9637174118

9637174118



Uwarunkowania przestępstw seksualnych 175

Studia Warmińskie 50 (2013) nic na tym, żc zmienne te determinują zachowanie przestępcze, ale na tym, że sprzyjają wyborowi takiego zachowania albo utrudniają wybór postępowania wła-

/ •    I o

SCIWCgO .

Poglądy zwolenników orientacji socjologicznej w kryminologii są bardzo różnorodne i w literaturze jest ich najwięcej. Jedną z takich teorii jest teoria zróżnicowanych powiązań Edwina Sutherlanda, która wyjaśnia zachowania dewiacyjne, jakimi jest przestępczość w kilku stwierdzeniach: zachowanie przestępcze jest wyuczone, uczenie się zachowania przestępczego ma miejsce w drodze interakcji z innymi osobami w ramach procesu komunikowania się, zasadnicza część uczenia się przestępczego zachowania dokonuje się w grupach pierwotnych. Ponadto zwraca uwagę, żc jednostka staje się przestępcą wskutek nadwyżki definicji sprzyjających naruszeniu przepisów prawa nad definicjami niesprzyjającymi naruszeniu prawa. Wskazuje także, że uczenie się zachowania przestępczego obejmuje te same mechanizmy, które występują w przypadku uczenia się każdego innego zachowania, zachowanie przestępcze jest wyrazem ogólnych potrzeb i wartości. Na gruncie tej teorii zachowanie przestępcze wiązać należy z uczeniem się wzorów zachowań przestępczych. E. Sutherland uważał, że zachowania przestępczego nie da się wyjaśnić specyfiką potrzeb sprawcy, który decydując się na takie zachowanie dąży do ich zaspokojenia, ponieważ jest ono wyrazem ogólnych potrzeb i wartości20.

Na podstawie powyższego możemy stwierdzić, żc zjawisko przestępczości w ujęciu kryminologicznym charakteryzuje się wielością nurtów i poglądów teoretycznych interpretujących i wyjaśniających poziom i dynamikę popełniania przestępstw, ich strukturę i specyfikę, a zwłaszcza wyjaśniających mechanizmy i przyczyny przestępczości21.

W polu badawczym kryminologii przestępstwa seksualne także znajdują swoje miejsce, lecz publikacje na ten temat są nieliczne i poświęcone głównie gwałtom indywidualnym lub zbiorowym dokonywanych na kobietach—. Pewne przyczyny stosowania przemocy seksualnej są takie same jak przemocy w ogóle, inne są specyficzne tylko dla niej23. Kryminolog w aspekcie przestępstw seksualnych interesuje się przede wszystkim dewiacjami seksualnymi, które posiadają bezpośredni lub pośredni związek z przestępstwem, np. zabójstwo z lubieżności.

19 Ibidem, s. 71-72.

-n A. Siemaszko, Granice tolerancji. O teoriach zachowań dewiacyjnych, Warszawa 1993, s. 88-131; por. B. Holyst, Kryminologia, s. 1117-1119.

l M. Ciosek, Psychologia sądow a i penitencjarna, s. 69.

22    K. Marzec-Holka, Przemoc seksualna wobec dziecka. Studium pedagogiczno-kryminologicz-ne, Bydgoszcz 1999, s. 55.

23    M. Budyn-Kulik. Wybrane wiktymologiczne (i psychologiczne) aspekty zgwałcenia, w: M. Mozga-wa (red.), Przestępstwo zgwałcenia, Warszawa 2012, s. 245.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Uwarunkowania przestępstw seksualnych 177 Studia Warmińskie 50 (2013) Warunkowaniem klasycznym jeste
Uwarunkowania przestępstw seksualnych 179 Studia Warmińskie 50 (2013) 2.    Cechy
Uwarunkowania przestępstw seksualnych 181 Studia Warmińskie 50 (2013) znamienia podstępu, o którym m
Uwarunkowania przestępstw seksualnych 183 Studia Warmińskie 50 (2013) Tiiters diesem gegeniiber
Uwarunkowania przestępstw seksualnych 171 Studia Warmińskie 50 (2013) W drugim przypadku natomiast
Uwarunkowania przestępstw seksualnych 173 Studia Warmińskie 50 (2013) Z powyższego widzimy, żc w każ
Obraz2 (89) przestrzennie rozwinięte powstają wyroby cienkościenne o stosunkowo dużej sztywności. N

więcej podobnych podstron