartość artystyczna. — Rozpatrywałam to zagadnienie w rozprawie O pojęciu literatury stosowanej (Szkice z zakresu teorii literatury). Potem na podobnym stanowisku stanął prof. Abercrombie, Principles of Literary Criticisme w dziele zbiorowym An Outline of modern Knoledge; mówi o tym M. Kridl (op. cit. s. 43) — reprezentując zresztą poglądy przeciwne.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
24 Stefania Skwarczyńska Obok intuicji i zabiegów analizujących i syntetyzujących konieczne są w bad
8 Stefania Skwarczyńska badań psychologicznych; tym samym wyrywał grunt spod nóg teorii literatury,
STEFANIA SKWARCZYNSKA łVimmrl7iThistoria a teorią literatuhj nvmvTVDAWXKiv i«»
STEFANIA SKWARCZYNSKA Ibmiedzii historia a teorią literatury I
Henryk Markiewicz, Wymiary dzieła literackiego, Kraków 1984. Stefania Skwarczyńska, Kierunki w badan
18 Stefania Skwarczyńska jące się coraz bardziej pejoratywne odczucie pojęcia: literatura1. Z pojęci
22 Stefania Skwarczyńska np. konkretu literackiego, który by nie zrealizował istoty któregoś rodzaju
26 Stefania Skwarczyńska teoria literatury swój dobroczynny plon, także w kształcie pomocy, jaką uży
S. Frybes: Koncepcje badań nad życiem literackim Trudności metodologiczne: nadmiar materiałów
52216 P1100692 (2) mSSmi
24857 Próba ujęcia wyznaczników 5 362 • SS — M. Jasińska, Stefania Skwarczyńska jako teoretyk litera
Image051 7 Stefania SkwarczyńskaCechy konstytutywne gatunku* [w:] Stefania Skwarczyńska, Wstęp do na
img031 (72) ZESTAW V 14. Na zdjęciu obok przedstawiono A.    wannę dezynfekcyjną. B.
kat C 37 Umieszczone obok nazwy miejscowości znak z literami PL oraz znak wyróżniający państwo przyj
14 STEFAN RYOIEL Takim centralnym i jedynym urzędem administracyjno-bi-bljotecznym nie może i nie po

więcej podobnych podstron