9524124331

9524124331



których można podzielić się radosnymi przeżyciami lub też przygnębiającymi doświadczeniami i pocieszeniem. Miejsce spotkania może być przyda tnąpłaszczy-zną przekazywania orientacji czasowej oraz rozwoju współpracy i zrozumienia/ współczucia pomiędzy częściami. Tego typu współpraca wewnętrzna jest bardziej prawdopodobna, jeśli zdysocjowane części potrafią się skoncentrować i kolektywnie dzielić się swymi przeżyciami wewnętrznymi (w tym zasobami) które to przeżycia są powiązane z teraźniejszością, a jednocześnie gdy strony izolują traumatyczne wspomnienia i inne czynniki zakłócające. W literaturze EMDR proponuje się różne warianty tej procedury (Bergmann, 2007; Forgash 8C Copeley, 2007; Gonzales & Mosąuera 2012; Paulsen, 2007, 2009). Wewnętrzne miejsce spotkań oraz wyobrażeniowe bezpieczne miejsca (patrz kolejne podrozdziały) mogą stać się częścią bardziej złożonej struktury, np. wewnętrznej wspólnoty (Van der Hart, 2012).

Zwalczanie blokad. Fobia wobec części dysocja-cyjnych, objawiająca się w różnych punktach blokady, może być wielokrotnie poddawana procedurom typowym dla EMDR. Takie procedury mogą wspomóc rozwój wewnętrzny począwszy od konfliktu między częściami do wzajemnej empatii i współpracy (Gonzales & Mosąuera, 2012). Jednym z przykładów jest umożliwienie zdysocjowanej części nawiązania bardzo potrzebnego połączenia z innym (pod)systemem działania, ujawnianym przez inną część. W takiej sytuacji terapeuta pomaga obu częściom tymczasowo stopić się w jedną co umożliwia tej stronie, która tego potrzebuje, uzyskać dostęp do tego (pod)systemu działania, a tym samym do potrzebnego działania. Przykładem może być nieśmiała ANP pacjenta z D1D, która poprzez tymczasowe połączenie się z agresywną EP może stać się bardziej asertywna w życiu codziennym (H. Matthess, komunikacja personalna, 5 czerwiec 2009 r.). Trudności w przeprowadzeniu tego typu interwencji można przezwyciężyć za pomocą psychoedukacji i określonych procedur EMDR. Przykładowo, gdy część ANP obawia się agresywnej i głośnej EP oraz nie potrafi odczuwać jakiejkolwiek empatii w stosunku do takiej EP, wówczas terapeuta może zachęcić ANP do przyjrzenia się EP, omówienia uczuć, które odczuwa w stosunku do niej i zwrócenia uwagi na swe doznania. Krótka stymulacja bilateralna (BLS) takiego doznania, może przynajmniej częściowo odblokować impas, bądź poprzez ułatwienie zmniejszenia negatywnego doznania bądź poprzez zwiększenie refleksyjnego funkcjonowania w ANP. Niemniej jednak zaleca się ostrożność, gdyż stymulacja bilateralna może skutkować zwiększeniem dystresu. Gdy niechęć ANP do dialogu z EP zmniejszy się terapeuta może zaproponować podobną możliwość EP. W ten sposób można poprawić wewnętrzną współpracęi komunikacjępoprzez ostrożne stosowanie BLS w celu usunięcia określonych „punktów blokujących” (Gonzales & Mosąuera, 2012).

Przezwyciężanie fobii wobec części imitujących sprawcę

Powtarzane przez terapeutów wyjaśnienia na temat wartości ułatwiających przetrwanie, przejawianych przez inne części - zwłaszcza przez te najbardziej przerażające lub pogardzane - oraz na temat interakcji między nimi, pozwalają uczyć inne zdysocjowane części, że możliwa jest pozytywna interakcja z tymi częściami i że przynosi ona korzyści wszystkim częściom uczestniczącym w tym procesie, a także kształtuje pozytywne umiejętności interpersonalne. Ważnym przykładem może być sytuacja, kiedy części ANP i EP odczuwają ekstremalny strach przed częściami imitującymi sprawcę, określanymi również jako prześladowca, sprawca lub część (części) prześladowcze (Kluft, 2006; Ross, 1997, Van der Hart i in., 2006): zdysocjowane części, które imitują rzeczywistych sprawców i często są traktowane jako sprawcy przez inne części. Konieczna jest powtarzająca się psychoedukacja lub eksploracja pierwotnej funkcji przetrwania tych części; przykładowo dostrojenie się do działań i (re) akcji sprawcy wobec pacjenta jako dziecka oraz próba zapobieżenia tym działaniom i reakcjom poprzez karanie innych części w taki sposób, jaki zaobserwowały u tych sprawców (np. maltretujących i poniżających rodziców). Części te mogąposiadać umiejętności funkcjonalne, takiej ak kontrola lub siła, ale zazwyczaj część ANP pacjenta odrzuca je, a inne EP bojąsięich, gdyż przypominają im o cechach osobowości sprawcy oraz o przykrych doświadczeniach. Zakłóca to korzyści wynikające z terapii. Realizacja w formie odróżniania prawdziwego zewnętrznego sprawcy od jego/jej wewnętrznego obrazu jest niezbędna dla osiągnięcia postępu w terapii (Paulsen, 2009; Van der Hart i in. 2006).

Części imitujące sprawcę ale nie tylko, są często uwikłane w zachowania autodestrukcyjne, naruszanie granic w kontaktach z innymi ludźmi lub też w trwające dręczenie fizyczne lub seksualne. Ponownie należy podkreślić i zrozumieć, że tego typu działania destrukcyjne, pomijając ich niewłaściwość, sąpróbami rozwiązania problemów powstałych w ekstremalnych (traumatycznych) okolicznościach. Terapeuci muszą rozpoznać i uznać pierwotną funkcję przetrwania oraz pomóc ANP w porozumieniu się z takimi częściami i zachęceniu ich do alternatywnych, mniej destrukcyjnych lub raczej konstruktywnych

E88 Journal of EMDR Practice and Research, Volume 9, Number 2, 2015



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
224 Traktat drugi legislatywie we wszystkich sprawach, w których można odwołać się do zwierzchności.
Publikowanie linków do stron internetowych Dzięki tej opcji można podzielić się ze studentami zbiore
Miejsca, w których można zarazić się koronawirusem 72% 72% H 60% ■ 57%
DSC00088 (3) Zadanie 40. Do diagnozowania których inwazji wykonuje się metodę Baermanna lub Vajdy, w
P1070613 się barwą rdzennej samogłoski nosowej (4 — <?), z których większość podzieliła się zakre
DSC01610 (5) Ze względu na sposób wykonania pale można podzielić na; — wbijane, wciskane lub wkręcan
CCF20090212060 I rozwojowym, czy też dzięki uczeniu się przez naśladownictwo, lub też - jak podejrz
P1070613 sic barn/) rdzennej namogłoski nosowej (q — ę), z których większość podzieliła się zakresem
str 046 047 tego też cały oddział został podzielony na dwie roty, z których każda składała się z 200
Image464 (rys. 4.571) lub wtedy, gdy na jego wejście zostaną podane impulsy, których liczba mieści s
Skanp (2) y ■ •    Punkt archimdesowy- Yłaśchypścipsoby, na których można się oprzeć

więcej podobnych podstron