9574065623

9574065623



właściwie upełnomocnieni przedstawiciele państw (np. głowa państwa, szef rządu, minister spraw zagranicznych, ambasador). Rokowania mogą być również prowadzone w ramach wymiany not dyplomatycznych.

W rozwiązywaniu sporów mogą uczestniczyć inne zainteresowane strony. W ten sposób drogą wielostronnych rokowań dyplomatycznych próbowano uregulować problem Korei i Indochin. Na trwających od 26 IV do 27 VII 1954 r. konferencjach w Genewie z udziałem ministrów spraw zagranicznych CliRL. Francji. USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR. Laosu. Kambodży i przedstawicieli dwóch rządów wietnamskich nie zdołano załatwić wszystkich spornych problemów, w tym zjednoczenia Korei. Sukcesem rokowali było położenie kresu działaniom wojennym w Kambodży. Laosie i Wietnamie oraz ustanowienie pieczy nad wykonaniem przyjętych postanów ień przez Międzynarodową Komisję Nadzoru i Kontroli z udziałem przedstawicieli Indii. Kanady i Polski.

Na następnej konferencji dyplomatycznej w Pary żu w 1973 r. zawarto układ o zaw ieszeniu brom. przewidujący wycofanie wojsk USA z Wietnamu.

Gdy bezpośrednie rokowania dyplomatyczne nie przynoszą rezultatu, a stan napięcia w stosunkach wzajemnych obu stron zagraża bezpieczeństwu międzynarodowemu albo jeżeli strony nie utrzymują ze sobą stosunków dyplo-inatycznych. do sporu możne włączyć się strona trzecia, udzielając pomocy w ramach dobrych usług lub mediacji. Pomoc może być udzielana zarówno z własnej w oli jak i na prośbę zainteresowanych stron. Dobre usługi obejmują wszy stkie środki zmierzające do bezpośredniego zetknięcia się stron spom. Takiej misji może podjąć się państwo, organizacja między narodowa lub osobistość polityczna ciesząca się wyjątkowym szacunkiem i autoiytetem.

Innym, obok dobrych usług, stosunkowo często stosowanym środkiem jest mediacja (pośrednictwo), polegająca na aktywnym udziale strony trzeciej, która przedkłada konkretne, lecz niezobowiązujące propozycje załatwienia spom. nie poprzestając na doprowadzeniu zwaśnionych stron do stołu konferencyjnego. W praktyce międzynarodowej spotyka się czasami próby uregulow arna spom. któ-re nie są ani klasyczną mediacją, ani dobiymi usługami. Strony spom odinaw iają zgody na takie formy pomocy i nie dochodzi do nawiązania bezpośrednich kon-taktów. ale strona trzecia uczestniczy w rozwiązywaniu spom jako ..honest broker"

(dosłow nie - uczciwy makler). Trzecia strona odgrywa rolę osoby bezstron-nej. przez którą obie strony przekazują sobie poglądy i propozycje.

Obok stosunkowo często występujących w praktyce międzynarodowej sposo-bów w postaci rokowań dyplomatycznych, korzystania z dobrych usług i pośrednictwa, społeczność międzynarodowa zna także inne sposoby rozwiązy-wania sporów. Przede wszystkim możliwość powołania między narodowej komi-sji badań ustalającej stan faktyczny spom lub korzy stającej z koncyliacji czyli postępowania pojednawczego, w którego ramach przygotowany zostanie projekt porozumienia kończącego spór. We wszystkich wymienionych sposobach regu-lowania sporów przedstaw ione przez stronę trzecią propozycje i projekty nie mają w iążącego charakteru.

W dążeniu do utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa za-stosowano mechanizmy pokojowego regulowania sporów w kilkunastu najważ-niejszych konfliktach lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Do najbardziej znanych w spólcześnie prób pokojow ego uregulow ania sporów między narado-wy ch należy misja mediacyjna ONZ w spraw ie Afganistanie, rozpoczęta zgodnie z uchwalą Zgromadzenia Ogólnego jeszcze za kadencji Kurta Waldhciina. kon-tynuowane przez późniejszego jego następcę Javiera Percza de Cuellara. W 1982 r. now y sekretarz generalny ONZ przeprow adził konsultacje z przedstaw i-cielami Afganistanu, Iranu i Pakistanu oraz innych zainteresowanych rządów w spraw ie politycznego rozw iązania konfliktu. Sekretarz generalny ONZ miano-wał swojego zastępcę, wytraw nego dyplomatę ekwadorskiego Diego Cordoveza specjalnym przedstawicielem ds. Afganistanu i powierzył mu misję mediacyjną. Przez wiele lat prowadzono rokowania w Genewie, lecz nie przyniosły one rezul-tatu. W 1988 r. rokowania genewskie zakończono podpisaniem układu, którego

sygnatariuszami są: Afganistan. Pakistan, USA i ZSRR. Związek Radziecki zo-bowiązal się wycofać swoje wojska (130 tyś. żołnierzy) z Afganistanu. Na począt-ku 1989 r. ostatni żołnierz radziecki opuści! ziemię afgańską.

Podczas wojen między Irakiem i Iranem różne strony (organizacje międzynarodowe, osobistości polityczne) wielokrotnie podejmowały próby mediacji, któ-re kończyły się niepowradzeniem. Dopiero pod egidą ONZ rozpoczęty się bezpo-średnie rokowania obu stron zakończone porozumieniem rozejmowym w sierp-niu 1988 r. Do nadzorowania zawieszenia broni ONZ powołała grupę obserwa-torów (UNIIMÓG).

W konflikcie na południu Afiyki w związku z problemem namibijskim i obecnością wojsk kubańskich w Angoli ONZ oraz niektórzy członkowie spo-leczności międzynarodow ej podejmowali misje mediacyjne i oferowali



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
EGAMIN+4 80.    Przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w spółkę przez Mini
IMAG1295 medycyny prewencyjnej HH państwowego inspektora sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewngtiznydh
obcych głów państw, szefów rządów i ministrów spraw zagranicznych w Polsce oraz wizyt osobistości po
Np. Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe, bank państwowy, PAN, uczelnie wyższe, gmina, powiat,
O Współpraca z właściwymi organami innych państw 0 Przedstawia RM projekty rządowe w sprawie
lichtarski (28) 56 2. Inota i ccte prKdł>ęb»Ofłtwł przedsiębiorstwa państwowego. Dokonując analiz
Kwestionariusz Dziekana PRZEDSTAWIAMY PAŃSTWU NOWEGO DZIEKANA WYDZIAŁU BUDOWY MASZYN I ZARZĄDZANIAdr
skanuj0078 kopia Właściwy sądowy organ Państwa Członkowskiego wykonującego europejski nakaz aresztow
Syst Finansowy92 93 wał przez swoje oddziały typowe funkcje monobanku, a przedsiębiorstwa państwowe

więcej podobnych podstron