9574065435

9574065435



Tytuł poematu nawiązywał do wiersza lorda Alfreda Douglasa z 1884 roku pt.: Dwie Miłości, gdzie homoseksualizm określony został mianem „miłości, która nie ośmieliła się wypowiedzieć swego imienia” (the lovc that dare not speak its namc). Kirkup przywoływał ten tytułu twierdząc, że w dzisiejszych czasach miłość taka już może się ujawniać.

Podmiotem lirycznym jest Longinus, rzymski legionista, który relacjonuje wydarzenia w pierwszej osobie. Jest tym, który stojąc u stóp krzyża, przebija bok konającego Jezusa. Legionista, jak określił to sędzia, opisuje „w dosadnych szczegółach analny i oralny stosunek płciowy z ciałem Chrystusa, bezpośrednio po jego zgonie”14. Fizyczna i duchowa miłość okazały się zmieniać legionistę z poganina w gorliwego chrześcijanina. Poemat koncentruje się na homoseksualnej nekrofilii, którą rzymski legionista tłumaczy homoseksualnymi skłonnościami Jezusa za jego życia („Wiedziałem, że robił to z innymi mężczyznami”) i wymienia co najmniej siedemnastu, łącznie z jego dwunastoma uczniami, z którymi Chrystus kochał się „razem i osobno”15. Longinus pieści ciało Jezusa16, ale też spostrzega ku swemu zdumieniu, że Jezus odwzajemnia te pieszczoty17. Potem następują trzy długie i samotne dni bez Chrystusa, by wreszcie połączyć się z nim na nowo, gdy ten po zmartwychwstaniu ukazuje się legioniście i zabiera z sobą, okazując tym samym „miłość, która odtąd na zawsze ośmiela się wypowiadać swe imię”.

We wrześniu 1976 r. na wiersz natknęła się Mary Whitehouse, przewodnicząca Narodowego Stowarzyszenia Słuchaczy i Widzów, i wniosła prywatne oskarżenie o bluźnierstwo. Whitehouse działała na podstawie ustawy z 1888 r., która wymagała zgody sędziego na wniesienie oskarżenia. Takie rozwiązanie miało służyć selekcji skarg, ułatwiając pracę sądów, które nie rozpatrują spraw uznanych przez sędziów za bezzasadne. Whitehouse i jej prawnicy uznali, że ani drukarz, ani ilustrator, ani nawet sam autor wiersza nie dopuścili się bluźnierstwa - Kirkup napisał wiersz „do szuflady” i nie on go

14    Lord Roskill podczas postępowania odwoławczego przed Sądem Apelacyjnym, R. v. Lemon, i R. v. Gay News Dcl, Weekły Law Reports 1978, t. 3, s. 405.

15    James Kirkup, The Love that dares to speak its name, Gay News 1976, nr 6 (June 3-16), s. 26.

16    For the last time/Ihad my lips around the tip/of the great cock, the instrument / of our sahation, our eternal joy.

17    Ifelt him en ter into me, and fiercely spend his spirifs finał seed within my hole... He crucified me with him into kingdom come. This is the passionate and blissjul crucifixion same sex lovers suffer.

9



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
VotumZbigniew Morsztyn oprać. Janusz Pelc. Wrocław 1975. BN I Tytuł "Votum" nawiązuje do
Już tytuł tego króciutkiego wierszyka nawiązuje do porządków archetypowych, zaproponowanych przez
WPROWADZENIE Tytuł monografii Instrumentarium przyszłego dyplomaty nawiązuje do artykułu autorstwa
PICT0008 (25) Tytuł Krasińskiego wyraźnie nawiązuje do wielkiego dzieła Dantego z XIV w. pt. Boska k
47716 SNV36341 wiersz Sen i poprzedzający go Ucinek. który nawiązuje do ny J wW__    
DSC04605 (2) xxn MOTYWY LITERATURY LUDOWEJ szczegółowe, wiek wierszy Leśmiana nawiązuje do motywy li
„Pogrzeb prezydenta Narutowicza” . wiersz polityczny . nawiązanie do wydarzenia zabicia prezydenta
nie tylko nawiązać do wzoru antycznego, był zobowiązany także do złożenia wiersza wedle uznanych
15(3) źf£%t&u k 2003 Str. 15 Przebieg: 1. Nawiązanie do tematu zabawy - wysłuchanie krótkiego wi
P1080717 Ikar, występujący tylko w wierszu Franciszka Nowickiego Apoteoza, byłby pojedynczym H choć
habermas4 146 Rozdział III które analizowaliśmy, nawiązując do kluczowych haseł Kanta: w ul hm woli

więcej podobnych podstron